DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


To mi jest przykro @zdzisławo-nie zrozumiałaś porównania.Chodzi o emocje(mydło)-w religii to jest bardzo niebezpieczne,nie możemy na nich polegać,one nas najczęściej tylko zwodzą (poślizgujemy się na nich).Co do łaciny-Chrystus w wieczerniku nie odprawiał,liturgii katolickiej jeszcze nie było-niezrozumiałość języka powoduje że,NIE WYDAJE NAM SIĘ że uczestniczymy w bezpośrednich obrzędach(jak zechciałaś napisać).My jako lud wierny obserwujemy jak kapłan sprawuje obrzędy,on jest poświęcony tzn wyłączony dla sprawowania tych obrzędów,możemy uczestniczyć w tym lecz nie współodprawiamy.Msza jest ofiarą nie zgromadzeniem liturgicznym(jak u protestantów)aby ofiara została przyjęta osoba ofiarująca musi być godna tego-poświęcona wyłącznie temu.My wierni mamy inną rolę.Zauważ że Chrystus powiedział w czasie ostatniej wieczerzy(po aramejsku)"tam gdzie ja idę wy pójść nie możecie"miał na myśli ofiarę krzyża,czy uczniowie go rozumieli?Jeszcze raz przepraszam za nieporozumienie
ponad 6 lat temu / Hugon de Payns
 
Przykro mi, że oczekując konkretnych argumentów za Mszą św. w obrządku trydenckim, wdałam się w tę dyskusję. Usłyszałam o mydle. To nie ten poziom dyskusji.
ponad 6 lat temu / Zdzisława
 
No to komentatorzy zaprzeczyli sensowi artykułu komentowanego.To się nazywa postęp.Owoce postępu właśnie doskonale widać na nowej mszy.
ponad 6 lat temu / Hugon de Payns
 
Całkowicie się zgadzam z nn, "każda Msza, w której bierze się czynny udział prowadzido kontemplacji".
ponad 6 lat temu / Zdzisława
 
Każda Msza św. prowadzi do kontemplacji, bo w tym czasie uczestniczymy w całym Triduum Paschalnym. Zależy to tylko od naszej otwartości na Bożą łaskę. A Bóg udziela wtedy całe morze łaski.
ponad 6 lat temu / nn
 
Bóg zapłać za ten wywiad. Bardzo bym cchciał, żeby w Krakowie powstało takie środowisko tardycji, które siedopełnia z ludową pobożnością nakierowaną na czynienie znaków Nieba z powszednich sfer życia- z Domu, prac mieszkania, ubioru, relacji społecznych. To się ciekawie dopełnia. Bo [pobożność ludowa z nastawieniem większym na pozawerbalne znaki , na symbole Kosmiczne, itd bardziej korespondowała z obecnie Nadzwyczajną Formą Rytu Rzymskiego Pozdrawiam
ponad 6 lat temu / chcący
 
I to(@zdzislawo) jest Twoim zdaniem jakiś argument?Raczej "mydło"na którym się pośliznęłaś i masz nazieję że poślizną się inni.
ponad 6 lat temu / Hugon de Payns
 
[email protected] Hugonde Payns gdybym przyjęła, że pozycja ołtarza i kapłana sprawującego Mszę w rycie trydenckim bardziej wskazuje na centralność Chrystusa ( choć właśnie uczestniczenie w bezpośrednich obrzdach daje możliwość refleksji, zasłuchania się w słowa Pana), to nijak nie mogę pojąć wyższości łaciny nad językiem narodowym, w którym każdemu łatwiej wyrazić emocje. W Wieczerniku Chrystus nie odprawiał po łacinie, tylko w jezyku swego narodu.
ponad 6 lat temu / Zdzisława
 
Tak. To jest moc Chrystusa Pana. Duch Boży uzdolnił przez wieki błogosławionych kapłanów aby sprawowali posłusznie te święte obrzędy. Msza Święta. Najświętsza Ofiara. Sama niezmienna wszystko zmienia. Formuje duszę kapłana. "Zabiera go ze sobą i nie ma on żadnych szans" na bycie osobą świecką w chwilach wolnych od pracy. Ten,który napisał "missa normativa" odebrał sobie życie w przenośni i ponoć bez przenośni. Jak ktoś wie jak było "bez przenośni", to poproszę o info.
ponad 6 lat temu / Leo
 
Czcigodny Księże, zlituj się. Jaka msza nadzwyczajna? W każdym kościele ją najzwyczajniej odprawiano. A tekst w wersji łacińskiej i polskiej był w każdej książeczce.
ponad 6 lat temu / stary ministrant
 
Wyższość(@zdzisławo)mszy trydenckiej ma wiele wątków.Można zacząć od wymienionych w komentowanym artykule,potem dodawać np:1-postawa kapłana-przodem do ołtarza-zwraca uwagę że nie wierni ani kapłan jest tu kimś lecz najpierw Chrystus ,do Niego się modlimy a nie do siebie wzajemnie,spotykamy się z Nim a nie ze sobą.2-język łaciński-ma kilka płaszczyzn-ale np:uzmysłąwia nam że Jezus nie jest twórcą ideologii a religia to nie idea lecz że Jezus żył wśród nas naprawde i to wszystko stało się naprawdę,a my kultywujemy żywą pamięć o tym i wiarę Jego słowom.Odprawiając liturgię po łacinie wracamy do tych czasów,łącząc się z wszystkimi pokoleniami świętych i wiernych aż do samego Jezusa w sensie naszego rzeczywistego istnienia tu na ziemi.Łacina uzmysłąwia że nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć istoty mszy.Msza nowa-oferuje złudzenia że wiemy co się dzieje w mszy-to złudzenie tym bardziej niebezpieczne że gasi wszelkie pragnienie poznania jej tajemnic.itd...
ponad 6 lat temu / Hugon de Payns
 
Skutkiem wprowadzenia nowej mszy był spadek powołań i liczby wiernych.
ponad 6 lat temu / cynik
 
Nie rozumiem ostatniej wypowiedzi uzasadniajacej "wyższość" Mszy św. odprawianej w rycie trydenckim. Dzisiaj równie mocno wzrusza nie tylko mnie zasłonięcie obrazu np. Pani Jasnogórskiej, a i nasi synowie( gdy byli dziećmi) mówili "Panzwami"lub inne sekwencje w j. polskim wyciągnięte ze Mszy. Niestety, nie usłyszałam żadnych konkretnych argumentow.
ponad 6 lat temu / Zdzisława
 
+
ponad 6 lat temu / jagoda
 
W tej mszy jest moc,może na początek to wystarczy.To najważniejsze byśmy w większości (przynajmniej)pokochali tę mszę.Prawdziwa msza jest nie tylko centrum życia katolika ale też środkiem do osiągniecia celu życia.Jest więc nadzieją na odrzucenie wszystkich herezji trawiących nasz kościół.Trudna sprawa zrealizować kontrrewolucję od dołu,przykłady decyzji Franciszka nie wróżą dobrze ale to Bóg jest w stanie czynić cuda,to nie jest w naszej mocy.My musimy zrobić tylko to co w naszej mocy i Bogu to ofiarować z wiarą.Tak jak to odbyło się nad jeziorem Genezeret-kilka ryb i chlebów wystarczyło dla kilku tysięcy ludzi.To był cud.
ponad 6 lat temu / Hugon de Payns
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.