DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

12 czerwca

12 czerwca
Składanie sztandarów, mal. Józef Brandt

1896 – zmarł ks. Michał Nowodworski, biskup płocki, naukowiec, wielki patriota. Studiował teologię na Warszawskiej Akademii Duchownej. W 1854 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Wkrótce potem wrócił na uczelnię, by objąć posadę bibliotekarza, a później wykładowcy. W 1859 został profesorem zwyczajnym oraz nawiązał współpracę z „Pamiętnikiem Religijno-Moralnym". W 1863 r. założył w Warszawie „Przegląd Katolicki”. Za postawę patriotyczną władze carskie zesłały go do guberni permskiej. Spędził tam 5 lat. Od 1873 wraz z ks. Henrykiem Kossowskim wydawał 21-tomową Encyklopedię kościelną. 30 XII 1889 r. został mianowany biskupem ordynariuszem płockim. Miał opinię gorliwego duszpasterza.


1915
– zmarł Józef Brandt, polski malarz, batalista (ur. 1841). W tajniki malarstwa wprowadzał go Juliusz Kossak. Potem swe umiejętności i wiedzę pogłębiał w Paryżu i Monachium. W stolicy Bawarii osiadł na stałe. Od lat 70. udzielał prywatnych lekcji. Stał się przywódcą tzw. monachijskiej szkoły malarstwa polskiego. Malował bitwy, potyczki, podjazdy – epizody z historii Kresów i wojen szwedzkich XVII wieku, a także sceny rodzajowe – jeźdźców, polowania, jarmarki.


1990 – podczas pierwszego Zjazdu Deputowanych Ludowych RFSRR ogłoszono deklarację niepodległości państwowej Rosji. Wydarzenie to było jednym z ogniw łańcucha, które doprowadziły do upadku ZSRS. Dokładnie rok później odbyły się pierwsze wybory prezydenckie w tym kraju. W roku 1994 dzień ten uznany został oficjalnym świętem państwowym.


2004 – konsekrowano bazylikę Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym koło Konina w Wielkopolsce. Świątynia ta jest obecnie największym kościołem w Polsce i należy do jednych z największych na świecie. Upamiętnia objawienia Matki Bożej z lat 1813 i 1850-1852. Bazylika licheńska została wzniesiona w latach w latach 1994-2004 dzięki ofiarom pielgrzymów i darczyńców.


DATA: 2019-06-12 05:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.