DZIŚ JEST:   29   WRZEŚNIA   2020 r.

Świętych Archaniołów
Michała, Gabriela i Rafała
 
 
 
 

11 sierpnia

11 sierpnia
Krzyż Walecznych

1456 – zmarł Jan Hunyady (ur. ok. 1387), węgierski możnowładca, wojewoda siedmiogrodzki, regent Węgier (1444-1453). Pokonany przez Turków  pod Warną (1444) oraz w drugiej bitwie na Kosowym Polu (1448), wyrównał rachunek w 1456 roku, kiedy pobił wojska osmańskie pod Belgradem. Jego syn Maciej Korwin, zasiadł na tronie Węgier i Czech.  


1920 - Rada Obrony Państwa ustanowiła odznakę wojskową pod nazwą Krzyż Walecznych dla nagradzania czynów męstwa i odwagi wykazanych w boju. Jedna osoba (oficer lub żołnierz) mogła być nim dekorowana maksymalnie cztery razy. Krzyż Walecznych został ustanowiony w wyjątkowo dramatycznym momencie dziejów Polski, gdy wojska bolszewickie zbliżały się do Wisły. Odznakę Krzyża Walecznych stanowił krzyż równoramienny z brązu jasnego, w środku na awersie zewnętrznej strony krzyża umieszczono miniaturową tarczę pięciokątną z godłem państwowym, na ramionach krzyża rozłożono napis: „na polu chwały”. Na odwrotnej stronie krzyża, w środku na tarczy znajdował się miniaturowy wieniec z liści dębowych, przedziany mieczem obosiecznym, postawionym pionowo ostrzem do góry, na poprzecznicy krzyża umieszczono napis: „walecznym”. Krzyż otrzymał wstążkę amarantową z białymi prążkami wzdłuż brzegów.


1937 – ludowy komisarz spraw wewnętrznych (NKWD) Mikołaj Jeżow podpisał rozkaz o rozpoczęciu tzw. operacji polskiej. Wymierzona została w obywateli ZSRS narodowości polskiej. W ramach jej realizacji zamordowano 111 091 osób, a 28 744 skazano na pobyt w obozach pracy. Jednocześnie przeprowadzono masowe deportacje Polaków zamieszkujących tereny Ukrainy i Białorusi na wschodnie tereny Związku Sowieckiego. Oblicza się, że ogółem zostało wówczas zamordowanych lub zginęło z głodu i chorób ponad 200 000 Polaków.


1944 - w trakcie Powstania Warszawskiego został zamordowany przez bandytów z oddziału Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA) ks. Jan Salamucha, wybitny filozof związany z kołem krakowskim, logik, kapelan oddziałów powstańczych na Ochocie (ur. 1903).


DATA: 2020-08-11 16:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.