DZIŚ JEST:   22   MAJA   2019 r.

Św. Rity z Cascii, zakonnicy
Św. Julii
 
 
 
 

Kto stał za krwawym zamachem w Tadżykistanie? Terroryści znów użyli ciężarówki

 Kto stał za krwawym zamachem w Tadżykistanie? Terroryści znów użyli ciężarówki
Zdjęcie ilustracyjne. © Islamic State/Planet Pix via ZUMA Wire/FORUM

Staranowanie samochodem ciężarowym siedmiu turystów w Tadżykistanie władze państwa mogą wykorzystać do porachunków politycznych z radykalnymi islamistami. Doniesienia z Duszanbe o organizatorach zamachu są sprzeczne – władze mówią o odpowiedzialności za zamach opozycyjnej Partii Islamskiego Odrodzenia Tadżykistanu, lecz przyznało się też do niego Państwo Islamskie.

 

Do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na podróżujących drogami Tadżykistanu rowerzystów z USA, Holandii, Francji, Szwajcarii i Niemiec doszło w niedzielę. Zamachowcy użyli samochodu ciężarowego. Z doniesień prasowych wynika, że rozpędzony pojazd wjechał w jadących trasą między Kulab, a stolicą państwa, Duszanbe. Tragedia miała miejsce w Dangar.

 

O pełnej świadomości chęci dokonania zamachu świadczy zapis z kamery, na którym widać wjazd pojazdu w siedmioosobową grupę, a następnie jej powrót i ponowne przejechanie przez poszkodowanych. Później z zatrzymanego auta wyskoczyło kilka osób i przy użyciu białej broni oraz broni palnej zaczęli dobijać leżących turystów. Efektem ataku są cztery ofiary śmiertelne i trzy osoby ranne.

 

W wyniku śledztwa dość szybko odnaleziono samochód, który prawdopodobnie został użyty do zamachu. Dość szybko ustalono tożsamość zamachowców, którymi okazali się być młodzi mężczyźni – 18, 19 i 21 letni Tadżycy, których znaleziono w wiosce Osmondar.

 

Zaraz po zamachu przyznało się do jego organizacji Państwo Islamskie, ale władze Tadżykistanu przygotowały inną wersję wydarzeń. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że odpowiedzialność za zamach ponosi opozycyjna Partia Islamskiego Odrodzenia Tadżykistanu. Do 2015 roku działała ona legalnie ale w czasie wojny domowej (1992-1997) wchodziła w skład Zjednoczonej Opozycji Tadżyckiej, dążącej do utworzenia państwa islamskiego na terenie Tadżykistanu a następnie jego przemianowanie go w kalifat, który docelowo objąłby całą Azję Środkową. Do delegalizacji Partii Islamskiego Odrodzenia Tadżykistanu doszło w 2015 roku, po przegraniu wyborów parlamentarnych i nie przekroczeniu progu wyborczego.

 

MSW Tadżykistanu dla uwiarygodnienia wersji obciążającej nielegalnie działającą opozycję islamistów podało, że winę ponoszą działacze studiujący z Iranie.

 

Źródło: Wieczernej Biszkek/Niezawisimaja Gazieta/Radio Swoboda

Jan Bereza


DATA: 2018-08-02 10:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "61953"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.