28 marca 2020

Wybory korespondencyjne, zmiany w służbie zdrowia. Sejm rozszerzył pakiet antyktyzysowy

(Jerzy Dudek / Forum)

Sejm w nocy z 27 na 28 marca uchwalił szereg przepisów związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Zmiany dotyczą sposobu przeprowadzania wyborów, rozszerzenia zapisów Tarczy Antykryzysowej oraz sposobu działania polskiej służby zdrowia.

 

W przyjętych przez Sejm poprawkach do specustawy dotyczącej koronawirusa, znalazła się zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom przebywającym na kwarantannie i mającym ponad 60-lat. Zamiar głosowania w taki sposób należy zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a w przypadku przebywania na kwarantannie, do 5 dnia przed dniem wyborów. Uchwalone zmiany dotyczą też kompetencji powoływania członków Rady Dialogu Społecznego. Premier będzie mógł odwoływać członków ze względu na przeszłość związaną ze służbami bezpieczeństwa PRL oraz w przypadku „sprzeniewierzania się działaniom Rady”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zmianę skomentował na Twitterze prezes Ordo Iuris, mec. Jerzy Kwaśniewski. „Dotychczas głos rządu był bardzo racjonalny – o terminie wyborów będziemy mówić w kwietniu gdy będzie jaśniejsza sytuacja z COVID-19. Tymczasem niekonstytucyjne zmiany będą zarzewiem pogłębionego chaosu po epidemii, bo zostanie postawione pytanie o ważność wyborów w ogóle”.

 

Sejm uchwalił także nowe uprawnienia dla Polskiego Funduszu Rozwoju – instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie w życie ramowego programu pomocy przedsiębiorcom tzw. Tarczy Antykryzysowej. Ustawa zakłada rozszerzenie możliwości finansowania i zakresu działania PFR, tak by Rada Ministrów mogła mu powierzyć realizację programu udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego.

 

Wprowadzono także szereg przepisów dotyczących funkcjonowanie służby zdrowia podczas epidemii koronawirusa. Zmiany zakładają m.in. możliwość skierowania lekarza stażysty, oraz lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne do wykonywania zadań przy zwalczaniu epidemii, umożliwienie powrotu do wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne z przynajmniej 5-letnią przerwą, możliwość wystawania recept nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia czy wprowadzenie izolacji w warunkach domowych, która może być zastosowana w przypadku osób o lekkim przebiegu choroby, nie uzasadniającej hospitalizacji.

 

Źródło: tvp.info

PR

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram