DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

"ISIS i rozmaite portale chcą nam wmówić, że islam jest straszny". Deon.pl na Dzień Islamu

"ISIS i rozmaite portale chcą nam wmówić, że islam jest straszny". Deon.pl na Dzień Islamu
fot.REUTERS/Michael Buholzer/FORUM

„Co zrobić, aby znów zaprzyjaźnić się z muzułmanami? Odkryć, że są naszymi braćmi? Jest na to sposób” – aby go poznać, wystarczy zajrzeć na portal Deon.pl, gdzie piszący doktorat o filozofii arabskiej Karol Wilczyński ofiaruje czytelnikom chwile niezapomnianej lektury.


Co stanowi główny problem stojący na przeszkodzie by „odkryć w muzułmanach braci?” Otóż jest nim medialna, antyislamska nagonka:

 

Nie czytajmy głupich nagłówków artykułów, nie zatrzymujmy się nad tym, co oferuje nam bulwarowa strona internetu, która chwytliwymi tytułami ("muzułmanie gwałcą", "imigranci atakują", "inwazja islamu") chce nieuczciwie przyciągnąć kliki i lajki. Łatwo uzasadnia się i wyjaśnia przemoc przekonaniami religijnymi. Robią to zarówno terroryści, jak i brukowe media. Zarówno ISIS, jak i rozmaite strony, "portale" chcą nam wmówić, że islam jest straszny. A nie jest to prawda – namawia Wiczyński.

 

Do podzielenia się swoim przemyśleniami skłonił autora obchodzony 26 stycznia Dzień Islamu w Kościele katolickim. W związku z nim Karol Wilczyński pisze: „muzułmanie są naszymi braćmi” i zachęca do „poczytania o muzułmanach”. W jego opinii, to właśnie brak wiedzy oraz częstszych spotkań z mahometanami stoi na przeszkodzie byśmy rzucili się sobie wzajemnie w objęcia…

 

Jak uleczyć nasz strach? Jak powstrzymać bezsensowne ataki na islam? Szukajmy wiedzy w sprawdzonych źródłach. Powstrzymajmy się od rozpowszechniania dziwnych filmów czy tekstów na mediach społecznościowych. Tylko rzetelna wiedza o islamie i - o ile to możliwe - spotkanie z jego wyznawcami pozwoli nam na budowanie przestrzeni do dialogu. Pozwoli nam skupić się na tym, co nas łączy. A z pewnością jest to przede wszystkim pragnienie pokoju. 


Jednym z dowodów na poparcie swej tezy jest przytoczona przez autora sentymentalna historyjka o dobrym Arabie pomagającym turystom. Wspomniany Arab na do widzenia namawia przybyszów – w tym i autora artykułu do modlitwy w jego intencji. Czy oddalił się w siną dal na latającym dywanie, by dalej nieść pokój światu autor nie wspomina. Sarkazm wydaje się być jak najbardziej na miejscu, stosowanie bowiem łzawych historyjek jako argumentu wspierającego przyjętą przez autora tezę zdaje się być zabiegiem bardzo wątpliwym szczególnie w kontekście zachęty do odrzucania „bulwarowej strony internetu” na rzecz korzystania z wiedzy.


Jako jeden z portali stale umożiwiających "poczytanie o muzułmanach" (do czego zachęca autor portalu deon.pl) przypominamy kilka materiałów (w tym autorstwa profesorów i doktorów) które opublikowaliśmy w związku z XVI Dniem Islamu w Kościele. Uprzejmie zachęcamy do lektury tekstów:

 

Monika G. Bartoszewicz, „Allahu akbar!” nie oznacza: „dialogujmy”

 

Grzegorz Kucharczyk, Dialog ku Prawdzie – postulat ekumeniczny

 

Zamiast nawracania muzułmanów – Dzień Islamu w Kościele

 

 

oraz rozmowy z ks. Martinem Krommanem Knudsenem FSSP - Czy dialog z islamem jest w ogóle możliwy?

 

 

 

 

 luk

 

 

 

 

 

 


DATA: 2016-01-27 15:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Maria Tylko jak przybywa w danym kraju wyznawców Allacha pojawia się problem rozboje gwałty ataki terrorystyczne.Islam nie jest pokojowy nie jest tolerancyjny nawołuje do walki z niewiernymi tj Chrześcijanami Żydami gomorytki sodomitów zabijają na miejscu.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
@Tomasz - masz prawo do swojego zdania. Ja tak jednoznacznie nie dzielę ludzi na dobrych i złych.
ponad 4 lata temu / Maria
 
Maria Nie ma dobrych i złych muzłmanów. Islam nie jest tolerancyjny.Zobacz na zachodzie Europy wyznawców ALLACHA przybyło od razu pojawił się problem gwałty rozboje morderstwwa.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
@ Rozczarowany - więc ja bardziej wierzę, że są to źli muzułmanie :)
ponad 4 lata temu / Maria
 
Mario, zgadza się że wśród muzułmanów są dobrzy ludzie. Ale są to albo źli muzułmanie, tzn. nie uznający doktryny islamu zawartej w Koranie, albo są to prawowierni muzułmanie którzy tylko udają dobrych ludzi wobec niewiernych, dopóki nie nabiorą odpowiedniej mocy niezbędnej do bezpiecznego dla nich ujawnienia prawdziwego oblicza islamu.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Godny odnotowania jest pogląd abpa Fultona Sheena, którego słowa krótko zacytuję : ,,Jestem święcie przekonany (...) że islam nawróci się w końcu na chrześcijaństwo - stanie się to (...) nie poprzez bezpośrednie głoszenie chrześcijańskiej nauki, lecz poprzez wezwanie muzułmanów do oddawania czci Matce Boga". /,,Maryja i muzułmanie"/ Ciekawe, prawda?
ponad 4 lata temu / Maria
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.