Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

[ZOBACZ VIDEO] Rosja złudną nadzieją tradycji i konserwatyzmu. Debata


Odtwórz w YouTube
 

Rosja jest dziś reżimem antychrześcijańskim a wszelkie nadzieje upatrywane w niej w kontekście obrony tradycyjnego porządku są złudne – podkreślali dość zgodnie uczestnicy wtorkowej debaty, zatytułowanej „Rosja Putina fałszywą nadzieją dla chrześcijaństwa”. Dyskusja historyków i publicystów odbyła się w warszawskim Centrum Prasowym Foksal.

 

- Zastanawialiśmy się, dlaczego ruchy prawicowe, konserwatywne ulegają urokowi człowieka ukształtowanego przez sowieckie służby specjalne. Jak to możliwe, że kraj, w którym dokonuje się chociażby tak wielu aborcji może stać się nadzieją konserwatystów – uzasadniali temat debaty  organizatorzy ze Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej imienia Księdza Piotra Skargi.

 

Łaciński Kościół na marginesie

Historyk Piotr Doerre z SKCh zauważył, że narastające zjawisko ulegania przez prawicowe środowiska swego rodzaju „powabowi” państwa Putina można zaobserwować także w krajach, które trudno by posądzać o „genetyczną prorosyjskość”, takich jak Polska i Węgry. Potęga imperialna posowieckiej Rosji odbudowywana jest konsekwentnie od pierwszych lat XXI stulecia. Towarzyszy temu jej intensywne oddziaływanie na siły polityczne w różnych częściach świata. Ulega tej presji coraz więcej integralnie prawicowych partii. W obozie prorosyjskim znajdują się dziś m.in. integralni konserwatyści z Hiszpanii, północnych Włoch, Francji, a także partie nacjonalistyczne.

 

W związku z tym zjawiskiem lewicowa propaganda stara się konserwatywne hasła głoszone przez rozmaite środowiska przypisywać związkowi z polityką i przekazem obozu pro-putinowskiego. To sprzężenie zwrotne Piotr Doerre uznał za niezwykle groźne.

 

- Czy można dopatrywać się jakichkolwiek nadziei i pozytywów w putinowskiej Rosji? Czy Rosja w ogóle jest krajem i państwem chrześcijańskim? Jeżeli spojrzymy na nią z perspektywy katolika, to pytanie może się okazać nie takie dziwne – rozważał historyk i publicysta. Podkreślił m.in. mocno defensywną sytuację katolicyzmu w Rosji oraz fakt, że za tradycyjne religie oficjalne uznane zostały tam prawosławie, judaizm, islam i buddyzm. Dla Kościoła miejsca zabrakło, co znajduje swój wyraz w wielu aspektach jego funkcjonowania.

 

Reżim antychrześcijański

- Najnowsze wydarzenia pokazują istotę reżimu politycznego, który funkcjonuje w Rosji. Jego istota to absolutny cynizm. Jest on się w stanie odwołać do każdego argumentu, którzy może posłużyć mu do jednego celu: władzy sprawowanej na sposób imperialny – mówił profesor Andrzej Nowak, historyk i sowietolog  z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwrócił on uwagę, że obecnie Władimir Putin odwołuje się do jednego z najważniejszych idoli współczesnej politycznej poprawności. W imieniu całej „postępowej ludzkości” piętnuje tak zwany antysemityzm, którego źródłem ma być rzekomo… Polska.

 

Jak powiedział prof. Nowak, rosyjskie, posowieckie służby dysponują szerokimi możliwościami oddziaływania na rozmaite siły w różnych częściach świata, zarówno po prawej, jak i lewej części sceny politycznej. FSB ma obecnie 400 tysięcy zatrudnionych na etacie funkcjonariuszy. Może „inwestować” w prawicowe i lewicowe partie, te ostatnie zjednując sobie przede wszystkim odwołaniami do antyamerykanizmu.

 

Krakowski naukowiec określił obecny reżim rosyjski jako antychrześcijański, zdolny przyciągać na prawicy tylko ludzi wyznających kult siły.

 

„Zbawienie” przez służbę imperium

Prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział, że w Rosji „cerkwią” właściwą nie jest prawosławie, ale imperium, któremu podporządkowane jest wszystko: życie religijne, wszystkie instytucje oraz nominalna cerkiew. Polityki państwa nie ma determinować ani prawda, ani etyka. Polityka ma być tylko i wyłącznie skuteczna. Tradycyjnie towarzyszy jej okrucieństwo – tak w okresie carów, poprzez komunizm aż po współczesność. Według Aleksandra Dugina, czołowego ideologa dzisiejszego Kremla, Rosjanin „zbawia się” poprzez służbę imperium. Do takiego modelu absolutnie nie przystaje łaciński katolicyzm, poprzez swoje nauczanie społeczne mocno nacechowany personalizmem.

 

Polska na przestrzeni dziejów rozumiała Rosję w znacznie większym stopniu niż Zachód. Pozwalaliśmy się definiować jako antemurale christianitatis, ale widzieliśmy – w przeciwieństwie do Zachodu – swą rolę przedmurza nie tylko w relacji do Turków, ale i względem Rosji. Tymczasem inni mieli wciąż nadzieję na unię z rosyjskim prawosławiem, postrzegając Rosję jako kraj chrześcijański.

 

Polityka historyczna? Mniejsza o fakty

Prof. Henryk Głębocki z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego zwracał m.in. uwagę na różnice w rozumieniu dziejów przez Polaków i Rosjan. Wyróżnił kilka aspektów i etapów polityki historycznej Kremla. Mówił m.in. o czczeniu przez Putina pamięci bohaterów „białej Rosji” czy też o fałszywym (bo pozbawionym prośby o wybaczenie) „pojednaniu” katów i ofiar wewnętrznej wojny. Z kolei obchody rocznicowe odnoszące się do II wojny światowej pogodzić mają różne, nieraz sprzeczne elementy, takie jak dumę ze zwycięstwa nad faszyzmem z pozytywnym wartościowaniem paktu Ribbentrop-Mołotow.

 

Historyk uważa, że w przypadku polityki historycznej Kremla mamy do czynienia z projektem ideologicznym, którego obecny etap i wymowa – związana z rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz – adresowana jest wyraźnie w stronę Izraela i Zachodu. Służyć mają temu np. próby sprowokowania Polski fałszywymi z punktu widzenia historycznej prawdy narracjami.

 

Duchowy chaos w miejsce prawosławia

Pisarz i publicysta Grzegorz Górny starał się zarysować duchowy pejzaż dzisiejszej Rosji. Jak przypomniał, komunizm krwawo rozprawił się z religią prawosławną w tym kraju (100 tysięcy ofiar). Komunizm sam był quasi-religią i całkowicie zdominował państwo, zaś wystygł jako „wierzenie” w chwili gdy przestali pokładać w nim nadzieję nawet wysocy aparatczycy na Kremlu. Kiedy po rozpadzie imperium pojawiła się duchowa pustka, ludzie spragnieni wiary zaczęli przychodzić do cerkwi. Jednak nie napotkali tam żadnej oferty „wejścia” w głęboką pobożność prawosławną gdyż duchowni nie byli przygotowani na takie wyzwanie. To zjawisko nałożyło się na ogromną ekspansję sekt, zarówno pochodzenia krajowego, jak i zagranicznego.

 

Dziś zarejestrowanych w całym kraju jest 300 tysięcy wróżów, jasnowidzów, wiedźm, astrologów i innych szarlatanów. Czołowi spośród nich funkcjonują w roli publicznych autorytetów, swego rodzaju celebrytów.

 

Cerkiew swą obecną siłę zawdzięcza wyłącznie państwu, gdyż brak jej żywotnych sił prowadzących do rozwoju wiary wśród ludzi.

 

Chrześcijanie w Rosji są obecni, jednak w ogromnej mniejszości. Nie mają istotnego wpływu na kształt życia społecznego.

 

Wtorkowa konferencja transmitowana była na kanałach You Tube portali PCh24.pl oraz wRealu24.

 

 

RoM

 

 

 


DATA: 2020-02-01 10:26:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

@ Memento Po pierwsze - ten portal nie jest do glupich gry słownych.\\ Po drugie, należy pamietać, ze przynajmniej dwa razy w historii Rosja odtworzyła Polskę; raz po Kongresie Wiedeńskim w roku 1815, a drugi raz w roku 1945. \\ A po trzcie, co do Fatimy, to już od 4 lat wiadomo, że Fatima to oszustwo. Tak oświadczył o. Enzo Bianchi,konsultor Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Według Bianchiego, objawienia w Fatimie musiały być fałszywe, ponieważ mówiły o błędach Rosji i prześladowaniu chrześcijan, a nie o błędach Niemiec i ludobójstwie Żydów.
2 miesiące temu / Ryś
 
Przekaz debaty nie pozostawia złudzeń- dżumy nie leczy się cholerą... A katolik powinien pamiętać Objawienia Fatimskie- Rosja rozsiewa zło na cały świat....rysie pysie
2 miesiące temu / Memento
 
@Ryś- genialne wpisy o zbrodniomyśli " pretensji wobec rosji"... A gdyby ktoś miał wątpliwości to długie łapy Putina dosiegną każdego . Pamiętaj ze już po rozbiorach Polacy pogonili sowiecką swołocz ...
2 miesiące temu / Vet
 
Stalin był Gruzinem, Katarzyna Niemką a Polaków mordowali kosmici , tylko święty naród rosyjski jest tak głupi że byle przybłęda wyrzyna ich w łagrach jak barany... i taka jest różnica między cywilizacją łacińską i wschodnią turańską
2 miesiące temu / do agentury
 
@Ryś W razie czego w zachodniej prasie napiszą //?Mówią, sir, że to Pan poddał pomysł rozbioru Polski. I ja tak sądzę, ponieważ znać w tym geniusz?. // Wolter do Krola Prus. Czym różni się dzisiejszy Macron od Woltera?
2 miesiące temu / AnnG
 
Ludobójca Stalin był Gruzinem
2 miesiące temu / ena
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 133 
WYBRANE DLA CIEBIE
 

 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.