DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

11 października

11 października
Koronacja NMP (fragm.), mal. Enguerrand Charonton

1531 – w Szwajcarii wojska kantonów katolickich pokonały protestantów w bitwie pod Kappel. Agresywna polityka Ulryka Zwinglego wobec kantonów katolickich, m.in. wprowadzenie embarga na żywność, skłoniły pięć kantonów katolickich do szukania rozstrzygnięcia w działaniach zbrojnych (tzw. II wojna kappelska). Pod Kappel dysponujące kilkakrotną przewagą wojska katolickie pobiły protestantów. Zginął także Zwingli. Został stracony, po tym, jak odmówił przystąpienia do sakramentu pokuty.


1954 – Ojciec Święty Pius XII wydał encyklikę Ad Caeli Reginam, O Królewskiej godności NMP. Tym dokumentem, wydanym w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, papież wprowadził święto Maryi Królowej.


1962 – papież Jan XXIII otworzył II sobór watykański, a jednocześnie jego pierwszą sesję. Zamiarem Biskupa Rzymu było uwspółcześnienie (aggiornamento) Kościoła. Zamierzona zmiana nie była wynikiem kryzysu w Kościele, gdyż takiego wówczas nie było. Wręcz przeciwnie, Mistyczne Ciało Chrystusa, mimo trwających już kilkaset lat zmagań z przybierającą różne formy Rewolucją, w połowie XX w. przeżywało lata świetności.


1969 – zmarł gen. Kazimierz Sosnkowski, polski wyższy dowódca wojskowy i polityk (ur. 1885). Od 1905 członek Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) i jej Organizacji Bojowej. Założyciel Związku Walki Czynnej, a potem szef sztabu I Brygady Legionów Polskich i najbliższy współpracownik Józefa Piłsudskiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził Armią Rezerwową. Od sierpnia 1920 do lutego 1924 r. minister spraw wojskowych. W 1927 został mianowany inspektorem armii. 11 IX 1939 objął obowiązki dowódcy Frontu Południowego. Mimo beznadziejnej sytuacji strategicznej błysnął talentem dowódczym. Po przedostaniu się do Francji minister w rządzie emigracyjnym i komendant główny Związku Walki Zbrojnej. Ustąpił z rządu w 1941 r. po podpisaniu układu Sikorski-Majski. Od 8 VII 1943 do 30 IX 1944 Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych. Po wojnie przebywał na emigracji w Kanadzie


DATA: 2019-10-11 06:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.