24 maja 2012

Na wezwanie Ojca Świętego Benedykta XVI katolicy z całego świata włączają się w obchody V Dnia Modlitw za Kościół w Chinach. Oprócz modlitwy dzień ten wypełnią różnorodne formy aktywności nawiązujące do kultury i historii tego kraju. Pamiętajmy w naszych modlitwach o katolikach mieszkających w Chinach, kraju rządzonym przez skrajnie wrogą Kościołowi dyktaturę komunistyczną.
 

Jest to na pewno piękny wyraz więzi między różnymi narodami – mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik o obchodzonym 24 maja Dniu Modlitw za Kościół w Chinach. – Włączmy się w duchowy most katolików całego świata, którzy wspierają modlitwą cierpiący Kościół w Chinach – zachęca założone pod koniec ubiegłego roku stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ. Jego głównym celem jest skonsolidowanie działań Polaków na rzecz chińskich katolików oraz promowanie solidarności z nimi.

 

Wesprzyj nas już teraz!

Katolików w Chinach od wielu lat wspiera już Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, a także Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Podejmują one nie tylko działania informacyjne i modlitewne, ale również pomagają materialnie.

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach to życzenie papieża Benedykta XVI wyrażone w „Liście do Kościoła w Chinach” z 2007 r. Wyznaczony 24 maja, jest liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Dziewicy Maryi Wspomożycielki Wiernych, którą chińscy katolicy otaczają czcią w sanktuarium Sheshan koło Szanghaju. Katolicy w Polsce, od pięciu lat odpowiadają na apel Ojca Świętego. – Warto się modlić i trzeba się modlić za Kościół, podejmować czyny duchowe, ofiary, żeby nie byli sami na tej drodze takiego szczególnego świadectwa – zachęca przewodniczący polskiego Episkopatu.

Katolicy w Chinach stanowią około 1% ogółu społeczeństwa (ok. 12-14 mln wiernych) i doznają licznych prześladowań. Więcej rozwodów niż małżeństw, polityka jednego dziecka, a co za tym idzie przymusowe sterylizacje i aborcje nawet zaawansowanej ciąży to wciąż chińska rzeczywistość. Kościół w tym kraju podzielony jest na podziemny – wierny papieżowi i państwowy – podporządkowany władzom. Zgodnie z prawem, jedynie kościoły należące do stowarzyszeń nadzorowanych przez państwo mogą prowadzić działalność duszpasterską. Utrudniony jest też kontakt ze Stolicą Apostolską, brakuje kapłanów i sióstr zakonnych. Dlatego ważna jest każda pomoc.

 

 

Źródło: KEP

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram