DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

11 września

11 września
Bitwa pod Zentą

1697 – w bitwie pod Zentą (podczas wojny Świętej Ligi z Turcją) wojska cesarskie księcia Eugeniusza Sabaudzkiego rozgromiły armię wezyra Mustafy II. Otrzymawszy wiadomość, że wielka armia turecka przeprawia się przez rzekę Cisę, by wkroczyć do Siedmiogrodu, wódz austriacki ruszył w kierunku nieprzyjaciela. Przyparłszy muzułmanów do rzeki, zniszczył ich wojska. Turcy mieli stracić ok. 30 tys. żołnierzy, podczas gdy straty austriackie wyniosły zaledwie 2 tys. ludzi. Zwycięzcy przypisywali swoje powodzenie wstawiennictwu Matki Bożej. Cudowny obraz z cerkwi greckokatolickiej w Pócs (dziś Máriapócs) na Węgrzech, który rok wcześniej zapłakał, został na polecenie cesarza Leopolda I przeniesiony do katedry św. Szczepana w Wiedniu.


1770 – barszczanie Kazimierz Pułaski i Michał Walewski uzyskawszy zgodę paulinów na udział we Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, podstępem opanowali umocnienia klasztoru. Od tej pory, przez prawie dwa lata, twierdza jasnogórska pełniła funkcję bazy Konfederatów Barskich. Mimo kontrowersyjnego początku obecności konfederatów w klasztorze, podczas obrony przed wojskami rosyjskimi płk. Iwana Drewicza, załoga miała po swojej stronie sympatię zakonników. Obrona klasztoru rozsławiła nazwisko Pułaskiego. Gdy w sierpniu 1772 roku konfederacja upadła, król Stanisław August Poniatowski ogłosił kapitulację Jasnej Góry i oddał ją w ręce Rosjan. Moskale wkroczyli do klasztoru 18 sierpnia.


1932 – słynni lotnicy polscy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zginęli w katastrofie lotniczej na Śląsku Cieszyńskim. Przyczyną wypadku, który wydarzył się podczas przelotu do Pragi na meeting lotniczy, było oderwanie się skrzydła samolotu RWD-6 podczas burzy.


2001 – w USA miał miejsce największy w historii zamach terrorystyczny. Przy pomocy uprowadzonych 3 samolotów pasażerskich członkowie Al-Ka’idy zaatakowali obie wieże World Trade Center w Nowym Jorku oraz Pentagon w Waszyngtonie. Bunt pasażerów udaremnił atak na Kapitol (samolot spadł przed celem). Łącznie zamach pochłonął ok. 3 tys. ofiar.

 

 

 


DATA: 2020-09-11 07:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.