DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

1 października

1 października
Maria I Tudor

1553 – Maria I Tudor została koronowana na królową Anglii. Córka króla Henryka VIII Tudora i jego pierwszej żony Katarzyny Aragońskiej, po unieważnieniu przez protestanckiego abpa Canterbury Tomasza Cranmera małżeństwa rodziców, została uznana za dziecko nieślubne, usunięta z dworu i wykluczona z sukcesji do tronu. Po śmierci 6 lipca 1553 roku przyrodniego brata, króla Edwarda VI, Maria sięgnęła jednak po koronę. Jako gorliwa katoliczka podjęła próbę rekatolicyzacji Anglii. Przede wszystkim wypuściła z więzień swoich współwyznawców oraz przywróciła im dobra i tytuły. W celach zastąpili ich protestanci. W 1554 roku Maria wyszła za mąż za syna cesarza Karola V - Filipa II, od 1556 roku króla Hiszpanii. Zmarła na raka lub puchlinę wodną 17 listopada 1558 roku. Wtedy na tron wstąpiła jej przyrodnia siostra (z nieprawego łoża) Elżbieta I, która religią panującą uczyniła anglikanizm i rozpoczęła prześladowania katolików.


1578 – zmarł Jan Austriacki (Juan de Austria), hiszpański wódz i admirał (ur. 1547). W 1570 roku stłumił rebelię ludności muzułmańskiej na terenie Grenady, 7 października 1571 roku zwyciężył flotę turecką w bitwie pod Lepanto. Od 1576 roku pełnił funkcję namiestnika Niderlandów Habsburskich.


1684 – zmarł Pierre Corneille, francuski dramaturg (ur. 1606). Z wykształcenia prawnik. Po 20 latach pracy w zawodzie porzucił adwokaturę i oddał się pisaniu sztuk teatralnych. Popularność zyskał dzięki tragediom: Cynna i Andromeda. Największe uznanie przyniosła mu wystawiona w 1637 roku tragikomedia Cyd. Corneille został wówczas obdarzony tytułem szlacheckim, a w 1647 roku mianowano go członkiem Akademii Francuskiej.

1939 - oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza pod dowództwem generała Wilhelma Orlika-Rückemanna stoczyły bitwę z oddziałamy pancernymi Armii Czerwonej pod Wytycznem. Wycofujące się pod naporem wojsk sowieckich ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej oddziały KOP podążały za Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga by się z nią połączyć. 1 października w miejscowości Wytyczno przy próbie przekroczenia szosy Włodawa-Lublin natarły na nie oddziały pancerne Armii Czerwonej. Po kilkugodzinnej walce Orlik-Rückemann nakazał odwrót. Wkrótce w obliczu klęski kraju rozpuścił swoje oddziały.

 


DATA: 2020-09-22 13:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pozwolę sobie zwrócić uwagę na te fakty: Jan Austriacki 24 lata zwycięstwo pod Lepanto Blaise Pascal 19 lat buduje pierwszy kalkulator Kowalski dzisiejsze czasy 43 lata. Nadal mieszka u mamusi. Jesteśmy zniewieściali i rozleniwieni. Fejsbukowe lenie.
24 dni temu / Grzegorz
 
Greta Thunberg jest jej klonem
ponad 1 rok temu / Robert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.