28 stycznia 2019

Niemcy: zakazy wjazdu dieslem do miast mogą zostać zniesione

(fot. cararr / sxc.hu)

CDU i FDP opowiadają się za nową naukową oceną dopuszczalnego stężenia tlenku azotu w powietrzu. To próba walki z wprowadzanymi w wielu niemieckich miastach zakazami wjazdu samochodami wyposażonymi w starsze silniki Diesla.

 

Wiceprzewodniczący CDU Thomas Strobl powiedział w rozmowie z dziennikiem „Bild”, że jego partia wespół z liberalną FDP chce sprawdzić, czy obowiązujące obecnie limity stężenia tlenku azotu w powietrzu nie są zbyt rygorystyczne. Według Strobla sprawą powinna zająć się niezależna komisja ekspertów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wiceprzewodnicząca FDP Katja Suding wskazuje z kolei, że „wątpliwe wartości graniczne [ustalone przez] naukowców nie mogą zagrażać dłużej mobilności milionów obywateli i ściągać złą sławę na cały przemysł samochodowy”. Zdaniem Franka Buschmanna, sekretarza generalnego tej partii, w Niemczech wszystkie zakazy wjazdu do miast samochodami z silnikiem Diesla powinno zostać zawieszone. Potrzeba jeszcze przynajmniej dwóch lat, by sprawdzić rzeczywisty wpływ obecnego stężenia tlenku azotu na zdrowie, podkreślił.

 

Pozytywne stanowisko wobec propozycji CDU i FDP przedstawił już minister transportu, Andreas Scheuer z CSU. – Apele pulmonologów muszą doprowadzić do tego, że zakwestionowane zostanie wdrażanie wartości granicznych i być może ulegnie to zmianie – powiedział „Bildowi”.

 

Scheuer nawiązał w ten sposób do żywo dyskutowanej w niemieckich mediach tezy, jaką przedstawiło niedawno grono lekarzy specjalistów. Ich zdaniem dopuszczalne stężenie  tlenku azotu może być utrzymywane na o wiele wyższym niż dziś poziomie bez większej szkody dla zdrowia.

 

Według Scheuera należy zakończyć „masochistyczną debatę, jak możemy sami sobie bardziej zaszkodzić coraz ostrzejszymi wartościami granicznymi”. 

 

Obostrzenia dotyczące starszych modeli silników Diesla już wprowadziły lub mają wkrótce wprowadzić takie miasta jak Berlin, Bonn, Darmstadt, Essen, Frankfurt nad Menem, Gelsenkirchen, Hamburg, Kolonia czy Stuttgart. Zakazy rozważa też Moguncja.

 

Źródła: jungefreiheit.de / adac.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram