DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

10 lipca

10 lipca

1099 – zmarł Cyd, kastylijski rycerz (ur. ok. 1043) wsławiony w bojach z Maurami, ale także Kastylijczykami. Jeszcze za życia przeszedł do legendy jako wzór rycerza. Jego czyny opiewali hiszpańscy oraz arabscy kronikarze.

1609 – katoliccy książęta Rzeszy (m.in. książę elektor-arcybiskup Kolonii, książę elektor-arcybiskup Trewiru, książę elektor-arcybiskup Moguncji) powołali Ligę Katolicką. Jej przywódcą został książę Bawarii Maksymilian I. Liga była odpowiedzią na utworzenie rok wcześniej przez książąt ewangelickich Unii Protestanckiej, na czele której stanął elektor Palatynatu Fryderyk IV. Ligę Katolicką popierali Habsburgowie hiszpańscy i austriaccy, Państwo Kościelne, a także Rzeczpospolita Obojga Narodów.


1895 – papież Leon XIII wydał encyklikę Permoti nos. Zwrócił się w niej do biskupów Belgii z apelem, by zaangażowali się w rozwiązanie nabrzmiałych problemów społecznych w ich ojczyźnie.  


1940 – niemieckie lotnictwo rozpoczęło operację wymierzoną w Wielką Brytanię, znaną pod nazwą Bitwa o Anglię. Hitlerowcy stawiali sobie za cel wywalczenie przewagi militarnej niezbędnej do przeprowadzenia inwazji morskiej na wyspy brytyjskie. Zmagania lotnicze trwały do końca października. Dzieliły się na cztery fazy. W pierwszej Luftwaffe atakowała lotniska, porty i stacje radiolokacyjne, w drugiej (od 19 VIII – 5 IX) lotniska w głębi kraju oraz zakłady przemysłu zbrojeniowego, w trzeciej (6-30.IX.) Londyn oraz inne miasta. W ostatniej, czwartej (1-31.X), Niemcy próbowali rozpaczliwie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę przez nocne naloty na miasta brytyjskie.


DATA: 2018-07-10 06:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "16217"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.