DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Będzie czwarty „cmentarz katyński”

 Będzie czwarty „cmentarz katyński”

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poinformowała, że w maju w Bykowni na Ukrainie ma ruszyć budowa cmentarza pomordowanych tam przez NKWD polskich oficerów i inteligentów. W rocznicę zbrodni katyńskiej MON zapewnił, że pracuje intensywnie nad otwarciem Muzeum Katyńskiego w Cytadeli Warszawskiej.


Cmentarze ofiar zbrodni katyńskiej dotychczas wybudowano w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Został już ogłoszony przetarg na budowę cmentarza w Bykowni na Ukrainie. Jak poinformował Przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, projekt nekropolii nawiązuje do przesłania pierwszych trzech cmentarzy katyńskich. Znajdzie się tam ołtarz, brama pamięci z nazwiskami ponad 3,4 tys. ofiar z tzw. listy ukraińskiej oraz symbole religijne oddające zróżnicowany charakter wyznaniowy mieszkańców II Rzeczypospolitej. - Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że na początku maja będziemy w stanie podpisać umowę ze zwycięzcą, z wykonawcą, i rozpoczynamy budowę – powiedział Kunert.

 

Według rosyjskiego dziennika „Moskowskije Nowosti” uzasadnienie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie katyńskiej zostało już przyjęte. W Moskwie pojawiły się nieoficjalne informację, że ETPC uznał, iż Rosja nie ponosi winy za mord dokonany na Polakach w Katyniu. Oficjalny wyrok ma być ogłoszony 16 kwietnia.  - Jeżeli my idziemy w stronę ujawnienia wszystkiego, co dotyczy Katynia, wszystkiego, co jest z tym związane, to my po prostu łamiemy im ten święty mit - dodał. Ujawniamy światu, że II wojna światowa zaczęła się w 1939 r., a nie później, i że przez pierwsze dwa lata Związek Sowiecki stał po zupełnie innej stronie – komentował doniesienia rosyjskiej prasy Kunert.

 

Również we czwartek MON zaprezentowało internetową mediatekę Muzeum Katyńskiego, które powstaje w kaponierze Cytadeli Warszawskiej. Szef resortu obrony Tomasz Siemoniak stwierdził, iż jako urząd ma już „wszystko, co trzeba, wolę, pieniądze, natomiast potrzeba serca od rodzin katyńskich, bo tylko wtedy będzie to miejsce unikatowe na świecie, a ta sprawa, ta pamięć absolutnie na coś takiego zasługuje”.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”
kra

 


Czytaj również:

Rosyjskie media: ETPC uzna Rosję za niewinną w sprawie Katynia


DATA: 2012-04-13 10:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.