DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Zakaz handlu w niedzielę: rząd poprze projekt „Solidarności”. Mimo zastrzeżeń do części zapisów

Data publikacji: 2017-03-20 17:30
Data aktualizacji: 2017-03-20 18:55:00
Zakaz handlu w niedzielę: rząd poprze projekt „Solidarności”. Mimo zastrzeżeń do części zapisów
Zdjęcie ilustracyjne.FOT.Marek Kuwak/FORUM

Projekt NSZZ „Solidarność” dotyczący zakazu handlu w niedzielę otrzyma pozytywną rekomendację Rady Ministrów – wynika ze słów rzecznika rządu, Rafała Bochenka. Opinia ma zostać przyjęta we wtorek. Czy więc już wkrótce pracownicy sklepów na obszarze Polski będą mogli bez problemu „dzień święty święcić”? Sprawa pozostaje otwarta, a szczegóły regulacji wciąż nie są znane.

 

Pozytywna rekomendacja rządowa nie dotyczy całego projektu. Rafał Bochenek przyznał, że niektóre zapisy nie zyskają aprobaty Rady Ministrów.

 

Projekt „S” zakładał karę dwóch lat więzienia za złamanie zakazu handlu w niedzielę, jednak politycy PiS nie podzielają zdania związkowców w tej sprawie. Podobne rozbieżności dotyczą handlu przez internet oraz sprzedaży z automatów. Zgodnie z projektem NSZZ „Solidarność” takie formy handlu powinny zostać zakazane.

 

Wciąż nie wiadomo, czy zakaz handlu dotyczyć będzie wszystkich niedziel, jak chcieliby związkowcy, czy też jedynie wybranych dni. Do takiego stanowiska skłania się rząd. Jeszcze w lutym wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki stwierdził, że całkowity zakaz handlu w niedzielę nie wchodzi w grę. Poparł jednak pewne ograniczenia.

 


Źródło: tvpparlament.pl / rmf24.pl

MWł
 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Wolnościowiec
@irrec: Z punktu widzenia nauki Kościoła trzeba wymieniać Biblię jako źródło wiary katolickiej, jednakże dopiero odpowiednie interpretacje dokonane przez Magisterium Kościoła są wiążące. Dlatego owszem, można sobie poczytać Pismo Święte dla ogólnego zrozumienia historii np. proroków, ale co do nakazów i zakazów kompletnie nie należy tego brać pod uwagę - wtedy należy sięgnąć do katechizmu. A odpowiedzią na ataki protestantów, że np. papieża albo wzmianki o kulcie Świętych, obrazów, Maryi wraz z np. jej wniebowzięciem i in. nie ma w Piśmie Świętym, to niech odpowiedzią na to będzie jedno słowo: Tradycja, czyli wszystko, co przez wieki kształtowało się w Kościele. Co do hierarchii ważności źródeł, to powtarzam: wszystkie 3 źródła wiary są sobie równe, choć faktem jest, że Nauka Ojców Kościoła wynika z Pisma Św. Ale nie należy z tego wyciągać wniosku, że jest Biblia ważniejsza, gdyż wtedy otwierałoby to furtkę samodzielnej jej interpretacji dla każdego katolika.
irrec
@Wolnosciowiec Sam bym chyba lepiej nie ujął sedna wiary katolickiej, choc mysle ze za mocno zaznaczyles Biblię bo nie na rowni jest z tradycją...
Wolnościowiec
@irrec: I dobrze, że drugiego przykazania nie ma, a ostatnie mamy podzielone zamiast tego na dwa, bo inaczej nie moglibyśmy mieć świętych obrazów, a i Krzyżowi nie moglibyśmy oddawać czci. Niech protestanci bawią się w dosłowne rozumienie przykazań i w ogóle niech się głowią nad Biblią. My, katolicy, mamy Tradycję i Naukę Ojców Kościoła, czyli już odpowiednio zinterpretowaną Biblię. Tego się trzymajmy - Świętej Nauki Kościoła, a Pismo Święte w ogóle lepiej odstawić, bo później pojawia się taki "mądry" co coś czytał i na siłę chce udowodnić, że katolicy się mylą, bo "Biblia uczy inaczej". A Ojców Kościoła przeczytał? I przypominam, że źródłem wiary katolickiej jest, owszem, Pismo Święte, ale RÓWNE mu są Tradycja i Nauka Ojców Kościoła. Czyli dwa do jednego na korzyść Tradycji i NOK.
irrec
@Polak Po pierwsze święcenie dnia odpocznienia to czwarte przykazanie a nie trzecie. Ale rozumiem dla czego myślisz że trzecie. Ponieważ zostałeś nauczony dziesięciu przykazań bez drugiego z podzielonym dziesiątym na dwa aby liczba się zgadzała. Usunięte zostało drugie,które mówi nie czyń obrazu ani rzezby, nie klaniaj sie im itd. Gdybyś zajrzał do Biblii znalazł byś tam wlasciwe dziesięć przykazan. Więc nazywamy daniem Pańskim dzień , który nam pasuje? Kolejna sprawa jest że nie zawsze to był kraj katolicki. Problemem w tym kraju nie jest brak dnia wolnego, a analfabetyzm Biblijny, dzięki czemu dajemy się prowadzić jak cieleta na rzez.
Wolnościowiec
@Polak: No to przecież piszę wprost - jeśli niedziela ma być poświęcona Matce Boskiej i Świętym, to nie można skupiać się tylko na handlu, ale na każdej działalności tak, aby każdy możliwie mógł udać się na Mszę Św. oraz poświęcił czas rodzinie. Czy maszyniści, kierowcy, pracownicy elektrociepłowni, ochroniarze i inni pracownicy, od których wymaga się pracy także w niedziele, nie mogą mieć takiego przywileju jak handlowcy? Jeśli nie będzie można przejechać się pociągiem albo braknie ogrzewania i prądu na jeden dzień, nikomu krzywda się nie stanie! Pamiętajmy, że wiara wymaga od nas poświęceń i umartwiania. Pozdrawiam.
Polak
@irrec, Wolnosciowiec: Nie obchodzi mnie wasz szabas, tu był , jest i zawsze będzie kraj katolicki. Trzecie przykazanie dotyczy niedzieli na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Wasze talmudyczne zwyczaje nas nie obchodzą, pielęgnujcie je w Izraelu. Od Polski wara.
Wolnościowiec
@Pierre: Docelowo należy sprywatyzować w pełni gospodarkę, by zatriumfował wreszcie kapitalizm nad bezbożnym socjalizmem i jego jedną z cech: państwowymi placówkami usługowymi. Zatem w wolnorynkowej Polsce, w której każda działalność - od handlu po sektor medyczny - nastawiona będzie na zysk, w ramach zakazu handlu w niedzielę będzie trzeba znacząco ograniczyć działalność zarobkową także i szpitali. Oczywiście ktoś będzie się musiał zająć już przebywającymi tam chorymi, natomiast musi to być minimalna liczba pracowników (pielęgniarek). Poza tym tak, wszystko uziemiamy - żołnierze czy WOT-owcy nie muszą ćwiczyć w Dzień Pański. Gdyby w narodzie była świadomość absolutnie wolnego dnia od pracy, z pewnością niepotrzebne by były wszystkie tzw. służby publiczne, gdyż każdy by uważał na swoje życie i majątki. Skoro "szabas jest dla człowieka", to może jednak zaufać wolnemu rynkowi i nie wprowadzać zmian? Bo albo wszystko "staje" i oddajemy cześć Panu, albo nic.
irrec
Po pierwsze, Dzień Pański to nie niedziela, a sobota. Już był zakaz wprowadzony przez samego Boga i nie była to niedziela. Jednak mamy Nowe Przymierze do którego odniósł się Pan Jezus i którego wypełnieniem jest Pan Jezus. Konsekwencją czego jest wypełnienie prawa w Jezusie Chrystusie prze każdego wierzacego. Poza tym bardzo "chwalebne" jest życie cały tydzień w świecie i tak jak swiat, a w niedzielę czapki z głów bo oddajemy chwałę Panu. Jak by czuł sie mąż gdyby żona przez sześć dni mieszkała z innym a siódmego by wracała do niego? Każdego dnia ma być dzień Panski, w codziennym życiu mamy oddawać chwałę Bogu Ojcu przez Jezusa Chrystusa w owocach naszej wiary, w dobrych uczynkach. Na nic te spory, one nie służą Bogu. Świat ustala prawa, niech świat sie spiera o nie. Wierzących prawem jest milosc a narzędziem Słowo Boże i modlitwa.
uwolnić ludzi z łap krwiopijców
Dostęp do marketów w niedziele to nie troska o tych co kiedy indziej nie mogą zaopatrzyć się w chleb czy margarynę, jak tłumacza naiwnym ale maksymalizacja ze wszelką cenę zysków na terenie kolonii wiślanej, aby wycisnąć z tubylczych portfeli ile się tylko da! Te zapędy gdzie indziej dawno ukrócono więc gdy nadarzyła się okazja łupić naiwnych w RP to bezwzględnie zagraniczni kupieccy łupieżcy z tego korzystają. Dlatego słusznie należy to zastopować i jakąś surową dolegliwość koniecznie ustanowić, bo bezkarność ośmieszy ten przepis a proceder będzie eskalował.
kas
Kara więzienia to ewidentna blokada. Nikt nie pójdzie do sklepu w niedzielę gdy będzie ogłoszony zakaz handlu. Kara grzywny wystarczyłaby w zupełności.
Pierre_
Do @Wolnościowca- pomyśl, co piszesz. Szpitale zamykamy na niedzielę? Porodówkę też? OIOM kardiologiczny? Toksykologię? Urazówkę? Jak dziecko Ci spadnie z rowerka i głowę rozbije to czekasz do poniedziałku, żeby je zoperować. Co mi tam krwiak na mózgu! Obrona terytorium kraju w niedzielę - zgroza! Wszystko uziemiamy. Kto nas zaatakuje. A rolnik traktorem też jeździć nie może. Nakarmić zwierzątka? nie bo traktor. Straż pożarną też wyłączamy, jak rozumiem? A uzdrowić suchą rękę to można czy nie? Już taki problem był i został rozwiązany przez dość znamienitą Osobę. To szabas jest dla człowieka, nie człowiek dla szabasu. Może zamiast wyważać otwarte drzwi, zerknąć do Biblii?
33
Propozycją kary więzienia ktoś zagrał na korzyść neokomunistycznych handlarzy. To uniemożliwi wprowadzenie niedzieli bez handlu.
trep
Ilu kobietom kasjerkom i sprzedawczyniom rujnuje się życie rodzinne żeby leń, któremu nie chce się zrobić zakupów w sobotę był usatysfakcjonowany
Jerzy
Żądam całkowitego zakazu handlu w Niedziele. Niedziela to dzień Pański, dzień, który ma być w całości poświęcony Bogu. Podczas jednego dnia bez handlu świat się nie zawali, wręcz przeciwnie, ludzie zaczną rozumieć, że w życiu są inne wartości, a nie konsumpcjonizm i materializm.
Wolnościowiec
Pomysł jest dobry i dobrze, że w projekcie jest kara więzienia za handel. Problemem jednak jest to, że ograniczenie działalności dotyczy jedynie sektora handlowego - dlaczego inne branże mają w niedziele pracować? Czy pracownicy przewoźników, transportowców, energetyki, szpitali, wojskowi (w tym WOT, które szkolenia mają mieć w soboty i niedziele) i inni są gorsi i nie zasługują na wolny dzień w celu poświęcenia go Matce Boskiej? Powinien być wprowadzony zakaz jakiejkolwiek pracy i każdemu zagwarantowany wolny dzień na cele kultu religijnego oraz na rodzinę. Wtedy będzie sprawiedliwie. Inaczej będziemy mieli do czynienia z regulacją i ingerencją antyrynkową, czyli antykapitalistyczną - mimo szczytnego celu.
abc
Powiedzmy sobie, że więzienie to był bardzo głupi pomysł - w sam raz aby dać paliwo do krzyku i storpedowania zakazu niedzielnego handlu. Być może zresztą o to właśnie chodziło więc dobrze, że chociaż raz w PiSie objawił się jakiś rozum.
moris
co ten rzad wyprawia? takie bublo-ustawy przepychaja. Dzielą polaków na tych równych i róniejszych - co na to konstytcuja?
GośćKazimierz
Juz pierwsze jaskolki cwier o sobotach zapom calkowicie a w niedzielezobaczymymoze wam damy 1jak dostaniemy zgode niemcow bo to onai sa beneficjentami aby bylo jak jest i wmawiac nam ze te wszystkie markety nie przynosza zyskow i nie placa podatkow jestem osoba starsza wiele przeżyłem z PIS jestem od poczatu jak bylo jeszcze PC ale zaczynam sie martwic cos sie zaczyna z pisem dziac niedobrego wiele decyzji niezrozumialych np.kopalnia Krupinski zmiany w tv MSZambasady rewal emerytur o pare złitd itd ale jestem dalej pisiorem bo chce dobra dla mojeg kraju
AJWAJJ
A dlaczego to każdy minister finansów w Polin musi być namaszczony przez żydów?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.