DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Po latach badań w końcu wiadomo, gdzie znajdował się niemiecki KL Warschau!

 Po latach badań w końcu wiadomo, gdzie znajdował się niemiecki KL Warschau!
Zabudowania KL Warschau. Zdjęcie z książki "Pamiętniki żołnierzy batalionu "Zośka"

Tunel w pobliżu ul. Bema nieopodal dworca Warszawa Zachodnia? Fort Bema? Lasek na Kole? Nie! Fotografik i varsavianista Zygmunt Walkowski udowodnił, że niemiecki obóz koncentracyjny Warschau znajdował się w okolicach ul. Gęsiej (dziś Anielewicza) w Warszawie.

 

Chociaż – jak informuje „Rzeczpospolita – w KL Warschau okupanci wybudowali krematorium, to wciąż nie wiadomo, ile osób było tam więzionych, a ile zamordowano.

 

Z ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że Niemcy założyli KL w Warszawie latem roku 1943. Więzili tam Żydów z getta, a potem także Żydów zza granicy oraz Polaków. Niemcy dokonywali w KL Warschau masowych egzekucji m.in. więźniów Pawiaka. Jeszcze przed wybuchem powstania warszawskiego przeprowadzono ewakuację obozu.

 

W trakcie zrywu powstańczego Batalion „Zośka” AK uwolnił 348 więźniów. Po zakończeniu II Wojny Światowej przeprowadzono w tym rejonie ekshumacje. W ten sposób odnaleziono 2 tony ludzkich prochów. Nie dokończono prac, gdyż teren został zaadaptowany przez nowych okupantów. Na miejscu KL Warschau obozy dla jeńców wojennych stworzyli Sowieci i polskojęzyczna bezpieka.

 

Zygmunt Walkowski ustalił lokalizację KL Warschau w oparciu o tysiące skanów zdjęć lotniczych przywiezionych z USA oraz odtajnione przez byłego szefa MON Tomasza Siemoniaka zdjęcia lotnicze Warszawy. Fotografik swoje prace prowadził przez 6,5 roku.

 

Wcześniej historycy nie mieli pewności co do lokalizacji obozu. Wskazywano chociażby na okolice dworca Warszawa Zachodnia, Fort Bema i Lasek na Kole. Teraz jednak nie ma wątpliwości. KL Warschau mieścił się między ulicą Gęsią (dziś Anielewicza), Zamenhofa, Karmelicką i Lewartowskiego. Krematorium znajdowało się tam, gdzie dzisiaj stoi blok przy Karmelickiej 17a. Nazwa obozu – Gęsiówka – pochodzi właśnie od ulicy Gęsiej.

 

Śledczy IPB ustalili dane służących w obozie oprawców. Są wśród nich Niemcy oraz folksdojcze z terenów Polski, Węgier, Rumunii, Chorwacji i Słowacji.

 

IPN wnioskował do Centralnego Krajowego Zarządu Wymiaru Sprawiedliwości do Badania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu o udzielenie informacji dotyczących 208 oprawców z KL Warschau. Niemcy odmówili wsparcia z powodu „problemów kadrowych”.

 


Źródło: rp.pl

MWł
 


DATA: 2017-04-12 12:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pominął fundamentalny dla sprawy dokument dotyczący charakteru obozu ? mapę R. Hoessa. Na tej mapie obozy i większe skupiska obozowe oznakowane są trójkątami. Dodatkowe znaki w tych trójkątach lub obok nich oznaczają rodzaj obozów. Obozy zagłady ? Vernichtunslager - posiadają znaki krzyża. OBOZ ZAGŁADY KL WARSCHAU POSIADA TRZY TRÓJKĄTY odpowiadające trzem skupiskom obozowym: w Warszawie na Kole, w Warszawie Zachodniej oraz na terenie zlikwidowanego getta (wspomniana Gęsiówka). Wśród trzech trójkątów znajduje sie znak krzyża, między nimi czarne kółko ozn. Gestapo ? Gefengnisse, tj. więzienie Gestapo. Wymienione elementy tworzą łącznie kompleks obozu zagłady KL Warschau w Warszawie ? VERNICHTUNGSLAGER WARSCHAU. Mapa R. Hoessa potwierdza nie tylko, że KL Warschau był obozem zagłady, ale także jego rozmieszczenie w trzech częściach Warszawy, a nie tylko w byłym getcie. Maria Trzcińska - fragm. uwag kryt. dot. książki p. Kopki.
ponad 1 rok temu / Gawrylo
 
o gęsiówce napisał w swojej książce "Płonące lazarety"Józef Stąpor lekarz powstańczy.
ponad 1 rok temu / warszawaiak
 
Tadeusz Borowski w swoim opowiadaniu "Pożegnanie z Marią" pisze o tym obozie przy ulicy Gęsiej.
ponad 1 rok temu / Halina
 
Posiadam książkę śp Pani sędzi Trzcińskiej, w której przekonywująco udowadnia, że KL Warschau znajdował się koło Dworca Zachodniego koło dzisiejszego skweru Hawełka i że pochłonął 200 000 istnień Polaków. IPN zawsze był na bakier z tymi faktami i drastycznie umniejszał znaczenie i ilość właśnie ofiar wśród Polaków.
ponad 1 rok temu / czytelnik
 
A nie wykluczam, ze w pozostalych lokalizacjach byly pozostale.
ponad 1 rok temu / nonick
 
"Problemy kadrowe"? Niech Arabów zatrudnią!
ponad 1 rok temu / Jerry
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.