DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

"Non possumus” dla reformy edukacyjnej rządu

"Non possumus”  dla reformy edukacyjnej rządu
fot. Krzysztof Białogórski/sejm.gov

Krakowski protest głodowy, listy uczniów do ministerstwa, protesty studentów z NZS, debata parlamentarna – od dwóch tygodni trwa protest wobec skandalicznej reformy MEN, której jednym z celów jest ograniczenie lekcji historii w szkole. Dzisiaj głos w sprawie zmian zabierali nie tylko politycy. 


Sprawie reformy edukacyjnej nadali rozgłos dawni opozycjoniści, którzy od ponad tygodnia prowadzą protest głodowy na krakowskich Dębnikach. Minister edukacji  jak dotąd bagatelizuje poświęcenie, zasłużonych dla walki z komunizmem, osób. Na zadane przez portal Pch24.pl pytanie, czy ktokolwiek z MEN ma zamiar porozmawiać ze strajkującymi, biuro prasowe odpowiedziało, że głodujących odwiedził… kurator (sic!).

 

Protest przeciwko szkodliwej reformie edukacyjnej rozlewa się jednak na inne środowiska. Decyzji MEN sprzeciwiają się uczniowie, pisząc listy protestacyjne. Swoje „non possumus” zgłaszają też członkowie NZS, historycy i intelektualiści. W końcu ostre i celne słowa protestu pod adresem minister edukacji Krystyny Szumilas kierują politycy, publicyści a także, znany z patriotycznych deklaracji, historyk i rockman Paweł Kukiz.

 

W środę, za sprawą wniosku klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, minister Szumilas wygłosiła oświadczenie premiera w sprawie planowanej reformy. Odczytywany z filisterskim sznytem tekst, napisany przez szefa rządu, głosił wszem i wobec, że dzięki zmianom w edukacji uczniowie lepiej będą mogli poznać naszą historię. Tymczasem program nowego przedmiotu „historia i społeczeństwo”, który w klasach ścisłych ma zastąpić lekcje historii, budził zażenowanie wśród obecnych na sali posłów prawicy.

 

Politycy nie poprzestali jednak na samej dyskusji. W dniu dzisiejszym odbyła się manifestacja przed budynkiem ministerstwa edukacji, którą zorganizowało Prawo i Sprawiedliwość. -  Polska edukacja ma służyć temu wszystkiemu, co jest koniecznie potrzebne po to, by naród mógł iść w górę, mógł awansować wśród innych narodów, nadrabiać historyczne straty, czy też będziemy, może to nie jest właściwe słowo, ale użyję go, będziemy produkować tanią siłę roboczą dla bogatszych od nas, dla tych wszystkich, którzy wyraźnie wymyślili sobie, że nasza część Europy, a Polska w szczególności, to będzie zasób dla chwiejącego się systemu Europy Zachodniej, z którego czerpie się zyski, tanią siłę roboczą, to, czego samemu się już nie ma – powiedział na manifestacji prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

Z kolei redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” zadał w swoim krótkim komentarzu pytanie o to gdzie i w jaki sposób młodzi ludzie uczą się patriotyzmu, jeśli nie w szkole. Wezwał więc minister Szumilas do tego, aby przywróciła do szkoły dawny model nauczania.

 

Twardych słów krytyki wobec nowego programu w polskim szkolnictwie nie szczędził też Paweł Kukiz. - Staram się na koncertach akcentować jak ważna jest historia. Nie mam wątpliwości, że obok języka polskiego i matematyki, to najważniejszy przedmiot w szkole. Szczególnie w naszej sytuacji geopolitycznej, gdzie stanowimy pole bitewne między Wschodem a Zachodem. Bez historii zostaniemy wynarodowieni. I tak jesteśmy już w Irlandii, Anglii, Niemczech tylko nie u siebie. Trwa brutalna walka o naszą tożsamość – powiedział znany rockman.

 

Zgodnie z wprowadzonym przez MEN planem nauczania, uczniowie idąc do szkoły średniej będą wybierać odpowiedni profil klasy gdzie tylko niektóre lekcje będą prowadzone w trybie rozszerzonym. Nauka historii będzie się więc kończyć w pierwszej klasie szkoły średniej, a uczniowie, uczęszczający do klasy o profilu z przedmiotami ścisłymi, będą poznawać tylko wybrane zagadnienia historyczne na przedmiocie „historia i społeczeństwo”.

 

Źródło: rp.pl/fronda.pl

ged

 


DATA: 2012-03-29 23:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

patrioto!Dlaczego obrażasz człowieka, który powiedział prawdę. Wogóle nie zrozumialeś sensu słow J. Kaczyńskiego, ale natychmiast go wyzwałeś. Czy aby napewno jestes patriotą?
ponad 8 lat temu / Mati
 
Chyba nie do końca pan zrozumiał wypowiedź Kaczyńskiego, niech pan jeszcze raz to przemyśli. Jemu nie chodziło oto jacy ludzie TERAZ pracują na zmywaku (jak wiemy są to w części ludzie po studiach lub na studiach) ale o to, że do takiej pracy mają być Polacy przysposobieni czyli minimum wiedzy i jak najszybciej do roboty.Pozdrawiam.
ponad 8 lat temu / Albert
 
każdy powinien znać historię przynajmniej w minimalnym zakresie, ja osobiście jestem pasjonatem historii chociaż z wykształcenia jestem ekonomistą. Zbulwersowała mnie jednak wypowiedz prymitywa Kaczyńskiego , iż ograniczony program historii jest odpowiedni dla ludzi na zmywaku. Wiem, znam wielu, którzy wyjechali i kochają ojczyznę a zmusiła ich bieda, i wiem, iiż znają historie swojej ojczyzny z pewnością lepiej niż niejeden poseł.
ponad 8 lat temu / patriota
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.