DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Zakaz handlu w niedzielę: rząd poprze projekt „Solidarności”. Mimo zastrzeżeń do części zapisów

Zakaz handlu w niedzielę: rząd poprze projekt „Solidarności”. Mimo zastrzeżeń do części zapisów
Zdjęcie ilustracyjne.FOT.Marek Kuwak/FORUM

Projekt NSZZ „Solidarność” dotyczący zakazu handlu w niedzielę otrzyma pozytywną rekomendację Rady Ministrów – wynika ze słów rzecznika rządu, Rafała Bochenka. Opinia ma zostać przyjęta we wtorek. Czy więc już wkrótce pracownicy sklepów na obszarze Polski będą mogli bez problemu „dzień święty święcić”? Sprawa pozostaje otwarta, a szczegóły regulacji wciąż nie są znane.

 

Pozytywna rekomendacja rządowa nie dotyczy całego projektu. Rafał Bochenek przyznał, że niektóre zapisy nie zyskają aprobaty Rady Ministrów.

 

Projekt „S” zakładał karę dwóch lat więzienia za złamanie zakazu handlu w niedzielę, jednak politycy PiS nie podzielają zdania związkowców w tej sprawie. Podobne rozbieżności dotyczą handlu przez internet oraz sprzedaży z automatów. Zgodnie z projektem NSZZ „Solidarność” takie formy handlu powinny zostać zakazane.

 

Wciąż nie wiadomo, czy zakaz handlu dotyczyć będzie wszystkich niedziel, jak chcieliby związkowcy, czy też jedynie wybranych dni. Do takiego stanowiska skłania się rząd. Jeszcze w lutym wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki stwierdził, że całkowity zakaz handlu w niedzielę nie wchodzi w grę. Poparł jednak pewne ograniczenia.

 


Źródło: tvpparlament.pl / rmf24.pl

MWł
 


DATA: 2017-03-20 18:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@irrec: Z punktu widzenia nauki Kościoła trzeba wymieniać Biblię jako źródło wiary katolickiej, jednakże dopiero odpowiednie interpretacje dokonane przez Magisterium Kościoła są wiążące. Dlatego owszem, można sobie poczytać Pismo Święte dla ogólnego zrozumienia historii np. proroków, ale co do nakazów i zakazów kompletnie nie należy tego brać pod uwagę - wtedy należy sięgnąć do katechizmu. A odpowiedzią na ataki protestantów, że np. papieża albo wzmianki o kulcie Świętych, obrazów, Maryi wraz z np. jej wniebowzięciem i in. nie ma w Piśmie Świętym, to niech odpowiedzią na to będzie jedno słowo: Tradycja, czyli wszystko, co przez wieki kształtowało się w Kościele. Co do hierarchii ważności źródeł, to powtarzam: wszystkie 3 źródła wiary są sobie równe, choć faktem jest, że Nauka Ojców Kościoła wynika z Pisma Św. Ale nie należy z tego wyciągać wniosku, że jest Biblia ważniejsza, gdyż wtedy otwierałoby to furtkę samodzielnej jej interpretacji dla każdego katolika.
ponad 1 rok temu / Wolnościowiec
 
@Wolnosciowiec Sam bym chyba lepiej nie ujął sedna wiary katolickiej, choc mysle ze za mocno zaznaczyles Biblię bo nie na rowni jest z tradycją...
ponad 1 rok temu / irrec
 
@irrec: I dobrze, że drugiego przykazania nie ma, a ostatnie mamy podzielone zamiast tego na dwa, bo inaczej nie moglibyśmy mieć świętych obrazów, a i Krzyżowi nie moglibyśmy oddawać czci. Niech protestanci bawią się w dosłowne rozumienie przykazań i w ogóle niech się głowią nad Biblią. My, katolicy, mamy Tradycję i Naukę Ojców Kościoła, czyli już odpowiednio zinterpretowaną Biblię. Tego się trzymajmy - Świętej Nauki Kościoła, a Pismo Święte w ogóle lepiej odstawić, bo później pojawia się taki "mądry" co coś czytał i na siłę chce udowodnić, że katolicy się mylą, bo "Biblia uczy inaczej". A Ojców Kościoła przeczytał? I przypominam, że źródłem wiary katolickiej jest, owszem, Pismo Święte, ale RÓWNE mu są Tradycja i Nauka Ojców Kościoła. Czyli dwa do jednego na korzyść Tradycji i NOK.
ponad 1 rok temu / Wolnościowiec
 
@Polak Po pierwsze święcenie dnia odpocznienia to czwarte przykazanie a nie trzecie. Ale rozumiem dla czego myślisz że trzecie. Ponieważ zostałeś nauczony dziesięciu przykazań bez drugiego z podzielonym dziesiątym na dwa aby liczba się zgadzała. Usunięte zostało drugie,które mówi nie czyń obrazu ani rzezby, nie klaniaj sie im itd. Gdybyś zajrzał do Biblii znalazł byś tam wlasciwe dziesięć przykazan. Więc nazywamy daniem Pańskim dzień , który nam pasuje? Kolejna sprawa jest że nie zawsze to był kraj katolicki. Problemem w tym kraju nie jest brak dnia wolnego, a analfabetyzm Biblijny, dzięki czemu dajemy się prowadzić jak cieleta na rzez.
ponad 1 rok temu / irrec
 
@Polak: No to przecież piszę wprost - jeśli niedziela ma być poświęcona Matce Boskiej i Świętym, to nie można skupiać się tylko na handlu, ale na każdej działalności tak, aby każdy możliwie mógł udać się na Mszę Św. oraz poświęcił czas rodzinie. Czy maszyniści, kierowcy, pracownicy elektrociepłowni, ochroniarze i inni pracownicy, od których wymaga się pracy także w niedziele, nie mogą mieć takiego przywileju jak handlowcy? Jeśli nie będzie można przejechać się pociągiem albo braknie ogrzewania i prądu na jeden dzień, nikomu krzywda się nie stanie! Pamiętajmy, że wiara wymaga od nas poświęceń i umartwiania. Pozdrawiam.
ponad 1 rok temu / Wolnościowiec
 
@irrec, Wolnosciowiec: Nie obchodzi mnie wasz szabas, tu był , jest i zawsze będzie kraj katolicki. Trzecie przykazanie dotyczy niedzieli na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Wasze talmudyczne zwyczaje nas nie obchodzą, pielęgnujcie je w Izraelu. Od Polski wara.
ponad 1 rok temu / Polak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.