27 czerwca 2017

Wystawa poświęcona rodzinie Ulmów trafiła do Parlamentu Europejskiego

(Fot. ipn.gov.pl)

„Dobrzy Samarytanie z Polski” – to tytuł wystawy poświęconej bohaterskiej rodzinie Ulmów. Ekspozycja otwarta została we wtorek w siedzibie Europarlamentu.

Wesprzyj nas już teraz!

Obowiązkiem każdego z nas jest przypominanie o osobach, które kilkadziesiąt lat temu, za cenę swojego życia, były w stanie pomagać swoim sąsiadom. Wydaje mi się, że w Parlament Europejski w Brukseli jest szczególnym miejscem, aby podkreślić w sposób szczególny wagę ich czynów – powiedział europoseł Tomasz Poręba, współinicjator wystawy. 

Przypomniał on, że Polakom – jako jedynemu narodowi na świecie –  w czasach niemieckiej okupacji groziła śmierć za udzielanie pomocy Żydom prześladowanym i mordowanym przez najeźdźcę.

Myślę, że to ważna rzecz dla historii rodziny Ulmów, dla mieszkańców Podkarpacia i całej Polski, aby ta prawdziwa rzeczywistość o relacjach polsko-żydowskich i ratowaniu Żydów przez Polaków mogła być tu opowiedziana. Nie możemy zapominać o swojej historii – stwierdził z kolei drugi spośród pomysłodawców ekspozycji, Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki. Poinformował on, że w ciągu roku Muzeum Ulmów w Markowej odwiedziło ponad 50 tysięcy gości.

– Józef i Wiktoria Ulmowie (…) nie tylko pomagali żydowskim rodzinom ukryć się przed nazistowskimi oprawcami, ale też zapłacili za to najwyższą cenę – własnym życiem i życiem własnych dzieci. Stali się symbolem, światłem przewodnim, wskazującym drogę nam wszystkim, dającym nadzieję, że ludzkość potrafi odnaleźć dobro i moralność, nawet w czasach wojny i cierpienia. Byli jak gwiazdy świecące w najczarniejszej godzinie historii ludzkości – mówiła podczas wtorkowego otwarcia ekspozycji Shuli Davidovich, wiceambasador Izraela przy Unii Europejskiej.

 

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali w Markowej koło Łańcuta. Józef Ulma urodził się w 1900 r., jego żona Wiktoria była 12 lat młodsza. Mieli sześcioro dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów – pięciu mężczyzn z Łańcuta o nazwisku Szall oraz Laykę i Gołdę Goldman wraz z córką jednej z nich. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu zapukali Niemcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży i dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

 

 

Źródło: tvp.parlament.pl, PCh24.pl

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 863 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram