DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Ziobro stanowczo reaguje na gwałt recydywisty. Zwalnia szefów więzienia i zapowiada bardziej rygorystyczne kary

Data publikacji: 2016-02-12 09:00
Data aktualizacji: 2016-02-12 09:40:00
Ziobro stanowczo reaguje na gwałt recydywisty. Zwalnia szefów więzienia i zapowiada bardziej rygorystyczne kary
Krystian Maj/FORUM

Szef resortu sprawiedliwości zareagował na sprawę recydywisty karanego już wcześniej za przestępstwa na tle seksualnym, który w trakcie przerwy w odbywaniu kary dopuścił się w Zabrzu brutalnego gwałtu na młodej kobiecie. Zbigniew Ziobro podjął decyzje dyscyplinarne wobec władz więzienia.


W sprawie recydywisty, który w czasie przerwy w odbywaniu kary dokonał gwałtu, doszło do poważnych nieprawidłowości w działaniu dyrekcji więzienia w Kluczborku oraz sądu penitencjarnego. Konsekwencją są dymisje dyrektora i wicedyrektora z Kluczborka – poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.


Minister ujawnił, że gwałciciel podczas pobytu w więzieniu był wielokrotnie karany za naruszenie dyscypliny, a mimo to udzielono mu trzymiesięcznej przerwy w odbywaniu kary.


- Myślę, że jest to bardzo jednoznaczny sygnał, że obecne kierownictwo MS nie będzie tolerowało sytuacji, w której bezrefleksyjne, rutynowe, można powiedzieć też i beztroskie działania wobec groźnych kryminalistów ze strony dyrekcji zakładów karnych będą powodować zagrożenie dla zdrowia i życia niewinnych ludzi – komentował Ziobro.


Według ministra 12 lat kary więzienia za gwałt to „stanowczo za mało”. Ziobro wyjaśnił, że jego zdaniem powinno to być 15 lat, z możliwością orzekania kary nawet do 25 lat więzienia. Ćwierć wieku za kratkami spędzić mieliby zwłaszcza winni gwałtów zbiorowych i ze szczególnym okrucieństwem.


Minister Sprawiedliwości skrytykował również wydawanie wyroków w zawieszeniu, co w przypadku gwałtów stosowane jest w aż 40 proc. przypadków. - To jest pseudo-kara wobec dramatu przestępstwa i dramatu kobiety – stwierdził Ziobro.

 Źródło: interia.pl, dziennik.pl

kra 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Zenek
Niech minister przyjrzy się bliżej systemowi przepustkowemu w więzieniach. Na przepustki wypuszcza się osoby z wyrokiem 25 lat za zabójstwo (co z tego, że do końca wyroku zostało mu 5 lat). Niech Ziobro zobaczy co mają więźniowie: cotygodniowe wyjścia na halę sportową, rajdy rowerowe (kupuje się im nowe rowery wartości ok 1000 zł zza sztukę), organizuje się występy teatralne. To już nie są więzienia tylko ośrodki wypoczynkowe.
dziadekzbabcią
25 lat minimum, ale pracy w czasie odbywania wyroku sądu. Praca,praca, praca ( i modlitwa ) i refleksja nad krzywdą wyrządzoną ...-traumą, która pozostanie do końca życia. To ma być także lekcja/znak dla innych nie panujących na bestią -własnej żądzy (-którą należy leczyć ). Jak szlaban na przejeździe kolejowym -STTTOOOOOPPPPPPP !!!
Wiolka.
Bardzo dobrze Panie Ministrze. Bardzo słuszna decyzja. Za przestępstwa na tle seksualnym powinny być o wiele wyższe kary. Przestępcy seksualni czują się bezkarni, po odbyciu kary zazwyczaj powracają na drogę przestępstwa.
Magda
Za gwałt minimum 25 lat. Dura lex sed lex
niegazowany
Tylko, że zgodę na przerwę w karze ostatecznie wydaje sąd na wniosek jednostki penitencjarnej. Czy sędziowie też zostaną ukarani? Po drgie Ministerstwo samo jest sobie winne takiej sytuacji gdyż za poprzednich rządów przywiązywano olbrzymią wagę, do tego by ciąć etaty ponad miarę. Nie będę się wdawał w szczegóły ani sposoby funkcjonowania Służby Więziennej ale jeżeli tnie się etaty, to zawsze będzie się to odbywało kosztem bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego poszczególnych funkcjonariuszy. Dochodzi bowiem do sytuacji kiedy szary funkcjonariusz posiada 400-600 nadgodzin nabitych w ciągu roku, bez realnej możliwości ich wykorzystania, bo wszystkich stanowisk zaiwesić się nie da nawet kosztem bezpieczeństwa jednostki. Od dyrekcji natomiast, Warszawa zamiast przywrocic etaty, wymaga likwidacji nadgodzin. Co za tym idzie w pzypadku pilnowania osadz. poza terenem jedn. dyrektor pragnąc oszczędzić 48 nadgodzin generowanych na dobę występuje o tzw przerwę w karze na czas leczenia. System leż
Paweł
Za takie przestępstwo, doźywotnie, lub kastracja chirurgiczna!!!!!!
beta
A co Ziobro może zrobić innego? Gdyby pościł to płazem Polacy by go zjedli. PiS potrzebuje pozytywnego PR dla realizacji zdradzieckich projektów (uchodźcy, sprzedaż ziemi obcokrajowcom, bazy NATO, wysłanie polskich wojsk na wojnę z chrześcijanami w Syrii itp.) Nie podniecajcie się, to o niczym nie świadczy.
basia
Dziękujemy Panie Ziobro....mamy nadzieję,że te które zostana skrzywdzone przez uchodżców..0matko,jak to brzmi-.a wychodzi na to,że jak wejdą do PL-bedzie sytuacja,jak w Niemczech,Norwegii,Szwecji-gdzie to dziewczynę ukarano za obrone przed gwałtem)bo uzyła gazu łzawiacego-paranoja)ich tez ukarzecie karą 25 lat....boimy się tego,ale wiemy,ze w wielu przypadkach nikt nam wtedy nie pomoze...wiemy,ze to moze spotkac kazdą z nas.....ale dla nich tez nie bedziecie miec litości...o to tylko prosimy....na wiecej liczyc nie mozemy;(
TFilip
@Ar, @John Gall, @trooper, @Kamil: Dlatego demokracja jest zła. Ludzie podejmują decyzję na gorąco i chcą jak najsurowszych wyroków. Sądy działają powoli i przez co rozpatrują (a przynajmniej powinny) wszystko dokładnie, na spokojnie.
Kamil
Zdecydowanie powinni podnieść karę za gwałt na karę śmierci! Po co ich trzymać tyle lat w więzieniu na koszt podatnika. Za najgorsze zbrodnie wprowadzić karę śmierci, a za pomniejsze występki więcej przymusowych prac. Tymczasem mamy paranoję, w której siedzą nieraz alimenciarze, a prawdziwi kryminaliści dostają śmieszne zawiasy...
trooper
W Rumunii kiedyś za gwałt była kara śmierci.Efekt. Liczba gwałtów nie zmalała ale wzrosła liczba gwałtów z morderstwem. Trzeba znać proporcje. Jeżeli złodziej będzie karany śmiercią to będzie mniej kradzieży ale będą bardziej brutalne i złodziej zabije właściciela. Jeżeli nie będzie karany śmiercią to nie zabije i pomyśli: "Lepiej nie zabijać bo dostanę dożywocie lub stryczek", trzeba kraść by mnie nie złapał,a on był żywy". Tu przypadek analogiczny
John Galt
Za gwałt powinna być czapa!
Ar
Nie przepadam za Ziobra, ale akurat w tej kwestii ma 100% racji. No...95%, bo tak na prawde najwyzsza mozliwa kara za gwalt powinien byc stryczek - podobnie jak za morderstwo i zdrade stanu.
falcon777pl
Brawo ZIOBRO !!! Tak trzymac. A do poprawki powinien pojsc caly system prawny w Polsce, bo jak na razie to wielka lipa. Wiem to z wlasnego doswiadczenia i nie tylko. Jesli nie ma w panstowie PRAWA to nie bedzie tez NIGDY porzadku !!! CSSML
JARO
i to jest w końcu działanie PiS-u, które wszyscy normalni ludzie oczekują - ma się bać przestępca i robić pod siebie, a nie normalny obywatel nie wchodzący w konflikt z prawem (prawem normalnym, a nie takim wymyślonym - duży skrót, ale chyba wiadomo o czym mowa); nareszcie coś dobrego i przemyślanego; co prawda, oprócz gwałcicieli, zawiedzione będą feministki, bo teraz to nikt na te monstra nie tylko nie spojrzy, ale nawet ich nie "zaszczyci"; jedna tylko uwaga: śledztwo musi się zacząć na wyraźne zgłoszenie osoby zgwałconej, a nie z urzędu i nie może być tak, jak do tej pory w trakcie przesłuchań na policji, gdzie osoba pokrzywdzona była pośmiewiskiem - parę takich przypadków (czy wszystkie?) opisywała prasa; ogólnie kierunek dobry;
Kris
Bardzo dobrze Panie Ministrze! Odpowiedni szeryf na odpowiednim miejscu!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.