DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 4  >   Temat numeru: Ameryka przed wyborem

Joseph A. D'Agostino

Podzielony kraj


Wbrew powszechnemu przekonaniu, Stany Zjednoczone od dziesiątek lat nie doświadczyły wyborów do władz federalnych, które dotyczyłyby przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej. Od roku 1968 kluczową rolę odgrywają w nich zagadnienia społeczne, niekiedy również ekonomiczne. Czy i tym razem o wyniku wyborów prezydenckich w USA zadecyduje wojna kulturowa?

Nawet w wyborach prezydenckich w roku 2004, czyli trzy lata po jedenastym września – terrorystycznym ataku, który zrównał z ziemią World Trade Center i poważnie uszkodził Pentagon – kryterium najczęściej przytaczane przez wyborców stanowiły „wartości moralne”. Drugą kadencję zapewniły wówczas republikańskiemu prezydentowi Bushowi jego pozorna wiarygodność oraz wątpliwa moralnie historia jego demokratycznego przeciwnika, senatora Johna Kerry’ego, połączone z korzystną sytuacją gospodarczą w okresie pierwszej kadencji.
Kerry służył w Wietnamie i nawet otrzymał za swą służbę medal, Bush zaś pozostał w domu, w szeregach Gwardii Narodowej. Jednakże powróciwszy z wojny, Kerry począł oskarżać swych kolegów o zbrodnie wojenne i sprzeciwiać się kontynuacji działań zbrojnych. W wyborach roku 2004 dla większości Amerykanów ważniejszy okazał się ten właśnie społeczny aspekt poczynań Kerry’ego w sprawie bezpieczeństwa narodowego niż konkretny program polityczny w tejże kwestii. Chodziło o to, czemu Kerry okazał się bardziej oddany: Ameryce i jej interesom czy internacjonalistycznej wizji nowego porządku światowego?
Oczywiście, powyższe zagadnienie można zaklasyfikować do sfery bezpieczeństwa wewnętrznego i obronności Stanów Zjednoczonych, co czyni wybory prezydenckie z roku 2004 skupionymi głównie na tej sferze. Jednak Amerykanów coraz mniej interesuje wynik wojny w Iraku, stosowana strategia antyterrorystyczna czy inny szczegół polityki zagranicznej bądź bezpieczeństwa narodowego. O wiele bardziej zajmuje ich stosunek prezydenta do Ameryki. Czy jest on dumnym z własnego kraju patriotą, czy też wstydzącym się go internacjonalistą?
Wiąże się to mocno z szerszym problemem obrony cywilizacji Zachodu oraz jej chrześcijańskiego dziedzictwa. Na tym polu dla Amerykanów bardziej liczy się osobisty stosunek prezydenta do polityki zagranicznej niż jego wizerunek i działania na forum międzynarodowym. Od spraw zagranicznych znacznie ważniejsza okazuje się wewnątrzamerykańska debata.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.

 
 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

 

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.

 

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.

 

Francuskie ministerstwo zdrowia przedstawiło dane dotyczące powikłań poszczepiennych u osób, którym zaaplikowano szczepionkę przeciwko COVID-19. Pięć osób zmarło, a u ponad 130 stwierdzono poważne przypadki skutków ubocznych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.