2 kwietnia 2014

„Agora” programowo równiejsza

(fot.men.gov.pl)

Prorodzinny program edukacyjny Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny został gwałtownie i bezpardonowo zaatakowany. MEN i „Gazeta Wyborcza” nie przepuściły okazji, by po raz kolejny pokazać co myślą o inicjatywach wspierających rodzinę. Zaatakowano „płatne certyfikaty”, zapominając o certyfikacie promowanym przez „Agorę”. Koszt? 180 zł.


Wkrótce po rozpoczęciu akcji „Szkoła Przyjazna Rodzinie” na jej inicjatorów posypały się gromy. „Szkoły wolne od gender: kościelna fundacja sprzedaje certyfikaty. Patronem akcji jest abp Hoser” – grzmiała „Gazeta”.

Wesprzyj nas już teraz!

Jakiż poziom samozadowolenia musiało wywołać takie sformułowanie tytułu w redakcji „Wyborczej”. Przy jednym ogniu udało się (?) upiec dwie, tłuste pieczenie. Primo: przyłożono samej fundacji, która rzekomo sprzedaje certyfikaty, secundo:  uderzono w biskupa Hosera. Nad całą sprawą unosił się fetor antyklerykalnej nagonki, zaś chór atakujących Centrum mediów rósł z każdym dniem.

Najpoważniejszym zarzutem miała być rzekoma „sprzedaż certyfikatów”. „Sam certyfikat jest niby darmowy, ale trzeba zapłacić za antygenderowe szkolenia”, czytamy o programie „Szkoła przyjazna rodzinie” w „Gazecie”. Warto więc sprawdzić jak wygląda w praktyce program „Szkoła z klasą”, realizowany przez Agorę S.A, wydawcę „Gazety Wyborczej” oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Czy podmioty te zdjęte litością nad fatalną sytuacją finansową szkół nie wymagają od nich żadnych opłat? Otóż nie.

Jak czytamy w Regulamin programu Szkoła z Klasą 2.0 2013/2014: pkt. 1 par.4„Warunkiem udziału szkoły w Programie jest dokonanie jednorazowej opłaty wpisowej do Programu. Szkoła staje się Uczestnikiem Programu, w momencie zaksięgowania opłaty. Jednorazowa opłata wpisowa za udział szkoły w edycji 2013/2014 Programu wynosi 180 PLN brutto. Opłata jest stała dla każdej szkoły i niezależna od liczby nauczycieli, którzy zgłoszą się do Programu. Opłaty należy dokonać w momencie zgłaszania szkoły do Programu. Opłata wpisowa nie podlega zwrotowi, również w przypadku rezygnacji z udziału w Programie”, oraz w pkt. 2 par. 5 „Uczestnictwo szkoły w Programie jest płatne (opłata dotyczy szkoły i wynosi 180 PLN brutto za cały rok szkolny)”. 

Zrealizowanie programu może zostać uwieńczone przyznaniem certyfikatu 2.0 oraz tytuł Szkoły z Klasą 2.0, o ile „wszystkie zadania w Programie zostaną terminowo zrealizowane przez co najmniej trzy osoby ze szkoły, w tym: Dyrektora szkoły, szkolnego koordynatora Programu oraz co najmniej trzech różnych nauczycieli (Dyrektor i Szkolny Koordynator mogą łączyć swoje funkcje z funkcją nauczyciela)”. (pkt.3 par. 6).

Czy czujne oko ministerstwa dostrzegło w tym potencjalne zagrożenia? Czy podjęło działania – jak w przypadku „Szkoły przyjaznej rodzinie” – mające na celu zbadanie zasad, na których szkoły uczestniczą w programie? Czy rozesłało do Kuratoriów pisma nakazujących wytłumaczenie się szkołom z otrzymania certyfikatu „Szkoły z klasą”?

 Po cóż jednak miało by to robić, skoro honorowo patronuje tej akcji. Gryzienie własnej ręki nie jest dobrym pomysłem. Co innego hołdowanie zasadzie wszystkie programy są równe, ale niektóre są równiejsze.

Łukasz Karpiel

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie