DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2018 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

10 kwietnia

10 kwietnia
Hołd Pruski, mal. Jan Matejko

847 – na tronie papieskim zasiadł św. Leon IV, kardynał, benedyktyn. Jako papież organizował synody, wprowadził zwyczaj obchodzenia oktawy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popierał muzykę kościelną. Nie szczędził środków na odbudowę dzielnic Rzymu zniszczonych podczas najazdu Saracenów za pontyfikatu jego poprzednika Sergiusza II. Wyciągając wnioski z  tego wydarzenia Leon IV obwarował murami Wzgórze Watykańskie. Pozostająca w cieniu potężnych fortyfikacji dzielnica otrzymała od imienia papieża nazwę Citta Leonina (Miasto Leonowe). Gdy w 849 roku Saraceni znów pojawili się w pobliżu Rzymu Ojciec Święty zebrał flotę, która pokonała muzułmanów w bitwie morskiej pod Ostią. Leon IV zmarł w opinii świętości w 855 roku.


1525
– Wielki Mistrz Krzyżacki Albrecht Hohenzollern złożył na Rynku krakowskim hołd lenny królowi Zygmuntowi I Staremu. Dwa dni wcześniej, 8 kwietnia 1525 r., obaj władcy zawarli traktat, na mocy którego Albrecht przeszedł na luteranizm, sekularyzował państwo zakonne w Prusach, stając się jego władcą i lennikiem króla polskiego. Prawo do dziedziczenia Prus Książęcych otrzymali męscy potomkowie Albrechta, a w razie jego bezpotomnej śmierci, bracia z potomstwem męskim. Z dziedziczenia wyłączona została linia elektorów brandenburskich.


1585 – zmarł Grzegorz XIII (Ugo Boncompagni) (ur. 1502), papież od 1572 r. Podczas swojego pontyfikatu kładł nacisk na intelektualną formację duchowieństwa. Ufundował nową siedzibę dla Kolegium Rzymskiego, nazwanego później na jego cześć Uniwersytetem Gregoriańskim. Realizując zalecenia soboru trydenckiego, polecił opublikować zbiór nowego prawa kanonicznego. Jego zasługą jest również przeprowadzenie korekty kalendarza juliańskiego. Nowy od imienia tego papieża otrzymał nazwę gregoriańskiego.


1831 – wojska polskie dowodzone przez gen. Ignacego Prądzyńskiego pokonały w bitwie pod Iganiami korpus rosyjski, którym dowodził gen. Grigorij Rosen. Straty Rosjan wielokrotnie przewyższały ubytki w szeregach Polaków . Od zupełnego rozbicia uratowało Rosena kunktatorstwo gen. Jana Skrzyneckiego, który nie pospieszył z posiłkami „na huk dział”, a potem odmówił przeprowadzenia pościgu za rozbitym wrogiem.

2004 – zmarł Jacek Kaczmarski, polski bard, poeta, kompozytor (ur. 1957).


2010 – w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.


DATA: 2018-04-10 06:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.