DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Wielki skok rządu na majątek publiczny

Wielki skok rządu na majątek publiczny

Spodziewam się, że personalny układ, który stworzył w służbach Krzysztof Bondaryk będzie całkowicie posłuszny środowisku Donalda Tuska – mówi PCh24.pl Witold Gadowski, dziennikarz zajmujący się tematyką służb specjalnych.

 

Rząd premiera Tuska chce podporządkować spec służby odpowiednim ministrom. Co to oznacza w praktyce?


Oznacza to przede wszystkim większą kontrolę nad dokumentami dotyczącymi przygotowanych operacji gospodarczych. Rząd nie może sobie pozwolić na to, by jakikolwiek segment służb pozostawał poza kontrolą rządzącego układu.

 

Czy na te zmiany miała wpływ afera Amber Gold?


Nie. W przypadku afery Amber Gold premier znalazł się w niekorzystnej sytuacji, ale nie odebrało mu to zbyt wielu punktów sondażowych. Cała sprawa kierowała podejrzenia w stronę ABW dlatego, że w sprawę zaangażowane były pieniądze Agencji Wywiadu. Rywalizacja między tymi dwiema służbami jest tajemnicą
poliszynela i dlatego światło podejrzeń w tej sprawie padło właśnie na ABW. Pojawią się przypuszczenia, że to właśnie stamtąd wydostały się pierwsze przecieki na temat tej afery.

 

To wszystko jest już jednak historią. Dlatego zwróćmy uwagę na inną sprawę. W tej chwili przygotowywane jest utworzenie spółki „Polskie Inwestycje”, co kilka miesięcy temu zapowiedział premier w swoim tzw. drugim expose. Spółka ta, jak się wydaje, ma być ostatecznym skokiem na przekształcenie majątku publicznego. W tej sprawie rząd nie może sobie pozwolić na żaden wyciek informacji, jak to miało miejsce w przypadku afery Amber Gold. Propozycje rządu w sprawie służb specjalnych, o których mówił Pan wcześniej, mają więc na celu dokończenie procesu wasalizacji służb przez układ rządzący.

 

Na czym ma dokładnie polegać ten „skok na przekształcenie majątku publicznego”?


Będzie on wyglądał podobnie jak przebiegała operacja Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Idzie o takie skomplikowanie zależności, podległości i kompetencji różnych instytucji, by nawet najtęższy umysł analityczny nie był w stanie rozpracować co od kogo zależy i kiedy nastąpiły przekształcenia.

 

W tym momencie mamy zresztą mniej do sprzedania, niż mieliśmy w czasach operacji z NFI, dlatego działania związane ze spółką „Polskie Inwestycje” skupią się na takich przedsiębiorstwach jak Polska Chemia, Orlen, KGHM.

 

Zyski z tej operacji trafią do kieszeni…?


Po pierwsze, rząd musi łatać dziurę budżetową, więc z przekształceń własnościowych będzie chciał wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy. A po drugie, rządzący muszą sobie przecież zapewnić przyszłość.

 

Rządowe plany zakładają skoncentrowanie działań ABW na zbieraniu informacji i ich analizie. Czy realne jest zagrożenie, że służba ta będzie inwigilowała każdego, kogo uzna za przeciwnika układu rządzącego?


Ależ takie działania mają już miejsce! W tej chwili chodzi właściwie tylko o to, by je usankcjonować i bardziej podporządkować rządzącemu układowi. Spodziewam się, że personalny układ, który stworzył w służbach Krzysztof Bondaryk, będzie całkowicie posłuszny środowisku Donalda Tuska.

 

Czy dymisja z funkcji szefa ABW, jaką złożył Bondaryk była decyzją dobrowolną?


Na pewno nie.

 

Dlaczego więc odszedł?


Tutaj mogę tylko spekulować. Nie brałem przecież udziału w tych codziennych rozgrywkach między Grasiem, Bondarykiem, Noskiem i Hunią. Chodzi o to, że ewentualny wyciek informacji dotyczących przekształceń gospodarczych mógłby się okazać dla rządu bardzo niekorzystny, zwłaszcza w okresie przedwyborczym. Rząd, kreując swoje public relations, nie może sobie pozwolić na niedowład w nadzorze nad dokumentami służb.

 

Krzysztof Bondaryk ma zostać wiceszefem BBN przy prezydencie Bronisławie Komorowskim. Dlaczego Pałac Prezydencki chce przyjąć byłego szefa ABW pod swoje skrzydła?


Krzysztof Bondaryk musi milczeć. I dlatego trzeba mu stworzyć lukratywne możliwości zarobkowania i nie urazić jego honoru. Tak to postrzegam. Bondaryk, który nie jest znany z jakiegoś zamiłowania do standardów etycznych i demokratycznych, musi zostać odpowiednio kupiony.

 

 

Rozmawiał: Krzysztof Gędłek


DATA: 2013-01-31 07:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie jest rzad to sa przestepcy ktorzy rozkradli Polske i pozbawili marzen miliony Polskow o lepszym zyciu!!!,nalezy ich traktowac jako przestepcow,ogolocili Polske tak ze zostalo jedynie powietrze ktorym oddychamy!!!,moze i to jeszcze opodatkuja?
ponad 5 lat temu / Wiesiek
 
Może p. Witold Gadowski zechciałby wyjaśnić kto i dlaczego wybił Tuskowi z głowy walkę o prezydenturę?
ponad 5 lat temu / Spartakus.
 
Społeczesństwo powinno zastosować wariant Islandzki . Warto poczytać gdyz jest u nas mało znany .
ponad 5 lat temu / normalny
 
Mafia, nic poza tym...
ponad 5 lat temu / Ewcia
 
Co się dzieje z Polakami? Tu szubienice stać powinny! Pod sąd drani!
ponad 5 lat temu / Jacek
 
My jak stadko potulnych baranków już od lat osiemdziesiątych zeszłego wieku przyglądamy się, jak banda cwanych, cynicznych (...) przy państwowych korytach grabi i wyżera majątek narodowy.
ponad 5 lat temu / marekb54
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.