DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

"Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale". 48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

"Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale". 48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu
fot.fot. REUTERS/Benoit Tessier

Troska o zachowanie abstynencji od alkoholu przez dzieci i młodzież to główna intencja tegorocznego, 48. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału, 15 lutego i potrwa do soboty 21 lutego. Tydzień będzie przebiegał pod hasłem „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”.

 

W nawiązaniu do tradycji chrześcijańskiej, Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału. Głównym motywem jest wynagradzanie za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych, włączenie wiernych w nurt przebłagania za pijaństwo i inne nałogi, a także wypraszanie łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.

 

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości przypomina, że "w każdej dobrze funkcjonującej parafii powinien to być tydzień zintensyfikowanej pracy trzeźwościowej". Powinna zostać podjęta m.in. próba stworzenia zespołów apostolstwa trzeźwości i grup modlitewnych, a także włączenia dzieci i młodzieży do różnych wspólnot formacyjnych, w tym do Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej. Jest to ruch maryjny o charakterze modlitewnym, wynagradzającym i abstynenckim.

 

W Dziecięcej Krucjacie obowiązek codziennej modlitwy spełniany jest głównie przez modlitwę różańcową, a codzienna ofiara, która jest formą pokuty, podejmowana jest w intencji nawrócenia grzeszników. Wstrzemięźliwość w Dziecięcej Krucjacie oznacza powstrzymanie się od używania alkoholu, papierosów i innych środków oraz od takiego stylu życia, które niszczy zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe. Według nauki Kościoła, wszystkie dzieci i cała młodzież są zobowiązani do całkowitej abstynencji aż do osiągnięcia wieku dojrzałego.

 

W Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu duszpasterze powinni zachęcać miejscową wspólnotę do podjęcia konkretnych czynów miłości, przejawiających się głównie w podejmowaniu decyzji abstynencji okresowej lub na całe życie. Dlatego w parafii powinny być wyłożone na widocznym miejscu tzw. Księgi Trzeźwości.

 

Każdy dzień tygodnia modlitw przebiegać będzie pod znakiem modlitwy w konkretnej intencji. Poniedziałek 16 lutego będzie dniem modlitwy za rodziców, aby wychowywali swoje dzieci w duchu wiary, miłości i trzeźwości.

 

Wtorek 17 lutego wypełni modlitwa za nauczycieli i wychowawców, aby w swojej pracy kierowali się zawsze dobrem dzieci i wychowywali do wolności od uzależnień.

 

Środa 18 lutego (Środa Popielcowa) to dzień modlitwy za stanowiących prawo i rządzących, aby chronili dzieci przed rozpijaniem i demoralizacją.

 

W czwartek 19 lutego nastąpi modlitwa za kapłanów, aby poprzez gorliwą pracę duszpasterską, pomagali dzieciom zachować abstynencję od alkoholu.

 

Z kolei piątek 20 lutego przebiegnie pod znakiem modlitwy za młodzież - "aby trwając w trzeźwości, przygotowywała się do pełnienia odpowiedzialnych zadań w społeczeństwie".

 

Ostatni dzień tygodnia, sobota 21 lutego, wypełni modlitwa za dzieci, aby "otoczone troską rodziny, Kościoła i narodu, zachowywały abstynencję od alkoholu".

 

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu to obok obchodzonego w sierpniu miesiąca abstynencji jedno z najważniejszych działań podejmowanych przez Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości w Polsce. Jego przewodniczący bp Tadeusz Bronakowski wielokrotnie przypominał, że przesłanie Tygodnia jest jasne: wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu wierni modlą się o łaskę trzeźwości dla bliźnich. Drugi cel ma charakter profilaktyczny. Rozpoczęcie modlitw jeszcze w okresie karnawału ma pokazać wyraźnie, że chrześcijanin wezwany jest do trzeźwości w każdych warunkach, także podczas zabawy". Trzecim celem Tygodnia jest wynagrodzenie Bogu za grzechy pijaństwa.

 

 

KAI

luk


DATA: 2015-02-15 13:00
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A w "Wyznaniach z przeżyć wewnętrznych" - sł. B. Rozalii Celakówny czytamy, str. 282: Jej spowiednik zadaje pytanie: "Pan Jezus nas bardzo kocha, więc chce nas ratować. Ratunkiem dla nas jest Jego Najświętsze Boskie Serce. Czy Ojciec Kochany sądzi, że Pana Jezusa nie boli obojętność - zwłaszcza Kapłanów - w tej sprawie? ... Rozalia odpowiada: Ojcze Kochany, albo w prawo, albo w lewo! Albo będziemy ludźmi i katolikami przy Sercu Pana Jezusa, albo zwierzętami i marnie zginiemy!!! Trzeba się nam zbudzić z letargu grzechowego, bo czas przyszedł już najwyższy!"
ponad 5 lat temu / Teresa
 
Dlaczego episkopat nie zachęci do abstynencji w czasie adwentu i wielkiego postu. Zamiast sierpnia miesiąca trzeźwości (w sierpniu nie piją tylko alkoholicy), to trzeba przywrócić przedsoborowe posty!
ponad 5 lat temu / stoLica
 
Ważne byśmy pamiętali także o narkomanach bo to też rodzaj "alkocholizmu" może jeszcze gorszy ! Tylko Jezus Miłosierny i niepokalane Serce Maryji może uratować ludzi w nałogu i wogóle ludzi !
ponad 5 lat temu / Romuald
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.