DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 4  >   Temat numeru: Ameryka przed wyborem

Joseph A. D'Agostino

Podzielony kraj


Wbrew powszechnemu przekonaniu, Stany Zjednoczone od dziesiątek lat nie doświadczyły wyborów do władz federalnych, które dotyczyłyby przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej. Od roku 1968 kluczową rolę odgrywają w nich zagadnienia społeczne, niekiedy również ekonomiczne. Czy i tym razem o wyniku wyborów prezydenckich w USA zadecyduje wojna kulturowa?

Nawet w wyborach prezydenckich w roku 2004, czyli trzy lata po jedenastym września – terrorystycznym ataku, który zrównał z ziemią World Trade Center i poważnie uszkodził Pentagon – kryterium najczęściej przytaczane przez wyborców stanowiły „wartości moralne”. Drugą kadencję zapewniły wówczas republikańskiemu prezydentowi Bushowi jego pozorna wiarygodność oraz wątpliwa moralnie historia jego demokratycznego przeciwnika, senatora Johna Kerry’ego, połączone z korzystną sytuacją gospodarczą w okresie pierwszej kadencji.
Kerry służył w Wietnamie i nawet otrzymał za swą służbę medal, Bush zaś pozostał w domu, w szeregach Gwardii Narodowej. Jednakże powróciwszy z wojny, Kerry począł oskarżać swych kolegów o zbrodnie wojenne i sprzeciwiać się kontynuacji działań zbrojnych. W wyborach roku 2004 dla większości Amerykanów ważniejszy okazał się ten właśnie społeczny aspekt poczynań Kerry’ego w sprawie bezpieczeństwa narodowego niż konkretny program polityczny w tejże kwestii. Chodziło o to, czemu Kerry okazał się bardziej oddany: Ameryce i jej interesom czy internacjonalistycznej wizji nowego porządku światowego?
Oczywiście, powyższe zagadnienie można zaklasyfikować do sfery bezpieczeństwa wewnętrznego i obronności Stanów Zjednoczonych, co czyni wybory prezydenckie z roku 2004 skupionymi głównie na tej sferze. Jednak Amerykanów coraz mniej interesuje wynik wojny w Iraku, stosowana strategia antyterrorystyczna czy inny szczegół polityki zagranicznej bądź bezpieczeństwa narodowego. O wiele bardziej zajmuje ich stosunek prezydenta do Ameryki. Czy jest on dumnym z własnego kraju patriotą, czy też wstydzącym się go internacjonalistą?
Wiąże się to mocno z szerszym problemem obrony cywilizacji Zachodu oraz jej chrześcijańskiego dziedzictwa. Na tym polu dla Amerykanów bardziej liczy się osobisty stosunek prezydenta do polityki zagranicznej niż jego wizerunek i działania na forum międzynarodowym. Od spraw zagranicznych znacznie ważniejsza okazuje się wewnątrzamerykańska debata.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz "wojny szarpanej" (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Rząd przygotował specjalną ofertę dla Polaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji. O planach opowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zachęty podatkowe.  

 

 

Bezpieczeństwo, edukacja antydyskryminacyjna i antyprzemocowa w szkole, wolność artystyczna, hostel interwencyjny – oto elementy deklaracji na rzecz LGBT+ jaką zamierza w poniedziałek podpisać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.