DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

11-letnia walka o życie Vincenta Lamberta. Czy decyzja agendy ONZ wstrzyma eutanazję?

11-letnia walka o życie Vincenta Lamberta. Czy decyzja agendy ONZ wstrzyma eutanazję?
fot. REUTERS/Vincent Kessler/FORUM
#EUTANAZJA    #WSPOMAGANE ZABÓJSTWO    #PRAWO    #UE    #ONZ    #FRANCJA

O sprawie Vincenta Lamberta, który uległ w 2008 roku wypadkowi i od tej pory przebywa w szpitalu w stanie ograniczonej świadomości, pisaliśmy już kilkakrotnie. Szpital w Reims już piąty raz chce go odłączyć od aparatury ratującej życie. Batalia prawna o jego życie przeszła przez wszystkie etapy sądów francuskich i europejskich. Teraz doszła jeszcze opinia agendy ONZ.

 

Czy po 11 latach nastąpi kapitulacja?

W tym roku sprawy gwałtownie przyspieszyły. 31 stycznia 2019 r . Trybunał Administracyjny w Châlons-en-Champagne zatwierdził procedurę zaprzestania opieki, stwierdzając, że „utrzymanie opieki i leczenia jest nierozsądnym uporem”. Prawnicy rodziców odwołali się do Rady Stanu.

24 kwietnia 2019 r . francuska Rada Stanu uznała, że ​​decyzja o zaprzestaniu leczenia podjęta przez CHU Reims 9 kwietnia 2018 r. „jest prawnie uzasadniona, pomimo sprzeciwu rodziców”. Rada zatwierdziła decyzję Sądu Administracyjnego.

30 kwietnia 2019 r . Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił apelację rodziców Vincenta Lamberta i uznał decyzję Radę Stanu.

 

Media manipulują

Uwagę zwracają tu reakcje francuskich mediów. Piszą one o sprzeciwie „tradycjonalistów katolickich”, którzy mają niemal podburzać rodziców. Lewicowy dziennik „Liberation” nie kryje wręcz radości z decyzji Trybunału w Strasburgu i swoją relację zatytułował: „Vincent Lambert, wreszcie koniec”.

Odłączenie Lamberta od aparatury podtrzymującej życie, określane eufemistycznie jako „zaprzestanie uporczywego leczenia”, oznacza w rzeczywistości zagłodzenie go na śmierć. Vincent nie otrzyma też wody. Decyzja Trybunału „praw człowieka” to ciekawy przyczynek do rozmowy o współczesnych „wartościach europejskich”.

 

Od początku batalii o jego życie uprawiano dezinformację. Prawdą jest, że w tej sprawie podzieliła się rodzina. Przeciw odłączeniu go od aparatury są rodzice i część krewnych, za jest żona i część rodzeństwa. Kłamstwem powielanym w mediach jest jednak teza, że to tylko rodzice chcą kontynuacji opieki nad synem. Poza częścią rodzeństwa i kuzynów komitet ich wsparcia liczy 110 000 osób.

 

Kolejne kłamstwo to teza, że Vincent Lambert jest w stanie wegetatywnym. Tymczasem Lambert nie jest w śpiączce, ale w stanie ograniczonej świadomości. Rodzice twierdzą, że mają z nim emocjonalny kontakt.

Kolejne kłamstwo dotyczy tego, że lekarze nie chcą go leczyć. Tymczasem m.in. 70 lekarzy podpisało w jego sprawie list, a zagraniczne kliniki były gotowe go przyjąć (sądy zakazały Lambertowi opuszczania terytorium Francji).

 

ONZ na ratunek?

Teoretycznie decyzja Trybunału Praw Człowieka, który odrzucił apelację była ostatnią szansą powstrzymania eutanazji. Pojawił się jednak nowy element w postaci opinii jednak z agend ONZ, czyli Komitetu ONZ ds. Praw Osób Niepełnosprawnych.

 

Opinia ta nadeszła 3 maja. W odpowiedzi na prośbę rodziców pana Vincenta Lamberta, Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami (CRPD) zwrócił się do rządu francuskiego o podjęcie niezbędnych środków w celu zapewnienia, że dożywianie jelitowe i nawadnianie pana Vincenta Lamberta nie zostanie zawieszone na czas oceny przez Komitet tej sprawy.

Tu otwiera się szansa, bowiem taka procedura może potrwać nawet kilka lat.

 

Francja jest sygnatariuszem Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i powinna to wskazanie uszanować. Eutanazja Lamberta, oznaczałaby bowiem „nieodwracalną szkodę dla podmiotu, któego prawa mogły by naruszone”. Ratyfikując traktat, rząd francuski zobowiązał się, „zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego, do przestrzegania w dobrej wierze procedury i decyzji” Komitetu. Oświadczenie wzywa też rząd do powiadomienie Szpitala Uniwersyteckiego w Reims o obowiązku utrzymania karmienia i nawadniania pana Vincenta Lamberta.

 

Komitet ONZ jest organem niezależnych ekspertów odpowiedzialnych za monitorowanie prawidłowego wdrażania Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Jest to najwyższy organ międzynarodowy specjalizujący się w ochronie osób niepełnosprawnych. Do jego kompetencji należy ustalenie międzynarodowych standardów w dziedzinie opieki nad takimi osobami.

Decyzja o zagłodzeniu Lamberta jest rzeczywiście sprzeczna z kilkoma puntami konwencji (m.in. z przepisami zakazującymi nieludzkiego lub poniżającego traktowania). Art. 25 zobowiązuje państwa do zapewnienia „osobom niepełnosprawnym usług zdrowotnych, których potrzebują ze względu na swoją niepełnosprawność”.

 

Komitet wydawał już decyzje, że „prawo do życia jest absolutne, a alternatywne decyzje dotyczące zaprzestania lub zawieszenia leczenia podtrzymującego życie nie są zgodne z tym prawem” (raport z 2011 w sprawie Hiszpanii). Francja, odwrotnie, niż np. Polska, nie tylko podpisała Konwencję, ale też sygnowała tzw. Protokół Fakultatywny, na mocy którego można składać skargi do Komitetu Praw Osób Niepełnosprawnych. Walka o życie trwa więc na razie dalej…

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2019-05-04 12:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.