DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 4  >   Temat numeru: Ameryka przed wyborem

Joseph A. D'Agostino

Podzielony kraj


Wbrew powszechnemu przekonaniu, Stany Zjednoczone od dziesiątek lat nie doświadczyły wyborów do władz federalnych, które dotyczyłyby przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej. Od roku 1968 kluczową rolę odgrywają w nich zagadnienia społeczne, niekiedy również ekonomiczne. Czy i tym razem o wyniku wyborów prezydenckich w USA zadecyduje wojna kulturowa?

Nawet w wyborach prezydenckich w roku 2004, czyli trzy lata po jedenastym września – terrorystycznym ataku, który zrównał z ziemią World Trade Center i poważnie uszkodził Pentagon – kryterium najczęściej przytaczane przez wyborców stanowiły „wartości moralne”. Drugą kadencję zapewniły wówczas republikańskiemu prezydentowi Bushowi jego pozorna wiarygodność oraz wątpliwa moralnie historia jego demokratycznego przeciwnika, senatora Johna Kerry’ego, połączone z korzystną sytuacją gospodarczą w okresie pierwszej kadencji.
Kerry służył w Wietnamie i nawet otrzymał za swą służbę medal, Bush zaś pozostał w domu, w szeregach Gwardii Narodowej. Jednakże powróciwszy z wojny, Kerry począł oskarżać swych kolegów o zbrodnie wojenne i sprzeciwiać się kontynuacji działań zbrojnych. W wyborach roku 2004 dla większości Amerykanów ważniejszy okazał się ten właśnie społeczny aspekt poczynań Kerry’ego w sprawie bezpieczeństwa narodowego niż konkretny program polityczny w tejże kwestii. Chodziło o to, czemu Kerry okazał się bardziej oddany: Ameryce i jej interesom czy internacjonalistycznej wizji nowego porządku światowego?
Oczywiście, powyższe zagadnienie można zaklasyfikować do sfery bezpieczeństwa wewnętrznego i obronności Stanów Zjednoczonych, co czyni wybory prezydenckie z roku 2004 skupionymi głównie na tej sferze. Jednak Amerykanów coraz mniej interesuje wynik wojny w Iraku, stosowana strategia antyterrorystyczna czy inny szczegół polityki zagranicznej bądź bezpieczeństwa narodowego. O wiele bardziej zajmuje ich stosunek prezydenta do Ameryki. Czy jest on dumnym z własnego kraju patriotą, czy też wstydzącym się go internacjonalistą?
Wiąże się to mocno z szerszym problemem obrony cywilizacji Zachodu oraz jej chrześcijańskiego dziedzictwa. Na tym polu dla Amerykanów bardziej liczy się osobisty stosunek prezydenta do polityki zagranicznej niż jego wizerunek i działania na forum międzynarodowym. Od spraw zagranicznych znacznie ważniejsza okazuje się wewnątrzamerykańska debata.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Artykuł Benedykta XVI o kryzysie nadużyć w Kościele katolickim ma olbrzymią wagę. Papież-emeryt wskazał, że gdy w naszym życiu brakuje wiary w realną obecność Boga, do głosu dochodzi subiektywizm. Wiara traci wówczas swoją istotę, którą jest gotowość do męczeństwa – pisze bp Stefan Oster, biskup niemieckiej Pasawy.

 
 

Naukowcy dysponują ogromną liczbą danych dotyczących katedry Notre-Dame, które mogą posłużyć do odbudowy świątyni. Informację mogą być przekazane - o ile tylko rząd francuski wyrazi taką chęć.

 

W ocenie ks. prof. Dariusz Oko, w przeżywaniu Wielkanocy może pomóc nam straszny pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Jak mówił w programie „Minęła 9”, człowiek jest jak wspaniała katedra, bo tak nas Bóg stworzył, ale niszczy ją grzech, głupota, nałogi, i tak jak zgliszcza budowli same się nie podniosą, tak jeżeli sami siebie obrócimy w zgliszcza, tylko Bóg może nas odbudować.

 

W miejscowości Marlhes, położonej niedaleko Saint-Étienne we Francji doszło do zniszczenia posągu Matki Bożej. Była to celowa i przygotowana dewastacja.

 

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły – to sprawa oczywista i niepodlegająca żadnej dyskusji. Ale jak jest w Wielką Sobotę? Temat spożywania mięsa tego dnia wzbudza spore emocje. Czas w końcu rozwiać wszelkie wątpliwości!


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.