11 grudnia 2019

„Zapal Światło Wolności” – IPN przypomina o ofiarach stanu wojennego

(Fot. Pixabay)

Instytut Pamięci Narodowej zachęca wszystkich do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W inicjatywie może wziąć udział każdy. Wystarczy 13 grudnia o godz. 19:30, zapalić świeczkę w oknie lub… wirtualnie.

 

Na stołecznym placu Piłsudskiego w najbliższy piątek 13 grudnia o godzinie 19:00 rozpocznie się wspólna modlitwa. Poprowadzi ją ksiądz infułat Jan Sikorski. Po modlitwie zostanie ułożony krzyż ze zniczy w okolicy Krzyża Papieskiego, który upamiętni ofiary stanu wojennego. Wieczorem okolicznościowy napis zabłyśnie na Stadionie Narodowym.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Każdy chcący uczcić ofiary komunistycznych zbrodni może to zrobić także wirtualnie, za pośrednictwem strony swiatlowolnosci.ipn.gov.pl

Akcja „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie watykańskiego Pałacu Apostolskiego zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał wówczas również prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan.

Tegoroczna akcja została objęta Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ksiądz Sikorski pod koniec 1981 został oddelegowany do duszpasterstwa wśród internowanych w więzieniu na warszawskiej Białołęce. Po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki odprawiał Msze święte za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Został też honorowym kapelanem „Solidarności” regionu Mazowsze.

Stan wojenny był nie tylko czasem pognębienia Narodu, ale i okresem mobilizacji religijno-patriotycznej. Setki, a nawet tysiące wiernych gromadziło się na Mszach świętych za Ojczyznę, za internowanych, więzionych czy też odprawianych z okazji różnych rocznic narodowych. W pobliżu kościołów pojawiały się znicze, znaki Polski Walczącej oraz krzyże układane z kwiatów lub zniczy.

 

Kwietne krzyże stały się jedną z form sprzeciwu wobec stanu wojennego. Zwyczaj ten wywodzi się prawdopodobnie z miejsca, w którym stał papieski ołtarz z pielgrzymki w 1979 roku na warszawskim placu Zwycięstwa, obecnie pl. Piłsudskiego (pierwszy krzyż z kwiatów i zniczy pojawił się tam w połowie kwietnia 1982). 31 sierpnia 1981 r w Lublinie od układania krzyża rozpoczęła się manifestacja, w czasie której Milicja Obywatelska zabiła 3 osoby.

Układanie krzyży z kwiatów czy ze zniczy trwało do 1989 roku. Teraz można spotkać je na cmentarzach, które mają upamiętnić tych, którzy walczyli za ojczyznę, a nie mają grobu.

 

 

Źródło: IPN, KAI

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram