DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

1 kwietnia

1 kwietnia
Śluby lwowskie Jana Kazimierza (fragm.), mal. Jan Matejko

1455 – zmarł kard. Zbigniew Oleśnicki, od 1423 roku biskup krakowski (ur. 1389). Zdecydowanie występował przeciw sojuszowi Polski z husyckimi Czechami. Za panowania Władysława Warneńczyka praktycznie kierował polską polityka zagraniczną. Jako biskup krakowski przeprowadził trzy synody, propagował kult św. Stanisława, popierał zakładanie bractw religijnych, w katedrze wawelskiej ustanowił stałych spowiedników oraz kaznodziejów.


1579 – król Stefan Batory ufundował w Wilnie uniwersytet. Uczelnia powstała w wyniku przekształcenia miejscowego Kolegium Jezuitów. Uniwersytet i Akademia w Wilnie, bo tak brzmiała oficjalna nazwa uczelni, jeszcze w tym samym roku uzyskała akceptację papieża Grzegorza XIII. W dwudziestoleciu międzywojennym odrodzona po zaborach wszechnica nosiła nazwę Uniwersytetu Stefana Batorego.


1656 – król Polski Jan II Kazimierz Waza złożył przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we lwowskiej katedrze p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uroczyste ślubowanie. Ogłosił Matkę Boską Królową Korony Polskiej i powierzył jej opiece mieszkańców Rzeczypospolitej. Jednocześnie zapowiedział walkę z najazdem szwedzkim aż do zwycięstwa oraz wzięcie pod opiekę chłopów.

1683 - Rzeczpospolita zawarła z Austrią sojusz zaczepno-odporny. Przymierze zobowiązywało strony do wzajemnej pomocy wojskowej przeciwko Turcji. W razie potrzeby Rzeczpospolita zobowiązywała się wystawić armię liczącą 40 tys. żołnierzy. Z kolei strona cesarska miała do walki skierować 60 tys. zbrojnych. Naczelne dowództwo postanowiono przyznać temu monarsze, który znajdzie się przy wojsku. Takie sformułowanie pozwalało cesarzowi Leopoldowi I bez utraty twarzy powierzyć losy wojny wybitnemu wodzowi jakim był Jan III Sobieski. Strona austriacka zrezygnowała także z długów zaciągniętych przez Polskę w czasie potopu szwedzkiego.


1939 – gen. Francesco Franco w oficjalnym komunikacie obwieścił koniec wojny domowej. Konflikt pochłonął łącznie blisko milion ofiar. Jako pierwsza wyrazy zadowolenia z zakończenia rozlewu krwi oraz prześladowań Kościoła i chrześcijaństwa przysłała Stolica Apostolska.  Podczas wojny domowej w Hiszpanii (1936-1939) tamtejsza lewica (tzn. głównie komuniści i anarchiści) wymordowała ok. 7 tysięcy księży, zakonników i zakonnic. To 12 procent kleru ówczesnej Hiszpanii. Z rąk rewolucjonistów zginęło także kilku biskupów.


DATA: 2020-04-01 06:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.