DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

11 stycznia

11 stycznia

1397 - papież Bonifacy IX wydał bullę Eximiae devotionis affectus zezwalającą na utworzenie w Akademii Krakowskiej wydziału teologicznego. Wszechnica krakowska dołączyła tym samym do liczących się w Europie uczelni wyższych, w tym czasie teologia uznawana była bowiem za królową nauk. O utworzenie wydziału zabiegała w Rzymie św. królowa Jadwiga. W jej zamyśle miał on przygotowywać kadry do chrystianizacji Litwy. Tradycje Wydziału Teologicznego UJ kontynuuje dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

 

1494 – zmarł Dominik Girlandaio, włoski malarz z okresu quattrocento, przedstawiciel szkoły florenckiej. Urodził się w rodzinie znanego florenckiego złotnika. Porzucił jednak naukę zawodu ojca dla malarstwa. Warsztat Girlandaio stał się najbardziej znanym i najlepiej prosperującym warsztatem malarskim we Florencji. Jego najważniejsze dzieła to freski chóru kościoła Santa Maria Novella, freski w Pizie, San Gimignano i w rzymskiej Kaplicy Sykstyńskiej. Uczniem Girlandaia był Michał Anioł Buonarroti.


DATA: 2019-01-11 06:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.