DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 24 KWIETNIA
Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
Św. Wojciecha - patrona Polski
Imieniny obchodzą:
Fidelis, Grzegorz, Horacy
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Wstydliwa przeszłość byłego wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego

Data publikacji: 2017-01-11 08:00
Data aktualizacji: 2017-01-11 09:16:00
Wstydliwa przeszłość byłego wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego
Fot: Krystian Maj/FORUM

Stanisław Rymar, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, pełniący w latach 2007-2016 funkcję wiceprezesa TK niechętnie wspomina publicznie swoją komunistyczną przeszłość, bo rzeczywiście chwalić się nie ma czym.

 

Były już wiceprezes a obecnie sędzia TK i bliski współpracownik ustępującego prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego ze swojego CV chętnie wykreśliłby parę pozycji, m.in. członkostwo w Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej.

 

Sędzia Rymar przysięgę ORMO-wca - gdzie zobowiązał się wiernie służyć komunistycznemu państwu – złożył w 1975 roku. Być może to dzięki temu zabiegowi, jego prawnicza kariera nabrała takiego rozmachu.


W latach 80. jako warszawski adwokat został najpierw członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej, następnie jej sekretarzem, aby na końcu stanąć na jej czele.

 

Stanisław Rymar był również częstym gościem w Pekinie, gdzie przyjeżdżał na zaproszenia Ministra Sprawiedliwości Chińskiej Republiki Ludowej, aby wymieniać się poglądami na temat praworządności w krajach demokratycznych.

 

Za swoje wzorowe zachowanie wobec komunistycznych władz w 1984 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. To nie jedyne państwowe odznaczenie jakie otrzymał. W 2003 z rąk postkomunistycznego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Dziennikarze Gazety Polskiej Codziennie za pośrednictwem Trybunału Konstytucyjnego zadali sędziemu pytanie „dlaczego uczestniczył w utrwalaniu systemu komunistycznego?” Niestety odpowiedź wciąż nie padła.

 

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

KaWo

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
odszkodowania do as i do @odszkodowania
Łatwo się kogoś ocenia, zwłaszcza z perspektywy czasu i to w czasach, kiedy nie tak, jak w latach komunizmu, "wolność słowa" niemalże dosłownie znaczy wolność słowa. W tamtych czasach ludzie byli sterroryzowani, co nie przeszkodziło mi, wbrew temu co twierdzi bezpodstawnie i zajadle "@odszkodowania", że ja kłamię, odmówić wykonania rozkazu zniszczenia krzyża wykonanego z brzozy przez ówczesną opozycję na terenie cmentarza, czy też nagrywania kazania w czasie Mszy Świętej (nie byłem w wydziale IV). Czasami warto poznać prawdziwe historie i powstrzymać się od zarzutów kłamstwa. Kochać - to tak łatwo powiedzieć, ale bardzo trudno wprowadzić w życie. W przeszłości nie wyobrażałem sobie aby umieć przebaczać - dzisiaj już to potrafię, choć jestem zagorzałym antymuzułmaninem.
irma
Do ORMO należeli m.in. Zdzisława Sośnicka, Jarema Stępowski, Kurtyczowie, Hanka Bielicka. Takie były czasy, że jak się nie zapisałeś do czegokolwiek, popierającego władze, to znacznie malały szanse na karierę. Nie wiem, czy takie kryteria funkcjonowały wśród prawników. Wielu artystom wydawało się, że ORMO, to w miarę "niewinna" instytucja. Przynależność do ORMO nie pociągała za sobą żadnych stałych korzyści finansowych, choć w sporadycznych wypadkach Komendanci Wojewódzcy MO przyznawali za udane działania jednorazowe nagrody.
do as
W nawrócenie św. Pawła też wątpisz?
as
leo do odszkodowania. Nie masz się czym chwalić. Współczuję ci. Sama obecność w tych komuszych organizacjach już była nieuczciwością. Relatywizujesz problem. Jesli coś jest złe,to jest złem. I ty w tym brałeś udział. Nawet,jak krótko. Wątpię w twój rzekomy patriotyzm. I nie chodzi mi tylko o Rymara,ale o każdego kto w tym systemie terroru brał udział. Komunizm i wszystkie jego klony to jedno wielkie kłamstwo.
wmo
Nie tylko PZPR ma nadal wpływy w osobach Rzeplińskiego i Rymara, ale przede wszystkim agentura WSI, która przecież nie rozpłynęła się w powietrzu dlatego, że oficjalnie rozwiązano tę firmę. Dlatego tak skutecznie popełniają samobójstwa niewygodni ludzie w typie Leppera, albo są skutecznie uciszani lub sterowaniu. I tak kolejne pokolenie ubeków kręci lody w Polsce. Ładny interes!!!
leo do odszkodowania
całkowicie zgadzam się filozofią opinii.jest wielu którzy swą obecnościa w tych śmiesznych organizacjach robili wiele dobrego dla otoczenia nie szkodząc nikomu.Proponuję o tym pamiętać.Sam miałem epizod z ORMO również z PZPR.I cóż z tego,czy to zmieniło moje wychowanie w patriotyźmie.Czy kiredykolwiek działałem na niekorzyść bliźniego czy też narodu czy teź PAŃSTWA POLSKIEGO w którym żyłem i dla którego pracowałem.Należy pamiętać że ci ludzie budowali lub lepiej odbudowywali OJczyznę zwaną Ludową po katakliźmie wojennym.Należy pamiętać OJCZYZNE jakakolwiek by była.Nie można tego przekreślać.Nie można mieć zalu do sojusznika jakim byuł ZSSR lecz do tych którzy nas w te ręce wrzucili.Pamietajmy o tym. Pozdrawiam serdecznie, z Panem Bogiem.
zniecierpliwiony
Kiedy skończą się czasy rządów nad Polakami mafii, służb i lóż ?! Kiedy Polacy się obudzą i zerwą te kajdany nałożone przez antypolskich okupantów ?! Kiedy to Polacy będą mieć naturalne pierwszeństwo w dochodzeniu do przywódczych, dyrektorskich, prezesowskich stanowisk a nie okupacyjna halastra nadana z kahalnego klucza ?
@odszkodowania
kłamiesz
Wolnościowiec
Nie można go odwołać? Jak oczyścić TK ze złogów marksizmu-leninizmu?
odszkodowania
Czy "służył" w ORMO czy też nie, co za różnica, ważne czy był i jest uczciwym człowiekiem zdolnym do empatii. Takie były czasy, że wielu ludzi było nieświadomych pewnych działań jakie podejmowali, a przede wszystkim uważali, że czynią dobrze. Mój ojciec też był w ORMO, należał do PZPR, ale to nie przeszkodziło jemu nigdy byc dobrym katolikiem i przyjmować w gości szlachetnego biskupa Ignacego Jeża (już niestety nieżyjącego kardynała nominata). Wielu ludzi mojemu ojcu zawdzięcza bardzo wiele, chociażby przez to, że należąc do tych niechlubnych, jak życie pokazało, organizacji miał różne "układy" i ochronił ich przed więzieniem, do którego wówczas wsadzano choćby za kradzież litra mleka. Zatem nim zaczniemy ocaniać innych należy zbadać kim byli wrzczywistości. Nadmienię, że jestem bardziej prawicowcem niż lewicowcem i mimo, że mam też niechlubne karty swojej historii jestem za ustawą dezubekizacyjną. Z Panem Bogiem - błogosławionego dnia :)
JARO
bardzo mi się podoba podchwytliwe pytanie dziennikarzy od "partyzanta z wyciętego lasu"; równie dobrze mogli zadać pytanie "dlaczego słońce świeci, a w nocy jest ciemno?"
Leo
Jaka elita takie autorytety.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.