DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

„Pachamama i umiłowana Amazonia”. Właśnie na taką książkę czekali polscy katolicy!

 „Pachamama i umiłowana Amazonia”. Właśnie na taką książkę czekali polscy katolicy!

Synod Amazoński i posynodalna adhortacja Querida Amazonia to najważniejsze wydarzenia w Kościele katolickim od 2016 roku. Interpretacja postanowień Ojców Synodalnych i woli papieża wyrażonej w tym dokumencie bez cienia wątpliwości zaważą na całej przyszłości Kościoła. Wszyscy, którzy chcą zrozumieć, o co tak naprawdę toczy się gra i do czego zmierza liberalna rewolucja eklezjalna, powinni sięgnąć po najnowszą książkę Krystiana Kratiuka, „Pachamama i umiłowania Amazonia, czyli trzeci synod papieża Franciszka”. To znakomite kompendium wiedzy o fundamentalnym sporze, jaki toczy się dziś w Kościele.

 

Gdy papież Franciszek 12 lutego 2020 roku ogłosił publikację adhortacji apostolskiej Querida Amazonia świat wstrzymał oddech. Tekst, owoc niezwykle szeroko komentowanego w mediach Synodu Amazońskiego, mógł zawierać doprawdy wszystko: znieść celibat albo go utwierdzić, otworzyć diakonat dla kobiet lub na zawsze go zamknąć, wprowadzić nowy ryt Mszy świętej lub pozostać przy liturgicznym status quo... Według medialnych przekazów niemal do ostatniej chwili ważyły się losy kapłaństwa i całego Kościoła. Przecież na Synodzie Amazońskim, na którym tak poczesne miejsce przyznano pogańskiej bogince Pachamamie, Ojcowie poprosili papieża Franciszka o zadekretowanie niezwykle głębokich i brzemiennych w skutki reform.

 

Dokument rozczarował wszystkich. Liberalni radykałowie, którzy marzyli o wykorzystaniu Synodu Amazońskiego do gwałtownej protestantyzacji Kościoła katolickiego, na próżno szukali wyraźnych papieskich sugestii do rozpoczęcia rewolucji. Konserwatyści z kolei mieli nadzieję, że papież zrobi duży krok wstecz i zatrzyma pędzący walec modernizmu. Tak również się jednak nie stało. Querida Amazonia okazała się być tekstem pełnym niejasności i otwartym na interpretacje, podobnie jak głośna Amoris laetitia o małżeństwie i rodzinie.

 

Właśnie teraz, gdy na całym świecie ustaje epidemia koronawirusa, rozpoczyna się wielka eklezjalna bitwa o odczytanie adhortacji Franciszka. Czy Amazonia, a później także Europa, otrzyma żonatych księży? Czy zmieni się rola kobiet, dopuszczonych wkrótce do udzielania przynajmniej niektórych sakramentów? Czy relacje między kapłanami a świeckimi pozostaną takie, jak dotąd, a może raczej to świeccy przejmą dużą część odpowiedzialności za kierowanie parafiami i diecezjami?

 

Wielka debata o przyszłości Kościoła toczy się na naszych oczach. Doskonałym po niej przewodnikiem jest najnowsza książka Krystiana Kratiuka, redaktora naczelnego portalu PCh24.pl i magazynu Polonia Christiana.

 

„Pachamama i umiłowana Amazonia, czyli trzeci synod papieża Franciszka” - to tytuł pracy, która ukazała się nakładem wydawnictwa Prohibita. Na niemal 200 stronach Krystian Kratiuk z prawdziwą dziennikarską maestrią ukazuje długi proces przygotowań do Synodu Amazońskiego, próby jego instrumentalizacji przez środowiska progresywne, a wreszcie okres prac nad papieską adhortacją – i pełne emocji reakcje po jej publikacji. W „Pachamamie i umiłowanej Amazonii” Czytelnik znajdzie wszystko, czego potrzebuje dla dobrego zrozumienia sporu toczonego dziś w Kościele.

 

Ogromną wartością tej książki jest uwzględnianie perspektywy obu stron kościelnego sporu. Krystian Kratiuk opisuje zarówno dążenia modernistów, jak i obawy i przestrogi konserwatystów, chcących chronić skarb Tradycji. O tym nie przeczytacie w żadnej innej publikacji dostępnej w Polsce; w głównym kościelnym nurcie, niestety, panuje swoista cenzura i o wielu krytycznych głosach pod adresem progresywnej agendy nie wspomina się ani słowem.

 

Krystian Kratiuk pozwala wypowiedzieć się wszystkim i ukazuje w prawdziwej jego postaci cały teatr działań wokół Synodu Amazońskiej i papieskiej adhortacji. Obszerne cytaty z wypowiedzi protagonistów sporu o przyszłość Kościoła, omówienia najważniejszych artykułów publikowanych w debacie, wreszcie wnikliwe spostrzeżenia samego Autora, który w trakcie Synodu Amazońskiego był w Rzymie – wszystko to czyni „Pachamamę i umiłowaną Amazonię” wprost idealnym kompendium wiedzy dla każdego, kto chce zrozumieć dokąd zmierza współczesny Kościół katolicki. Rzecz jest naszpikowana faktami, ale bynajmniej nie przytłacza. Krystianowi Kratiukowi udała się nie lada sztuka: o sprawach trudnych pisze niezwykle przystępnie, z dużą wprawą prowadząc Czytelnika przez prawdziwy gąszcz rozmaitych interpretacji wydarzeń synodalnych i papieskiej adhortacji.

 

Nie ma w Polsce podobnej publikacji – i jestem przekonany, że jeszcze długo nie będzie. Praca, jakiej podjął się Autor, wymagała naprawdę dużej odwagi i wielkiej rzetelności intelektualnej. Efekt jest doprawdy znakomity.

 

Paweł Chmielewski

 

 


DATA: 2020-05-25 08:03
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

TYM , którzy WIERZĄ ta książka na pewno pomoże utwierdzić się w wierze . TYM ,którzy są ,, katolikami " nic nie pomoże gdyż oni WSZYSTKO wiedzą chociażby NIC nie wiedzieli .
8 miesięcy temu / RYSZARD
 
Ponieważ poprzedni wpis chyba nie przeszedł przez cenzurę, powtórzę: jestem za soborem watykańskim II i oskarżenie o "herezję modernizmu" do mnie nie przemawia.
8 miesięcy temu / Jocelyn
 
Żadna "Pachamama"!
8 miesięcy temu / Zbigniew
 
Paweł Apostoł w 2 liście do Koryntian napominał,m.in pisząc w 6 rozdz,iż.:"Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo...jaka jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? Co wreszcie łączy świątynie Boga z bożkami?" itd,itd. Chyba to nadal jest aktualne?
8 miesięcy temu / t
 
O Panie Jezu, przebacz... To już całkiem jawne. Papież Franciszek nie ukrywa się z tym, nawet nie widać, by choć trochę smutku było w nim czy strachu, gdyby był pod naciskiem...nie,on jest zadowolony. W jakich my czasach żyjemy?... W orędziach do ks. S. Gobbi Matka Boża mówiła o masonerii kościelnej i to widać teraz...
8 miesięcy temu / Malgo
 
Jestem polskim katolikiem i nie czekałem na te książkę. Nie uzurpujcie sobie praw, które wam nie przysługują.
8 miesięcy temu / Marcin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.