DZIŚ JEST:   18   PAŹDZIERNIKA   2017 r.

Św. Łukasza Ewangelisty
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   TEMAT NUMERU: FATALNE ZAUROCZENIE

Tomasz A. Żak

„Zabili go i uciekł”

„Zabili go i uciekł”

Powtarzanie to najstarsza metoda nie tylko edukacji, ale również każdej formy tresury, w tym tresowania człowieka. Joseph Goebbels – klasyk demagogii – twierdził, że kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Nóż może służyć do krojenia chleba, ale można nim także zabić. Dokładnie tak samo jest z telewizją.

 

Albert Einstein powiedział kiedyś: Obawiam się dnia, w którym technologia weźmie górę nad stosunkami międzyludzkimi. Świat będzie miał pokolenie idiotów. Jeszcze do niedawna gildie naukowe twierdziły, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym ludzkość staje się coraz mądrzejsza. Oczywiście rozwój ten kojarzono przede wszystkim właśnie z technologią (High Tech). Tymczasem lawinowo przybywa dowodów, że ludzie po prostu głupieją. Mają w domach coraz to nowsze i większe plazmowe odbiorniki i niemal w nich siedzą. Oglądanie czegokolwiek stało się podstawową formą spędzania czasu. I to nie tylko wolnego. Ekran oferuje wszystkie bodźce niejako „za darmo”, bez konieczności angażowania się widza. Owo „nieangażowanie się” to nie tylko ciało leżące na kanapie z chipsami i puszką piwa, ale również zupełny letarg mózgu, który „łyka” wszystko.

Niespecjalnie upowszechniane wyniki badań naukowych stwierdzają jasno, że współczesny tak zwany statystyczny człowiek jest po prostu głupszy niż jego przodek w XIX wieku. Z materiału opublikowanego w brytyjskim periodyku „Inteligence” dowiadujemy się, że inteligencję człowieka oceniono poprzez czas reakcji na bodźce wzrokowe. Uczeni uważają, że to jedyny wiarygodny sposób mierzenia inteligencji, bo nie ma na niego wpływu choćby taki czynnik jak edukacja (czy aby na pewno?). Okazuje się, że w XIX wieku ów czas wynosił 183 milisekundy dla mężczyzn i 187 milisekund dla kobiet, a dzisiaj u mężczyzn wzrósł do 250 milisekund, a u kobiet do 277 milisekund. Globalny spadek ilorazu inteligencji w ciągu ostatnich stu lat wynosi aż 14 punktów.

 

Bo ludzie tego chcą

Film okazał się najbardziej demokratyczną formą igrzysk dla ludu. Sformułowanie, że film jest ze wszystkich sztuk najważniejszy, przypisuje się Leninowi. Nie mógł on jednak przewidzieć, że bolszewicki obraz Pancernik Potiomkin to dopiero przedszkole zakłamania i indoktrynacji. Nie dysponował też telewizją.

Jak niegdyś bolszewicy swój ludobójczy program polityczny uzasadniali wolą ludu, tak dzisiejsi producenci filmowi i telewizyjni swe „dzieła” tłumaczą tak zwaną oglądalnością oraz potrzebami rynku. Przerażające jest to, że faktycznie tak jest. Najlepiej o tym świadczy wielomilionowa i trwająca często przez wiele lat oglądalność tak zwanych „oper mydlanych”.

Centrum filmowego ogłupiania znajduje się oczywiście w USA. Na przykład serial Szpital miejski (znany także u nas) produkowany i emitowany tam od roku 1963 ma już ponad trzynaście tysięcy (!) odcinków. Nasz lider odmóżdżania, czyli Klan, wyświetlany od roku 1997, ze swoimi niespełna czterema tysiącami odcinków to przy tym przysłowiowy pikuś.

Kiedyś celuloidowa, a dzisiaj cyfrowa fikcja skutecznie rozbiła normalne życie rodzinne, a aktywność emocjonalną rodziców, dzieci, a także dziadków ukierunkowała na wirtualne problemy wirtualnych bohaterów. W efekcie telewidzowie utożsamiają się z nieistniejącymi ludźmi i żyją ich nieistniejącymi realnie problemami. Na swoje własne życie już nie tyle nie mają czasu, co nie są nim zainteresowani, bo jest takie nudne. Tak utrwala się, szczególnie w ludziach młodych, wypaczony obraz świata i nieludzki wizerunek człowieka. W ten sposób ukształtowane osobniki tworzą milionowe armie zainfekowane pozorem życia i gotowe dla tego pozoru na wszystko. Śmierć najbliższej osoby w rodzinie jest niczym w porównaniu z awarią telewizora. To właśnie tacy ludzie‑nieludzie żądają od stacji telewizyjnych kolejnych odcinków i to właśnie oni są dla tych stacji argumentem dla tychże odcinków produkcji. Zamknięte koło – niczym opętanie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Francuscy antyterroryści aresztowali 10 osób rzekomo powiązanych z „prawicowym ekstremistą”, który został wcześniej zatrzymany pod zarzutem planowania ataków na meczety, polityków lewicowych i migrantów – podaje agencja Associated Press.

 
 

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce sprawiać wrażenie oświeconego eksperta od spraw wszelakich oraz stanowić swoistą personifikację „wartości” laickiej republiki. W związku z tym w swoim gabinecie umieścił makatkę. Jak zauważa na Facebooku prof. Jacek Bartyzel, zdobienie zawiera „symbol jednoznacznie satanistyczny”.

 

Wielkie koncerny medialne upierają się, by mówić o wielu sprawach w sposób sprzeczny z zasadami katolickimi. Mówiąc o aborcji i jej wspieraniu zmuszają pracowników do używania formy „wybór”, co jest absurdalne i sprzeczne z wiarą – mówi w rozmowie z Piotrem Doerre redaktor naczelny LifeSiteNews John-Henry Westen.

 

Strach to niezwykle silna emocja, która może motywować do działania. Właśnie ze strachu postanowiła skorzystać w swoim tekście opublikowanym na łamach „Gazety Wyborczej” Magdalena Środa. Ciężko się jednak spodziewać, by lewicowa etyk i filozof przekonała polskie kobiety do masowego zwrócenia się przeciw Instytutowi Ordo Iuris. Wszak gdyby zastosowane przez nią argumenty miały odnieść skutek, to stałoby się to… lata temu!

 

„Reakcja na ogólnopolską modlitwę pod hasłem Różaniec do granic pokazuje, że prace nad utworzeniem przynajmniej w naszym nieszczęśliwym kraju Żywej Cerkwi są bardziej zaawansowane, niż mogłoby się wydawać. Co więcej – w pracach tych zaangażowani są nie tylko współcześni księża-patrioci w rodzaju przewielebnego Wojciecha Lemańskiego, nie tylko tubylczy Judenrat, nie tylko wynalazki starych kiejkutów w rodzaju malwersanta pana Mateusza Kijowskiego, ale również Judenraty zagraniczne, przede wszystkim – nowojorskie”, pisze na łamach tygodnika „Najwyższy Czas!” Stanisław Michalkiewicz.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.

 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI