6 lutego 2018

Władze Ukrainy potępiają nowelizację ustawy o IPN i zarzucają Polsce szerzenie propagandy

(Ukraina, manifestacja banderowców (zdjęcie ilustracyjne). FOT.REUTERS/Valentyn Ogirenko/FORUM)

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła oświadczenie potępiające nowelizację ustawy o IPN, która została przegłosowana przez parlament RP. Kijów ponadto zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy oraz polskich posłów i senatorów o „przywrócenie równowagi relacjom ukraińsko-polskim”.

 

W ocenie ukraińskich władz polscy parlamentarzyści w nowelizacji ustawy o IPN zawarli „wykrzywione pojęcie” ukraińskiego nacjonalizmu. Ich zdaniem daje to ogromne pole manewru w kwestii manipulowania tym terminem, a także wzmacnia antyukraińskie nastroje wśród Polaków.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podpisana we wtorek przez prezydenta Dudę i jednocześnie skierowana do TK nowelizacja ustawy o IPN stanowi, że „każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”.

 

Te kary przewidziano również dla ludzi dopuszczających się „rażącego pomniejszania odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. Wyjątek w przepisach przewidziano dla działalności artystycznej i naukowej.

 

Z punktu widzenia Ukrainy najistotniejszym zapisem ustawy są przepisy zakładające penalizację negacji zbrodni popełnianych przez ukraińskich szowinistów z OUN-UPA w ramach tzw. rzezi wołyńskiej, czyli ludobójstwa popełnianego na Polakach i innych mieszkańcach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej (Żydach, Ormianach, niesprzyjających nazistom Ukraińcach i innych).

 

Nowelizacja ustawy o IPN wywołała kontrowersje również m.in. w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”.

 

Z kolei amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i możliwość prowadzenia badań historycznych związanych z Holocaustem.

 

Źródło: onet.pl

TK

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram