DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

10 lutego

10 lutego

1638 - Król Ludwik XIII powierzył Francję opiece Matki Boskiej.


1837 – zmarł Aleksander Puszkin, wybitny rosyjski pisarz epoki romantyzmu (ur. 1799). Napisał m.in. powieści: Dubrowski, Dama pikowa, Córka kapitana, tragedię romantyczną Borys Godunow. Za najwybitniejsze jego dzieło uważany jest poemat dygresyjny pt. Eugeniusz Oniegin.


1880 - papież Leon XIII opublikował encyklikę Arcanum divinae sapientiae, O chrześcijańskim małżeństwie.

 
1919 – uroczysta inauguracja obrad Sejmu Ustawodawczego, powołanego w celu uchwalenia konstytucji odrodzonej Rzeczypospolitej. Jego skład został wyłoniony w drodze demokratycznych wyborów przeprowadzonych na terenach Królestwa Polskiego i Galicji i uzupełniony polskimi posłami parlamentów zaborczych. Urząd marszałka posłowie powierzyli Wojciechowi Trąpczyńskiemu.

1920 – w Pucku dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Władze II Rzeczypospolitej nadały uroczystości wysoką rangę. Gen. Hallerowi towarzyszyła dwudziestoosobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu (w tym wicepremier Wincenty Witos), wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski. Podczas ceremonii gen. Haller wjechał konno do morza i wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni. Drugi założył sobie na palec. Polska odzyskała dostęp do morza na mocy Traktatu Wersalskiego, który wszedł w życie 10 stycznia 1920 roku.


1925
– Rzeczpospolita Polska podpisała konkordat ze Stolicą Apostolską. Zapewniał on wolność wykonywania kościelnej jurysdykcji. Władze państwowe zobowiązały się do udzielania pomocy w wykonywaniu decyzji kościelnych w sprawach przewidzianych przez prawo polskie. Potwierdzono istnienie na stałe ambasady polskiej przy Watykanie i nuncjatury apostolskiej w Warszawie. Uprawnienia nuncjusza obejmowały także Wolne Miasto Gdańsk. Duchowieństwo uzyskało całkowitą swobodę w komunikowaniu się z kościelnym zwierzchnictwem, w tym przede wszystkim Stolicą Apostolską. Zagwarantowano istnienie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz wydziałów teologicznych na uniwersytetach. Wprowadzono także obowiązek nauczania religii w szkołach powszechnych i średnich. Z kolei biskupi zostali zobowiązani do składania przysięgi wierności prezydentowi państwa. Watykan miał powstrzymać się od obsadzania stanowisk przełożonych zakonów cudzoziemcami do czasu uzyskania na to zgody polskich urzędników państwowych.


1939 - wojska frankistowskie zakończyły zwycięską ofensywę w Katalonii. Poprzedziła ona atak na Madryt kończący wojnę domową w Hiszpanii.


1940 - Sowieci rozpoczęli masowe deportacje ludności polskiej z terenów zajętych po 17 września 1939 przez Armię Czerwoną. Ponad 200 tys. osób wywieziono do łagrów położonych na Ukrainie, na Syberii i w Kazachstanie. Deportacja objęła głównie urzędników państwowych, właścicieli ziemskich i osadników wojskowych. Działalność ta trwała etapami aż do najazdu Niemiec na ZSRS.

 

1949 – zmarł Feliks Koneczny, polski historyk, historiozof, twórca oryginalnej teorii cywilizacji (ur. 1862). Po ukończeniu Gimnazjum św. Jacka w Krakowie w 1883 r. rozpoczął studia historyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zakończył je w 1888 roku uzyskując tytuł doktora. Po powrocie z Rzymu, gdzie przez rok (1889-90) prowadził badania w archiwach watykańskich, rozpoczął pracę w Akademii Umiejętności, a od 1900 roku kierował działem rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej. Jednocześnie działał w organizacjach społecznych oraz współpracował z prasą prawicową. Po zakończeniu I wojny światowej pracował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, gdzie zdobył habilitację, a potem uzyskał stopień profesora. Pod koniec 1929 r. ze względów politycznych musiał przejść na wcześniejszą emeryturę. Przeniósł się wtedy do Krakowa, gdzie prowadził niezależną działalność naukową. To wówczas rozwinął swoją teorię o cywilizacjach i prawach dziejowych, czego owocem było m.in. opublikowanie pracy O wielości cywilizacji. Po II wojnie światowej został zatrudniony przez Uniwersytet Jagielloński, jednak bez prawa prowadzenia zajęć dydaktycznych. Publikował w cieszących się wówczas pewnym zakresem niezależności gazetach katolickich.

1976 – Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zatwierdził poprawki do konstytucji, stwierdzające, że PRL jest państwem socjalistycznym, a PZPR przewodnią siłą narodu. Odtąd zarządzana przez komunistów Polska miała umacniać sojusz z ZSRS.

 


DATA: 2020-02-10 15:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.