DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

"U schyłku PRL więcej wolności gospodarczej niż dziś"

"U schyłku PRL więcej wolności gospodarczej niż dziś"
fot. Rafał Zambrzycki

25 lat temu, 23 grudnia 1988 r., gdy w Polsce stacjonowały jeszcze wojska radzieckie, Sejm uchwalił ustawę o działalności gospodarczej. Pozostaje ona niedoścignionym wzorem liberalnego prawa gospodarczego, stworzyła kilka milionów miejsc pracy oraz położyła podwaliny pod funkcjonowanie małych i średnich firm, trzonu polskiej gospodarki.

 

Główny autor tej ustawy, Mieczysław Wilczek, minister przemysłu w latach 1988-1989 w rządzie Mieczysława Rakowskiego, udzielił ostatnio wywiadu dziennikowi „Rzeczpospolita”. – Po wprowadzeniu tej ustawy, gdy zaczęła ona działać, wolności było więcej niż obecnie. (...) Absolutnie przydałoby się w Polsce więcej wolności gospodarczej – stwierdził. Co najmniej dziwne jest, by były minister w komunistycznym wówczas rządzie krytykował teoretycznie wolny ustrój gospodarczy w odrodzonym państwie. Niestety, ówczesna i obecna ustawa o swobodzie działalności gospodarczej tym różnią się od siebie, czym krzesło od krzesła elektrycznego.

 

– Proszę uświadomić sobie, że w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy powstało 2 miliony przedsiębiorstw. Bez żadnej pomocy, bez żadnych programów wsparcia, bez żadnych okresów ochronnych. Co więcej, ci ludzie stworzyli 6 milionów nowych miejsc pracy. To był fenomen, to jest wręcz oszałamiające – dowodził byłby minister Wilczek.

 

Niestety, podczas 7 lat obowiązywania ustawy Wilczka, była ona nowelizowana 40 razy, za każdym razem zmniejszając zakres wolności, gwarantowany przez jej pierwotną wersję. Chwilowy powiew wolności gospodarczej został stłamszony, choć władze komunistyczne zdawały sobie sprawę, że takie reformy były konieczne po 50 latach centralnego planowania, inaczej upadający system sprowadziłby na ludzi znacznie większą nędzę.

 

Mieczysław Wilczek, podczas konferencji „Polska droga do wolności gospodarczej szansą dla Europy”, zorganizowanej 9 grudnia przez Centrum im. Adama Smitha, stwierdził, że władze były wtedy tak wystraszone, że można było „operować bez znieczulenia”. Po okresie niepewności przyszedł jednak czas na metodyczne ograniczanie swobód, zawartych w ustawie o działalności gospodarczej.

 

Jednym z głównych zarzutów, podnoszonych wobec niej, jest umożliwienie uwłaszczenia komunistycznej nomenklatury. To niewątpliwie prawda, ale miałoby to miejsce w ten, czy inny sposób, ponieważ okrągły stół nie był „obaleniem” komunizmu, ale co najwyżej jego rozmontowaniem, czego skutki obserwujemy do dzisiaj. Ciężko było oczekiwać, że ustawa Wilczka oczyści życie gospodarcze ze środowisk związanych z tajnymi służbami, skoro w rzeczywistości czuwały one nad tym, by proces demontażu systemu socjalistycznego nie wymknął się spod kontroli.

 

Niezaprzeczalną zasługą ustawy Wilczka pozostaje to, iż otworzyła milionom ludzi w systemie gospodarki sterowanej okno na świat, umożliwiając swobodne prowadzenie działalności gospodarczej. Pozwoliła im działać, a było to po prostu konieczne, by można było zacząć normalnie funkcjonować w nowej rzeczywistości.

 

Tomasz Tokarski

 


DATA: 2013-12-11 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Komunistyczna władza na straży wolności ? Absurd, ale po Wilczku, który - jak się okazuje - dysponował potężną możliwością manewru (nieistotne, czy wymuszoną) do władzy dochodziły (i dochodzą, szykuje nam się garnitur pobożnych) kolejne ekipy socjalistów, naprzemiennie : pobożnych i bezbożnych. Zabrakło mechanizmu zatrzymania tej politycznej hołoty i po ćwierci wieku zaledwie Państwo Polskie praktycznie nie istnieje, a Naród toczy śmiertelny i zaawansowany rak atomizacji i depopulacji. To są skutki tolerancji na zło publiczne.
ponad 5 lat temu / JPS
 
pan Mieczysław Wilczek ma rację - powstało wtedy miliony firm i jeszcze więcej miejsc pracy; tzw. najemny pracownik był doceniany i za dobrą pracę otrzymywał dobre wynagrodzenie; mógł szybko znaleźć nową pracę, pensje były na czas i nie w ratach - dzisiaj płacone są w ratach lub w ogóle przez tzw. pseudo przedsiębiorców czy nowobogackich (niektórym wyglądała i wygląda do dzisiaj słoma z butów); wszystko to zaczął psuć - tzw. schładzanie gospodarki, pan Leszek Balcerowicz, który chce teraz uchodzić za liberała gospodarki - my pamiętamy co pan zrobił i nas pan nie weźmie na ładne słówka - pańskie czyny temu przeczą; to co dzisiaj zrobiono z gospodarką, a w szczególności PełO, woła o pomstę do nieba - wynika, że prowadzący dzisiaj firmę to przestępcy - pilnuje ich podobno ponad 16 różnych służb tajnych, jawnych i jakich tam jeszcze, a pracownicy najemni to nieroby, bez żadnych umiejętności, nastawieni tylko na "dej mi"; myślę, że tylko KNP i RN są to w stanie naprawić!
ponad 5 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.