DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

10 lat Summorum Pontificum: tego nie da się już zatrzymać!

10 lat Summorum Pontificum: tego nie da się już zatrzymać!
fot. Tomasz Mreńca/fotobreak.pl/Ars Celebrandi

W trakcie warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi” odbył się panel dyskusyjny z udziałem ks. Grzegorza Śniadocha IBP, Jarosława Jarczewskiego oraz Tomasza Rowińskiego. Motywem przewodnim panelu była recepcja motu proprio Summorum Pontificum wydanego przez ojca świętego Benedykta XVI dekadę temu. Na jego skutek „uwolniona” została Msza tzw. trydencka.


Punktem wyjścia do dyskusji o dziesięcioleciu od wydania dokumentu Benedykta XVI były dwa teksty: niedawno opublikowany wywiad z abp. Guido Pozzo, sekretarza Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” oraz tekst Marcina Goli, prezesa Stowarzyszenia Una Voce Polonia.

 

Ks. Grzegorz Śniadoch z Instytutu Dobrego Pasterza zgodził się ze słowami sekretarza „Ecclesia Dei”. – Trudno się nie zgodzić z abp. Pozzo. Próba zawężenia Summorum Pontificum do Bractwa św. Piusa X jest nieuprawniona, gdyż największymi beneficjentami tego dokumentu są wszyscy inni, a nie samo Bractwo – podkreślał kapłan. Zwrócił również uwagę na to, że liturgia nie jest niezależnym bytem i z tego powodu trudno odseparować ją o tego, w jaki sposób patrzy się na Kościół – jego tradycję, dogmaty i moralność.

 

Tomasz Rowiński z miesięcznika „Christianitas” zwrócił uwagę m.in. na fakt, iż mimo upływu dekady od prezentacji papieskiego dokumentu biskupi niejednokrotnie odczuwają „fantomowy strach” przed Nadzwyczajną Formą Rytu Rzymskiego i aktywnością osób przywiązanych do niej powołując się na rzekomy brak jedności z parafią terytorialną. – Jest to o tyle paradoksalna sytuacja, że przecież mamy do czynienia z wielością wspólnot, które na różne sposoby interpretują Novus Ordo Missae i to nie jest problem jedności, a tymczasem „Stara Msza” tym problemem jedności miałaby się stać ­– powiedział publicysta podkreślając, że dopiero Summorum Pontificum w sposób powszechny przywróciło „przedsoborową” liturgię nadając jej charakter równorzędnego rytu, nie zaś jedynie „powołując do życia duszpasterstwa dla sentymentalistów”.

 

Rozmówcy zgodzili się co do tezy wyrażonej przez Jarosława Jarczewskiego. – Ile razy jest tak, że w diecezji nie ma kapłana, który potrafi sprawować Mszę Świętą Trydencką? To jest przykre – stwierdził koordynator „Ars Celebrandi” ds. liturgii. Tomasz Rowiński podzielił się refleksją, że w modernistycznej Francji sprawuje się więcej Mszy Trydenckich niż w tradycyjnej Polsce, a ks. Grzegorz Śniadoch dodał, że to właśnie świeccy uczą kapłanów sprawowania Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego.

 

Kapłan przekonywał również, że nieformalny ruch powstały po Summorum Pontificum ciągle rośnie i ta tendencja będzie się utrzymywać. – Tego nie da się zatrzymać! – powiedział, na co zgromadzona licznie publiczność odpowiedziała gromkimi brawami.

 

Warsztaty „Ars Celebrandi” odbywają się co roku w Licheniu, na terenie największego w naszym kraju sanktuarium maryjnego. W ich trakcie kapłani oraz wierni świeccy uczą się i poznają wszystkie elementy składające się na piękno liturgii w jej nadzwyczajnej formie.

 

 

 

om
DATA: 2017-07-24 07:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@peterka nie ma na tym świecie niczego bardziej nadzwyczajnego niż Msza Święta, choćby i w najmniejszej kapliczce odprawiana w dniu powszednim.
ponad 2 lata temu / incuss
 
@peterka nie ma na tym świecie niczego bardziej nadzwyczajnego niż Msza Święta, choćby i w najmniejszej kapliczce odprawiana w dniu powszednim.
ponad 2 lata temu / incuss
 
nadzwyczajna forma, a więc do nadzwyczajnego CODZIENNEGO stosowania jak też odbywało się przez kilkanaście wieków
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
Właśnie, nadzwyczajna forma, a więc do nadzwyczajnego stosowania.
ponad 2 lata temu / peterka
 
1/2 Filmy instruktażowe dla księży są nawet dostępne na You Tube. Do tego znajomość łaciny, odpowiedni mszał, warsztaty takie jak te. Po kilku mszach trydenckich jestem już w zasadzie zorientowany we wszystkim, co się w danej chwili dzieje, łącznie z modlitwami, które kapłan wypowiada po cichu. Oczywiście, istnieje poza tym bardzo wiele obostrzeń, których mszał nie obejmuje, ale przecież są na to źródła, po to są te spotkania, instruktaże. Co do znajomości łaciny, to przecież jest to zadanie seminarium. Ja jako dyslektyk jestem w stanie przełamać tę trudność, tak więc jest to wykonalne. Pozostaje kwestia ministrantury oraz organisty przy mszach śpiewanych. Tutaj faktycznie nie obędzie się bez woli osób świeckich, ale należy rozpocząć od przedstawiania wiernym tej formy liturgii, może nawet zaprosić kiedyś "wyjazdowo" na taką mszę do innej parafii, zorganizować spotkanie, wyznaczyć zadania, dostosować kaplicę.
ponad 2 lata temu / incuss
 
2/2 Msza trydencka przyciąga ludzi młodych, wykształconych, wielu mężczyzn. Przecież to jest recepta na największe bolączki współczesnego Kościoła (razem z transparentnością nauczania i solidną katechezą). Nie umniejszam niczego "Novusowi", ale dochodzi tam często do takich nadużyć i wypaczeń, że wielu naprawdę myślących ludzi mówi sobie "nie, nie chcę w tym uczestniczyć, oni nie mogą mieć racji". Odwracają się od wiary, a idą często w jakieś nawet neopogaństwa (rozkwit tych tzw. wiar rodzimych). Dlaczego? No ludzie mają dość tego hałasu, tych sztucznych, przyklejonych do twarzy uśmiechów i plumknania na gitarce. Pragną ciszy, skupienia. I mając tak wspaniały klejnot w skarbcu Kościoła Katolickiego, my mamy ich skazywać na jakąś demoniczną pseudomistykę? To jest wprost okrucieństwo wobec nich.
ponad 2 lata temu / incuss
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.