DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 
Polonia Christiana nr 58       TEMAT NUMERU: PIĘĆ WIEKÓW REWOLUCJI
Jerzy Wolak

Wywrócenie świata

Wywrócenie świata

Rewolucja nicuje rzeczywistość – wywraca ją na lewą stronę – tak zręcznie, że dostrzegamy to wyłącznie w momentach, gdy dotyka nas konkretny jej paroksyzm. Tymczasem ona trwa nieprzerwanie – niewidzialna jak morowe powietrze, jak promienie gamma, i podobnie jak one śmiercionośna.

 

Nic nie oddaje ducha Rewolucji tak trafnie jak francuskie słowo: renversement. Stanowiący jego źródło czasownik renverser kryje w sobie bowiem dwa znaczenia. Z jednej strony znaczy: „obalać”, z drugiej zaś: „odwracać” (czyli wyciągać na wierzch to, co w środku, i na odwrót; albo wynosić w górę to, co u dołu, i na odwrót). Oto Rewolucja w pełnej krasie. Czyż w swoim biegu nie obalała tronów, dynastii, rządów i klas panujących, tradycyjnych instytucji i istniejących porządków społecznych? Czyż nade wszystko nie pragnie wywrócić na lewą stronę Bożego Ładu wszechświata, aby go zastąpić całkowitym przeciwieństwem skrojonym na własną miarę?

Rewolucja to byt do tego stopnia nihilistyczny, że określenie, czym w istocie jest, łatwiej przychodzi za pomocą dostrzeżenia, czym nie jest. Niezwykle sugestywnie uczynił to dziewiętnastowieczny pisarz kontrrewolucyjny, ksiądz Jean-Joseph Gaume (1802–1879), w traktacie zatytułowanym La Révolution.

 

Kim jesteś, Rewolucjo?


Jeśli zrywając maskę z jej twarzy zapytasz ją: Kim jesteś?, odpowie ci: Nie jestem tym, za co mnie bierzesz. Wielu o mnie mówi, lecz niewielu mnie zna. Nie jestem karbonaryzmem ani rabacją, ani zastąpieniem monarchii republiką czy jednej dynastii inną bądź też nagłym zakłóceniem porządku publicznego. Nie jestem też wyciem jakobinów, furią Góry, walką na barykadach, grabieżą, podpaleniami, reformą rolną, gilotyną czy topieniem ludzi jak w Mantes. Nie jestem ani Maratem, ani Robespierre’em, Babeufem czy Mazzinim, ani też Kossuthem. Ci ludzie to moi synowie, ale oni nie są mną. Ich sprawy to moje dzieła, ale one też nie są mną. Ci ludzie i ich sprawy to poszczególne fakty, które przemijają, a ja jestem stanem trwałym.

Zupełnie jakby chciała rzec: jestem stanem wiecznym – co zasadniczo nie powinno dziwić, wszak jest ona córką tego, który administruje ogniem wiecznym (Mt 25, 41).

Bo Rewolucja to stan ducha. W duchu się rodzi i mocą ducha kieruje sprawami tego świata. Cała jej istota opiera się na dwóch wartościach metafizycznych: absolutnej równości i całkowitej wolności, oraz dwóch głównych grzechach: pychy i zmysłowości, które najsilniej popychają ludzi do buntu przeciwko ładowi ustanowionemu we wszechświecie przez Boga, a kluczowym bodźcem nadającym jej niepowstrzymaną dynamikę jest uczucie nienawiści.

Kwintesencja ducha rewolucyjnego – zauważa Plinio Corrêa de Oliveira – polega na znienawidzeniu, z zasady i na płaszczyźnie metafizycznej, wszelkiej nierówności i wszelkiego prawa, a szczególnie Prawa Moralnego. Albowiem – jak dowodzi wybitny brazylijski myśliciel – Rewolucja jest nieporządkiem i nieprawowitością par excellence, u fundamentów których tkwi prawdziwa nienawiść do Boga.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie
..
..
 
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.