DZIŚ JEST:   24   MAJA   2018 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana
NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Witold Tomczak ułaskawiony. Były poseł winny był obrony godności św. Jana Pawła II

Witold Tomczak ułaskawiony. Były poseł winny był obrony godności św. Jana Pawła II
fot. Krzysztof Kuczyk/FORUM

Prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swych uprawnień i wydał akt łaski wobec byłego posła Witolda Tomczaka, który stanął przed sądem za zniszczenie w 2000 roku „artystycznej instalacji” kpiącej z papieża Polaka.

 

„Uprzejmie informuję, że Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia X Wydział Karny zwrócił się do mnie o przybycie do Sądu w dniu 12.12.2017 r. o godz. 12.00 do sali nr 450 w celu wręczenia odpisu postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ułaskawieniu” – poinformował nas Witold Tomczak.

 

To oznacza, że po 17 lat nękania przez prokuraturę i sądy, były poseł otrzyma potwierdzenie, że jego działania podjęte w Galerii Narodowej Zachęta, były potrzebne. Przypomnijmy, że były poseł usunął z instalacji meteor przygniatający postać Jana Pawła II. Sąd uznał winę Tomczaka.

 

Wystawiony w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuk eksponat przedstawiał powaloną na ziemię i przygniecioną meteorytem postać papieża Polka. Instalacji nie usunięto, pomimo licznych protestów. W związku z tym Witold Tomczak zdecydował się na bezpośrednią interwencję.

 

Tomczak nie został formalnie skazany, ale równocześnie został uznany za winnego zniszczenia „instalacji artystycznej”. – Sąd nie stwierdził mojej niewinności, tylko uznał moje działania za naganne, obciążył kosztami sądowymi, którymi obciąża się winnych, to jest około 7 tys. zł. Mam wyznaczony okres próby, jestem ciągle traktowany jako potencjalny przestępca. Gdybym w ciągu roku powtórzył działania w obronie wartości, byłbym ukarany surowiej – tłumaczył we wrześniu.

 

Obecnie Tomczak ocenia, że decyzja o ułaskawieniu powinna być impulsem do obrony wartości katolickich. „Dziękuję wszystkim, którzy towarzyszyli mi przez ten czas” - dodał.

 

MA

 


DATA: 2017-12-06 19:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Los byłego Posła Tomczaka i Jego wieloletnie męki z sądami pokazało walkę tamtych rządów i polityków z religią katolicką i zarazem pokazało czym zajmowały się sądy!
5 miesięcy temu / Anna
 
Brawo Panie Witoldzie. Obrońców świętej wiary katolickiej dzisiaj jak na lekarstwo. Potrzebne są przykładne czyny, jak Pana.
5 miesięcy temu / DarekJ
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.