DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Zdrada i wypędzenia – chaldejski ksiądz o tragicznym losie irackich chrześcijan

Zdrada i wypędzenia – chaldejski ksiądz o tragicznym losie irackich chrześcijan
fot. dimitri_c / freeimages.com

Wyznawcy Chrystusa uciekający z terenów opanowanych przez Państwo Islamskie znajdują schronienie w irackim Kurdystanie. Pozostawiając majątek zachowali życie. Wielu z nich, wydawanych przez sąsiadów w zbroczone krwią ręce fundamentalistów nie wróci już do domów. Nawet po pokonaniu ISIS. Tamtejsi duchowni przekonują, że bezpieczeństwo zapewni im niepodległe państwo kurdyjskie.


- W roku 1967 był kongres muzułmański (…) jednym z jego postanowień było wypędzenie chrześcijan z Bliskiego Wschodu – mówi ksiądz Rabban al-Quas w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Od tej pory nagonki zaczęły się w wielu krajach Bliskiego Wschodu. A także exodus chrześcijan na Zachód - dodaje chaldejski biskup diecezji Zacho i Amadija w irackim Kurdystanie.


Tysiące wyznawców Chrystusa uciekających przed Państwem Islamskim znalazło schronienie w diecezji biskupa Rabbana al-Quasa. Zostali zmuszeni do ucieczki z irackiego Mosulu i okolic zajętego przed fundamentalistów z ISIS miasta. Postawiono ich przed wyborem: płacenie podatku lub pozostawienie mienia i ucieczka. Nie trafili najgorzej – przekonuje biskup jednego z katolickich Kościołów wschodu. Jazydzi zostali wszak wymordowani.

 

Czy po pokonaniu islamistów chrześcijanie wrócą do dawnych domów? - Do Mosulu nie wrócą, ponieważ ludzie, którzy byli najbliższymi sąsiadami, znajomymi, sprzedali ich – mówi rozmówca „Rzeczpospolitej”. – Wskazywali dżihadystom – to są chrześcijanie! Ci sąsiedzi zabierali potem to, co zostało w domu – dodaje. Do domów zawitają ponownie natomiast prawdopodobnie wyznawcy chrystianizmu, uciekający z mniejszych miejscowości. Tam bowiem znajdowali się w religijnej większości.

 

Co jednak pozwoli w trwały sposób zapewnić bezpieczeństwo chrześcijanom? Zdaniem chaldejskiego biskupa: niepodległy Kurdystan. Jak na razie realne szanse są na jego powstanie wyłącznie na terenie Iraku.  

 

Rozmówca „Rzeczpospolitej” krytykuje także interwencjonizm w polityce zagranicznej Zachodu. Zauważa, że dyktatorskie, stabilne rządy zapewniały chrześcijanom elementarne bezpieczeństwo. Tymczasem inwazja amerykańska na Irak doprowadziła do pogorszenia sytuacji tamtejszych chrześcijan. Organizacje paramilitarne, w tym al-Kaida zmuszały ich do ucieczki na długo przed powstaniem Państwa Islamskiego.

 

Ksiądz biskup Rabban al-Quas podkreśla, że choć w radykalizmie celują sunnici, to także iraccy szyici nie pozostają bez winy. Niedawno zamordowali kilku chrześcijan i jazydów, gdyż handlowali oni alkoholem. Problemem irackich szyitów pozostaje także lojalność wobec Teheranu. 

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

mjend

DATA: 2017-02-03 08:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

właśnie o tym się nie mówi - kto rozpętał ten cały ten tragiczny bajzel na Bliskim Wschodzie - nieświadomi i pazerni Jankesi podpuszczani przez Żydów; niewygodna prawda..
ponad 1 rok temu / delgado
 
aaa - Kurdowie też nie są niewinnymi aniołkami. Sto lat temu wspierali tureckich nacjonalistów w eksterminacji Ormian, Greków, Asyryjczyków i innych chrześcijańskich mniejszości na bliskim wschodzie.
ponad 1 rok temu / Filip S
 
Świat porzuci Kurdów jak kiedyś Ormian.
ponad 1 rok temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.