19 kwietnia 2018

Nie ma miejsca na zakłamywanie historii. IPN negatywnie o nowym pomniku w Rząbcu

(fot. IPN/wikipedia.pl)

IPN wydał negatywną opinię o nowej, zmienionej tablicy umieszczonej na pomniku w Rząbcu. Chcąc uratować komunistyczny pomnik przed usunięciem, część mieszkańców zmieniła tablicę z napisami. IPN pozostał jednak nieprzejednany.

 

„Pamięć nie umiera. Zabiła ich nienawiść. Pamięci 74 partyzantów – jeńców rozstrzelanych 8 września 1944 r. Pokój ich duszy” – napis o takiej treści widniał na nowej tablicy. Pomnik upamiętniał rozstrzelanie przez żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ radzieckich skoczków spadochronowych i partyzantów z Armii Ludowej. Niepodległościowcy ukazani byli jako okrutni mordercy, a komuniści jako bohaterowie walczący o Polskę.

Wesprzyj nas już teraz!

 

IPN wydał negatywną opinię o nowym napisie, uznał że inskrypcja „w sposób oczywisty upamiętnia wydarzenie, które miało miejsce na tym terenie”. Dodatkowo zaznaczył, że nowa tablica „nie zmienia przeznaczenia pomnika, który wciąż upamiętnia sowieckich funkcjonariuszy grupy dywersyjno -wywiadowczej”.

 

„Gazeta Wyborcza” ubolewa, przytaczając słowa sołtysa Rząbca. – Co to dla nas oznacza? Klęskę. Jestem za młody żeby o tym pamiętać, ale uważam, że rodzice i inni świadkowie nas nie okłamywali (…) o historii będziemy pamiętać – mówił sołtys, ukazując jednocześnie zakorzenioną w  świadomości miejscowej ludności propagandę sowiecką szkalującą żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ.  

 

Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych zarzucano między innymi: niesłuszne egzekucje, kolaborację z hitlerowcami czy wykorzystywanie miejscowej ludności. Większość tego typu zarzutów to pokłosie sowieckiej powojennej propagandy, mającej  zantagonizować miejscową ludność wobec działań niepodległościowych partyzantów.

 

W czasie PRL – u Polacy byli poddani indoktrynacji, silnemu wpływowi propagandy, która podporządkowała sposób myślenia o rzeczywistości pod jej cele, jakie stawiała partia. Ustawa (dekomunizacyjna – przyp. red.) zmusza teraz do pewnej refleksji – tłumaczyła Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik kieleckiego IPN.

 

W marcu 2018 r. sąd uniewinnił sprawców dewastacji pomnika, którzy nie godzili się na upamiętnienie komunistycznych partyzantów na polskiej ziemi. 

 

Więcej o całej sprawie:

Sprawa pomnika w Rząbcu: sąd umorzył postępowanie i „odebrał ochronę komunistycznym obeliskom”

 

 

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram