DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

10 września

10 września
Józef Szczepański ps. Ziutek

1821 – zmarł ks. Franciszek Zabłocki herbu Łada, polski komediopisarz i poeta (ur. 1752). Od 1774 urzędnik w Komisji Edukacji Narodowej. W 1788 został sekretarzem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. W trakcie obrad Sejmu Czteroletniego wspierał Stronnictwo Patriotyczne. Wziął udział w powstaniu kościuszkowskim. Położył ogromne zasługi dla rozwoju polskiego teatru. Napisał ponad 50 komedii nawiązujących do dramaturgii francuskiej, ale nasyconych polskimi problemami i obyczajowością. Po upadku Insurekcji wyjechał do Rzymu, gdzie ukończył studia teologiczne i został wyświęcony na księdza. W 1798 przyjął posadę proboszcza w Górze Puławskiej, a w roku 1800 w Końskowoli.


1874 – papież bł. Pius IX wydał dekret Non expedit, O zakazie udziału katolików w polityce państwa włoskiego. Do poczynienia tego kroku skłonił Ojca Świętego antykatolicki kurs Królestwa Włoch. Wśród katolików popularność zdobyło hasło: Ne elettori, ne eletti, czyli Ani elekci, ani wyborcy. Katoliccy deputowani uroczyście złożyli swoje mandaty.


1898 – Elżbieta Bawarska (ur. 1837), żona cesarza Franciszka Józefa I, zginęła w Genewie zamordowana przez włoskiego anarchistę Luigiego Lucheniego, który wbił jej pilnik w serce. Jak później mówił, chciał po prostu zabić jakiegoś władcę, nieważne jakiego.


1919 - w Saint-Germain-en- Laye we Francji podpisany został traktat pokojowy między Ententą a Austrią. Sankcjonował on rozpad monarchii austro-węgierskiej, przekazanie południowego Tyrolu, Triestu, Dalmacji i Istrii oraz części Karyntii Włochom, potwierdzono niepodległość Czechosłowacji, Polski, Węgier i Jugosławii. Austrię i Węgry uznano za sukcesorów monarchii habsburskiej, obarczając je winą za wszczęcie wojny.


1944 – w wyniku ran odniesionych podczas walk na Starym Mieście zmarł pchor. Józef Szczepański, ps. „Ziutek”, polski poeta, żołnierz Armii Krajowej (ur. 1922). Szczepański był żołnierzem oddziału Parasol, absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty Rezerwy „Agricola”. Uczestniczył w licznych akcjach bojowych, m.in. w zamachu na generała SS Wilhelma Koppego w Krakowie. Podczas Powstania Warszawskiego walczył na Woli i Starym Mieście. Zasłynął jako autor popularnych piosenek powstańczych: Pałacyk Michla, Chłopcy silni jak stal oraz wielu wierszy, w tym ostatniego Czerwona zaraza. Dwukrotnie otrzymał Krzyż Walecznych, a pośmiertnie Virtuti Militari V klasy. Również po śmierci awansowany do stopnia podporucznika.

1947 – zakończył się tzw. proces krakowski, który w zamierzeniu władz komunistycznych miał skompromitować podziemie niepodległościowe i działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na ławie oskarżonych zasiedli działacze Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" z prezesem II Zarządu Głównego płk. Franciszkiem Niepokólczyckim na czele oraz członkowie PSL, wśród nich Stanisław Mierzwa, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego i Karol Buczek redaktor naczelny tygodnika „Piast”. Trwający miesiąc proces był szeroko relacjonowany w mediach. W jego wyniku osiem osób otrzymało wyrok śmierci. Dwie osoby stracono.

 


DATA: 2019-09-10 06:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.