DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

10 sierpnia

10 sierpnia
Traktat w Verdun

843 – zawarto traktat w Verdun, który podzielił państwo Ludwika I Pobożnego (syna Karola Wielkiego) między jego trzech synów: Lotara (część środkowa z Italią i tytułem cesarza), Karola Łysego (tereny zachodnie) i Ludwika Niemieckiego (część wschodnia). Podział ten położył podwaliny pod wykształcenie się w przyszłości Francji i Niemiec.


1519 – dowodzona przez portugalskiego żeglarza i odkrywcę w służbie hiszpańskiej Ferdynanda Magellana flotylla pięciu okrętów wypłynęła z Sewilli w pierwszą w historii wyprawę dookoła świata.


1530 – zmarł Konstanty Ostrogski, hetman wielki litewski (pierwszy noszący ten tytuł), wojewoda wileński i trocki (ur. ok. 1460). Już za czasów króla Jana Olbrachta walczył z Tatarami, a później także z Moskwą. Po przegranej bitwie nad Wiedroszą, dostał się do moskiewskiej niewoli, w której przebywał trzy lata, nim zbiegł. W 1514 w bitwie pod Orszą odniósł świetne zwycięstwo nad wojskami moskiewskimi. 27 stycznia 1527 roku pobił Tatarów pod Olszanicą, zadając im poważne straty i wyzwalając z niewoli kilkadziesiąt tysięcy jasyru. Wyznający prawosławie wielmoża po śmierci spoczął w Ławrze Pieczerskiej w Kijowie.


1792 – król Ludwik XVI został aresztowany i zamknięty w więzieniu Temple (dawnym klasztorze templariuszy). Był to wstęp do procesu króla zakończonego jego ścięciem 21 stycznia 1793 roku.


1906 – papież św. Pius X ogłosił encyklikę Gravissimo Officii Munere, O francuskich bractwach pobożnych. Papież ponowił w niej potępienie ustawy o rozdziale Kościoła od państwa we Francji zmuszającej Kościół do uprawomocnienia swoich struktur w formie „stowarzyszeń kultowych”.


DATA: 2020-08-10 07:25
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.