DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

11 lutego

11 lutego
Podpisanie Traktatów Laterańskich

821 – zmarł św. Benedykt z Aniane, benedyktyn, reformator życia monastycznego, nazywany Benedyktem Drugim, doradca króla Ludwika I Pobożnego. W młodości przebywał na dworze Pepina Małego. W 774 roku wstąpił do klasztoru Benedyktynów pod wezwaniem św. Sekwana (Saint-Seine) niedaleko Dijon. Z czasem został wybrany opatem. Dążył do zreformowania zakonu w duchu rygoryzmu. Aby podnieść upadającą karność, założył klasztor w Aniane. Zakonników zajął tu przepisywaniem ksiąg i pracami uczonymi. Niedługo stał się on wzorem dla innych domów benedyktyńskich. W dziele reformy Benedykt znalazł sojusznika w osobie króla Ludwika Pobożnego, który wyznaczył go nadzorcą wszystkich klasztorów w państwie. Dzięki temu przeprowadził szereg synodów, których zwieńczeniem było ogłoszenie w 817 roku Capitularum monasticum, reguły benedyktyńskiej, która miała być stosowana we wszystkich klasztorach cesarstwa. Św. Benedykt kładł nacisk na liturgiczny charakter życia zakonnego, zwłaszcza codzienne konwentualne Msze Święte i odmawianie brewiarza. 


1650 – zmarł Kartezjusz (René Descartes), francuski matematyk i filozof (ur. 1596). Zajmował się także: optyką, chemią, mechaniką, anatomią, embriologią, medycyną, astronomią i meteorologią. Za najważniejsze dzieło filozoficzne Kartezjusza uważa się Rozprawę o metodzie. Swój dorobek w dziedzinie matematyki zebrał w dziele Geometria. Przedstawił w nim podstawy geometrii analitycznej i algebry.


1858 – we francuskim Lourdes miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej Bernadecie Soubirous. Tak dziewczynka relacjonowała później to wydarzenie: „Kiedy podniosłam głowę w stronę groty, ujrzałam Panią ubraną na biało. Miała białą suknię, biały welon, w pasie błękitną szarfę i różę na każdym bucie – żółtą, w takim samym kolorze jak łańcuszek jej różańca. Trochę się wystraszyłam. Sądziłam, że to złudzenie. Przecierałam oczy. Jeszcze raz popatrzyłam i widziałam cały czas tę samą Panią. Wsunęłam rękę do kieszeni i znalazłam w niej mój różaniec. Zrobiłam znak krzyża. Lęk, jaki odczuwałam, zniknął. Uklękłam. Odmówiłam różaniec w obecności tej pięknej Pani. Zjawa przesuwała różańcowe paciorki, ale nie poruszała wargami”. W ciągu pół roku Matka Boża objawiła się Bernadecie osiemnaście razy, zachęcając ją do modlitwy różańcowej oraz pełnienia czynów pokutnych w intencji nawrócenia grzeszników.


1906 – papież Pius X opublikował encyklikę Vehementer Nos, W dokumencie adresowanym do biskupów francuskich Ojciec Święty skrytykował wprowadzoną w Republice Francuskiej ustawę o oddzieleniu Kościoła od państwa.

 

1918 – w proteście przeciw postanowieniom traktatu w Brześciu,  przyznającemu Ukrainie  Chełmszczyznę i część Podlasia, do dymisji podał się rząd Jana Kucharzewskiego. Rada Regencyjna rezygnację przyjęła i 27 lutego zwolniła premiera z obowiązków.

 

1929 – Stolica Apostolska i Włochy podpisały Traktaty laterańskie, na mocy których powstało państwo–miasto Watykan. Ma ono prawo do posiadania własnej armii, policji, sądownictwa, gazet, rozgłośni radiowej i więzienia. W ramach rekompensaty za straty terytorialne Stolica Apostolska otrzymała 750 mln lirów oraz 1 mld lirów w pożyczce 5-procentowej.


1938 – zmarł Kazimierz Twardowski, polski filozof, twórca lwowsko-warszawskiej szkoły filozofii (ur. 1866).


1979 - ajatollah Ruhollah Chomeini przejął władzę w Iranie. W tym dniu armia opowiedziała się za rewolucją islamską. Całe prawodawstwo oparł na Koranie.


DATA: 2020-02-10 15:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.