DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 43  >   NASZE DZIEDZICTWO

Grzegorz Kucharczyk
Pierwsze ludobójstwo XX wieku

Zaczęło się od Ormian


Dramatyczny los społeczności chrześcijańskiej na Bliskim Wschodzie, krwawe ekscesy dżihadystów z Państwa Islamskiego to kwestie bynajmniej nie bezprecedensowe – są one swoistą powtórką wydarzeń, do których doszło mniej więcej na tym samym obszarze dokładnie sto lat temu.

 

 

Na początku XX wieku ludność chrześcijańska na obszarze otomańskiej Turcji – Ormianie, Grecy, syryjscy chrześcijanie (Asyryjczycy) – stanowiła niemal jedną trzecią mieszkańców. W samej stolicy tureckiego imperium, Stambule (Konstantynopolu) dopiero na początku tegoż wieku liczba muzułmanów przekroczyła połowę całej populacji.

Chrześcijanie zamieszkujący otomańskie imperium nie byli tam przybyszami. Zachodnia Azja Mniejsza (starożytna Jonia), wschodnia Anatolia czy sam Konstantynopol to przecież ich ojczyste ziemie. Żyli tam od tysięcy lat – Grecy w Milecie, Efezie czy Halikarnasie, Ormianie w Van czy Bitlis, Asyryjczycy w Aleppo i Odessie – żyli tam na długo przed przybyciem na owe tereny pierwszych tureckich najeźdźców.

 

Dzisiaj próżno tam szukać chrześcijan. W całej Turcji ich liczba nie przekracza jednego procenta. To miara sukcesu realizowanej sto lat temu przez rząd turecki polityki ludobójstwa oraz masowych czystek etnicznych wobec największych społeczności chrześcijańskich zamieszkujących Portę...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Przygotowany w Ministerstwie Zdrowia projekt ustawy o zawodzie farmaceuty nie wprowadza wyraźnej klauzuli sumienia. Zawiera jednak przepisy podkreślające samodzielność farmaceuty i wskazujące, że ma on obowiązek działać według zasad etyki zawodowej, które z kolei nakazują postępowanie zgodnie z sumieniem. W konsekwencji aptekarze chcący odmówić wydania produktu ze względu na sprzeciw sumienia nadal będą musieli powoływać się przede wszystkim na Konstytucję, zapewniającą każdemu wolność sumienia, której integralnym elementem jest prawo do sprzeciwu sumienia. W przesłanym do Ministerstwa Zdrowia stanowisku Instytut Ordo Iuris postuluje, by projekt uzupełnić o klauzulę sumienia, która, jak orzekł Trybunał Konstytucyjny, stoi na straży wolności sumienia.

 
 

„Petycja z dnia 10 czerwca 2019 roku, w sprawie przyjęcia przez Prezydenta Miasta Szczecina deklaracji praw Osób LGBT+ nie zasługuje na uwzględnienie”, napisano w piśmie przesłanym do Stowarzyszenia Nowy Szczecin. Oznacza to, że prezydent „stolicy” województwa zachodniopomorskiego Piotr Krzystek nie podpisze szczecińskiej karty LGBT+, czego domagali się tzw. obrońcy praw człowieka.

 

W poniedziałek kraje arabskie oraz Włochy i Hiszpania powołały do życia komitet międzyreligijny, mający za zadanie wdrożenie w życie Dokumentu o ludzkim braterstwie,  podpisanego 4 lutego br. przez papieża Franciszka i dr Ahmeda Al Tayeba, wielkiego imama Al Azhar w Abu Zabi.

 

Grupa 120 katolików prowadzona przez siedmiu księży odprawiła egzorcyzmy nad barem gdzie sprawowana była tzw. czarna msza. Do zdarzenia doszło w stolicy Kanady, Ottawie.

 

Dziennikarz śledczy Mariusz Zielke, który dwa tygodnie temu ujawnił pedofilską działalność Krzysztofa Sadowskiego oznajmił, że liberalne media posiadały informacje na ten temat już dużo wcześniej: „Wyborcza” rok temu, „OKO. Press” w maju, a „Fakt” w czerwcu. Zielke zarzuca dziennikarzom opieszałość, a ci tłumaczą się czasem potrzebnym do rzetelnego zbadania sprawy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.