DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   WYKWINTNA KUCHNIA

Adam Dworakowski

Kipi kasza, kipi ryż?


Gdyby zapytać przeciętnego Europejczyka, skąd pochodzi najlepszy ryż świata, większość odpowiedziałaby, że z Chin lub ewentualnie z Japonii. Większość – ale nie wszyscy. Każdy Włoch lub Hiszpan stwierdziłby bowiem z pełnym przekonaniem, że najlepszy ryż świata rośnie właśnie w jego kraju.

Adam Dworakowski


Uznaje się, że ryż stał się głównym pożywieniem Chińczyków około 5000 lat przed narodzeniem Chrystusa. W piątym wieku po Chrystusie znany był już w Persji i Mezopotamii, skąd trafił do Egiptu. W Europie ryż na stałe zagościł po roku 711 za sprawą Arabów, którzy po podbiciu Andaluzji rozpoczęli jego uprawę na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Pod koniec średniowiecza Maurowie opuścili Europę – ale ryż pozostał. To właśnie za sprawą Hiszpanów dotarł do Włoch, gdzie w delcie Padu z rozkazu książąt Mediolanu z rodziny Sforzów założono pierwsze pola ryżowe.

Między paellą a risottem

Na Półwyspach: Apenińskim i Iberyjskim ryż stał się jedną z tradycyjnych, narodowych potraw. Co prawda, włoską kuchnię kojarzymy przede wszystkim z makaronem (który notabene także pochodzi z Chin), ale warto pamiętać, że drugim obok słynnej pasty ulubionym daniem Italczyków jest risotto, którego hiszpański odpowiednik to paella. Obydwie potrawy robi się z ryżu z rozmaitymi dodatkami, ale na tym podobieństwa się kończą. Zarówno bowiem dodatki i rodzaj ryżu, jak również sposób przyrządzania są zupełnie inne. W wakacyjny czas podróży po świecie warto poznać te zasadnicze różnice.

Paellę
robi się ze średnioziarnistego ryżu, podobnego do tego, który znamy z Chin. Koniecznie trzeba ją przyrządzać na żeliwnej patelni, na której zostanie podana.

Pierwsza zasada – ryżu nie gotujemy – a jedynie podsmażamy, następnie stopniowo dolewamy wywaru, który jest wchłaniany przez ziarno. Ważne, aby ostatecznie po ugotowaniu ryż był dość miękki i sypki. O charakterze i smaku paelli decydują przyprawy i dodatki. Niemal zawsze obecny jest szafran, który barwi ryż na piękny, złoty kolor.

Najsłynniejszym rodzajem tej potrawy jest paella valenciana z dodatkiem mięsa kurczaka, królika oraz warzyw – groszku i kolorowej papryki. Nad morzem niezwykłą popularnością cieszy się paella marinera, w której powinny się znaleźć wszystkie znane na hiszpańskim wybrzeżu owoce morza: krewetki, ośmiorniczki, kalmary, mule czy przegrzebki.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Canberra, stolica Australii. Odkrycie ciała brutalnie zamordowanego młodego człowieka rozpoczyna śledztwo, które prowadzi do zdumiewającej konkluzji: minister obrony jest już od wielu lat chińskim agentem. Co więcej, szpiegiem okazuje się również minister spraw wewnętrznych. Chiny pociągają wieloma sznurkami u wielu marionetek, a ich służby są wprost bezkarne. Spokojnie: to tylko streszczenie australijskiego serialu fabularnego Secret City. A więc fikcja? Niezupełnie…

 
 

Szef amerykańskiej dyplomacji zabiegał w Maroko o izolację Iranu – podała agencja AFP. Sekretarz Stanu Mike Pompeo odwiedził królestwo jako pierwszy najwyższy rangą amerykański urzędnik od czasu wyboru prezydenta Donalda Trumpa.

 

Polak nie ma na co pójść do teatru, katolik nie znajdzie dla siebie właściwej wystawy w galerii sztuki. Sztuka w naszym kraju została zawłaszczona przez jedną opcję światopoglądową – zauważa Tomasz A. Żak. Jak odwrócić ten fatalny trend i czy sposobem jest tworzenie domów ludowych, jak ten w podtarnowskich Maszkienicach? Łukasz Karpiel zaprasza na program „Prawy prosty”.

 

Zamiast przedstawienia Adama i Ewy w tradycyjnej, znanej chrześcijanom formie, w luterańskim kościele w szwedzkim Malmoe na ołtarzu zaprezentowano obraz ze scenami homoseksualnymi! W roli węża-kusiciela obsadzona została osoba transseksualna.

 

Pozostająca pod przemożnym wpływem antychrześcijańskich prądów współczesna pop-kultura, czyni spustoszenie w obyczajowości rodzin katolickich. Choinka staje się wypraną z bożonarodzeniowych odniesień ozdobą mieszkania, św. Mikołaj, biskup Myry, na naszych oczach przeistoczył się w grubasa nagabującego dzieci w centrach handlowych. A na kalendarze adwentowe aż przykro patrzeć. Obecnie są one szczególnym rodzajem bombonierki - zestawem zabawek, kosmetyków czy nawet, o zgrozo, alkoholów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.