DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

10 stycznia

10 stycznia
Karol Szajnocha

1430 - książę Burgundii Filip Dobry założył rycerski Zakon Złotego Runa, „na chwałę domu Burgundii, na cześć Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, w celu obrony i rozpowszechniania wiary katolickiej, ku krzewieniu cnót i dobrego wychowania”.


1868 – zmarł Karol Szajnocha, wybitny historyk Polski (ur. 1818). Pochodził ze spolszczonej rodziny czeskiej. W 1835 zapisał się na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Lwowskiego. Aresztowany za działalność patriotyczną nie ukończył studiów. Wiedzę historyczną posiadł jako samouk. W 1860, w czterdziestym drugim roku życia, utracił zupełnie wzrok. Mimo kalectwa i innych nękających go chorób Szajnocha pracował bez przerwy. Był autorem poczytnych prac z dziejów Polski, m.in. Bolesław Chrobry, Jadwiga i Jagiełło. 1374–1413, Szkice historyczne, rozprawy Pogląd na ogół dziejów Polski. Jego dzieła inspirowały innych twórców – pisarzy i historyków – do własnej twórczości.


1890 – Ojciec Święty Leon XIII wydał encyklikę Sapientiae christianae, O obowiązkach chrześcijan jako obywateli. Papież pisał w niej o powinnościach wiernych względem państwa i Kościoła. Wezwał katolików do wypowiedzenia posłuszeństwa prawu państwowemu w przypadku, gdy stoi ono w sprzeczności z prawem Bożym.

1920 – wszedł w życie Pakt Ligii Narodów. Powołanie tej organizacji było relizacją ustaleń konferencji pokojowej w Paryżu i miało przyczynić się do utrzymania pokoju i współpracy między narodami. Siedzibą organizacji była Genewa. W 1946 roku, w związku z powstaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Liga Narodów została formalnie rozwiązana.

 

 


DATA: 2019-01-10 15:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.