2 stycznia 2014

Zachęta do lektury duchowej

(Św. Franciszek Salezy)

Z pobożnością odnoś się do słowa Bożego czy go słuchasz w poufnych rozmowach z przyjaciółmi duchowymi, czy na kazaniu. Słuchaj go zawsze z uwagą i uszanowaniem. Miej z niego pożytek dla swojej duszy i nie dopuść, żeby padło na ziemię, ale przyjmuj je do serca jak drogi balsam. Naśladuj Najświętszą Pannę, która pilnie zachowywała w swoim sercu wszystkie słowa wypowiedziane na chwałę jej Syna. Pamiętaj, że Pan Jezus tak przyjmuje słowa, jakie wypowiadamy w naszych modlitwach, jak my przyjmujemy głoszone nam słowa Jego nauki.

Miej zawsze pod ręką jakąś piękną i pobożną książkę, np. św. Bonawentury, Gersona, Dionizego Kartuza, Ludwika Blozjusza, Grenady, Stelli, Ariasa, Pinelliego, Du Ponta, Avili, Walkę duchową Skupolego, Wyznania św. Augustyna, Listy św. Hieronima i tym podobne. Czytaj codziennie trochę, ale z pobożnością, jak gdybyś czytała listy świętych pisane do ciebie z nieba, aby wskazać ci drogę i dodać odwagi, byś nią kroczyła.

Czytaj także Żywoty Świętych, w których ujrzysz jak w zwierciadle obraz życia chrześcijańskiego i bierz przykład z ich czynów dla swego pożytku w ramach twojego powołania. Chociaż bowiem ludzie żyjący wśród świata nie mogą naśladować wszystkich czynów świętych, jednak mogą nam oni służyć za wzór bliższy albo dalszy.

Samotność św. Pawła, pierwszego pustelnika, możesz naśladować w odosobnieniu duchowym i rzeczywistym […]. Nadzwyczajne ubóstwo św. Franciszka możesz naśladować w taki sposób, jaki ci wskażę niżej. To samo odnosi się do cnót innych świętych. Niektóre żywoty więcej światła rzucają na drogę naszego życia niż inne, jak na przykład niezrównany pod tym względem żywot matki Teresy i żywoty pierwszych jezuitów. Czytaj następnie żywot św. Karola Boromeusza, arcybiskupa Mediolanu, św. Ludwika, św. Bernarda, Kroniki św. Franciszka i tym podobne. Inne są godne raczej podziwu niż naśladowania, jak żywot św. Marii Egipcjanki, św. Szymona Słupnika, św. Katarzyny Sieneńskiej i Genueńskiej, św. Anieli, które nas jednak ogólnie pociągają do świętej miłości Bożej.

 

Św. Franciszek Salezy, Filotea. Wprowadzenie do życia pobożnego, Klasztor Sióstr Wizytek, Kraków 2000, s. 92-93.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 240 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram