DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

10 października

10 października
Kościuszko pod Maciejowicami, mal. Jan Bogumił Plersch

1410 – w bitwie pod Koronowem rycerstwo polskie pokonało wojska zaciężne idące w sukurs Krzyżakom w Prusach. Przyprowadził je z Nowej Marchii wójt Michał Küchmeister. Oddziałami polskimi dowodził wojewoda poznański Sędziwój Ostroróg. Rezultat bitwy przypieczętował wynik wojny.

1733 – Francja wypowiedziała wojnę cesarstwu pod pretekstem pogwałcenia przez nie prawa w Polsce. Tym samym rozpoczęła się tzw. wojna o polską sukcesję. Jej początek związany był z podwójną elekcją w Rzeczypospolitej. Popierany przez Francję kandydat do tronu Polski, Stanisław Leszczyński, po elekcji (12 września 1733 r.), podczas której poparła go większość szlachty, musiał uciekać do Gdańska przed stronnikami innego kandydata, forsowanego przez Austrię i Rosję Augusta III Wettina. Do wojny przystąpiło wiele państw europejskich. Ostatecznie Leszczyński zrzekł się korony polskiej, w zamian za co został księciem Lotaryngii. Po jego śmierci księstwo  przypadło Francji.


1794 – klęska wojsk polskich w bitwie pod Maciejowicami podczas insurekcji kościuszkowskiej. Tadeusz Kościuszko pragnąc nie dopuścić do połączenia się dwóch rosyjskich korpusów: gen. Iwana Fersena i gen. Aleksandra Suworowa, postanowił zaatakować ten pierwszy. Liczył, że szczupłe siły jakimi dysponował, wesprze oddział gen. Adama Ponińskiego, do którego wysłał odpowiedni rozkaz. Niestety, mimo dwukrotnej przewagi przeciwnika nad jego wojskiem nie poczekał na posiłki, lecz zaatakował samotnie. Lekkomyślność Naczelnika sprowadziła na jego armię klęskę. Sam dowódca ranny dostał się do niewoli. Poniński mimo szybkiego marszu nadszedł za późno. Klęska maciejowicka przyczyniła się do szybkiego upadku insurekcji.


DATA: 2019-10-10 05:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.