DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Wielka Brytania zezwoliła na modyfikacje ludzkiego genomu. Nadchodzi horror?

Data publikacji: 2016-02-02 13:00
Data aktualizacji: 2016-02-02 13:02:00
Wielka Brytania zezwoliła na modyfikacje ludzkiego genomu. Nadchodzi horror?
Fot. humansarefree.com

Wielka Brytania zezwoliła na prowadzenie badań nad modyfikacją ludzkiego genomu. Procedura będzie prowadzona w Londynie w Instytucie Francisa Cricka. Zmieniane będą pojedyncze geny dzieci poczętych w ramach procedury in vitro. Po 12 tygodniach embriony będą niszczone. Obrońcy życia protestują.

 

Brytyjscy naukowcy otrzymali zielone światło dla modyfikowania genomu ludzkich zarodków. Pierwsze genetycznie modyfikowane dzieci mogą powstać w ciągu kilku miesięcy. Agencja Ludzkiej Płodności i Embriologii (HFEA) wyraziła zgodę na wniosek Kathy Niakan, naukowca zajmującego się komórkami macierzystymi na Francis Crick Institute w Londynie na wykonanie zmian w genomach ludzkich embrionów.

 

Niakan otrzymała zgodę na poddawanie badaniom naukowym zarodków przez 14 dni. Nie ma jednak zgody na implantację takich zarodków. Badania mają na celu oznaczenie genów odgrywających najważniejszą rolę w okresie kilku dni po zapłodnieniu. – Jestem zachwycony że HFEA zgodziła się na badania zaproponowane przez doktor Niakan – powiedział Paul Nurse dyrektor Instytutu Francisa Cricka. – Są one istotne dla zrozumienia jak rozwija się zdrowy ludzki embrion oraz zwiększą naszą wiedzę o wskaźnikach skuteczności zapłodnienia pozaustrojowego poprzez przyglądnięcie się najwcześniejszym stadiom rozwoju człowieka – podkreśla.

 

Badania będą prowadzone na embrionach pozostałych po procedurze in vitro, a które nie zostały wszczepione kobietom. Będą polegać mają na obserwacji rozwoju zapłodnionej komórki jajowej. Dr Nikan będzie używać procedury modyfikacji genomu, używanej od trzech lat, zwanej Crisps-Cas9 służącej do włączania i wyłączania genów na początkowym etapie rozwoju człowieka. Naukowcy będą obserwować efekty tych zmian na rozwój dziecka. – Zgoda na badania dr. Nikan daje nam ekscytującą perspektywę zrozumienia jak komórki różnych typów różnicują się przed zagnieżdżeniem – prof. Robin Lovell-Badge, bezpośredni przełożony dr Nikan na Francis Crick Institute.

 

To pierwszy krok prowadzący do genetycznie modyfikowanych dzieci i w przyszłości może prowadzić do eugeniki oraz do wprowadzania na życzenie zmian w genomie– powiedział Dr David King, kierownik Human Genetics Alert. Twierdzi również, że rządowi doradcy do spraw naukowych chcą doprowadzić do stworzenia „projektantów dzieci”. – HFEA jako pierwsza na świecie wyraziła zgodę na ingerencję w ludzki genom za pomocą niepewnej i niebezpiecznej technologii. Został zignorowany sprzeciw ponad 100 naukowców z całego świata. Zgoda na stosowanie tej technologii tworzy możliwość wystąpienia dalekosiężnych skutków – powiedziała Anne Scanlan, z organizacji LIFE.

 

Zmiana w DNA ludzkiego embrionu będzie miała nieznane skutki w zakresie funkcjonowania całego ludzkiego ciała, mogą one być także przekazywane z pokolenia na pokolenie. W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii nawoływano do narodowej debaty odnośnie tego, czy w ogóle można prowadzić badania nad zmianami w kodzie genetycznym człowieka. Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych, jak dotąd, nie zezwala na takie praktyki, mimo ponawiających się wniosków ze strony naukowców.

 

Ta decyzja otwiera drogę do eugeniki w niewyobrażalnym do tej pory kształcie, nie wiadomo gdzie się ona zatrzyma – powiedziała Nola Lean z chrześcijańskiej organizacji Care. – Świętość i równość ludzkiego życia jest w niebezpieczeństwie, jak nigdy przedtem. Wygląda na to, że pędzimy do przodu forsując granice etyczne jedną po drugiej– stwierdziła.

 

– Pozwolenie na modyfikowanie ludzkich genów otwiera drogę do modyfikacji naszych potomków oraz do takiej eugeniki, jaka została zakazana przez wszystkie cywilizowane kraje po II wojnie światowej – powiedział dr Calum MacKellar, dyrektor badań naukowych Szkockiej Rady Bioetyki. – Jesteśmy na drodze prowadzącej społeczeństwo do akceptacji osób niepełnosprawnych, a procedury ingerujące w ludzki genom mogą spowodować, że takie osoby w ogóle nie będą miały szansy się urodzić – dodał.

 


Źródło: theguardian.com/ telegraph.co.uk

MR

 

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Patryk
Ja bym z chęcią podał się zmianom w kodzie bo to że umieramy przed 70 to nie wina chemi tylko przeludnienia a te zmiany mogom przedurzć żcie o bardzo długo np Noe żył 800 lat a to ma sens bo wtedy teoretycznie było mniej ludzi
AHAWA
@Eva też miałaś kiedyś dwa tygodnie, gdyby Ciebie potraktowano w ten sam sposób to gdzie byś była teraz, co?
Eva
@AHAWA tu nikt nie zostaje szczurem doswiadczalnym czy ty czytasz co pisze? Umiesz czytac? 2tyg EMBRIONY! Wiec porownywnie do Mengele nietrafione , chyba nie wiesz kim on byl
AHAWA
@Eva a może chciałabyś zostać "szczurem" doświadczalnym?
Eva
@Reselka bez spiny nie przezywaj tak od razu Mengele....chyba nie zdajesz sobie sprawy ile to wniesie do medycyny
AHAWA
22 Po czym Pan Bóg rzekł: ?Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki?
secessio
@Stormer. Kiedyś myślalem podobnie jak pan. A wystarczy od najprostrzych rzeczy zacząć:czy to odbywa sie W Imię Ojca i Syna.., czy w imieniu CZŁOWIEKA ,postawionego oczywiście w centrum świata. Zastanawia mnie jeszcze, czy min.Waszczykowski w tej dziedzinie także zawiązuje z brytolami strategiczny sojusz i ilu z miłujących anglosasów dyskutantów widziało doskonały film Brauna o Eugenii...
obietkywywna
sądzę że ludzkość od dawna już eksperymentuje jak i klonuje.Nie wierzę że będą je niszczyć . Po co w ogóle robić takie badania ? kłamią nas non stop !
Stormer
@piotr: raczej nie mamy wyjścia. Chińczycy nie mają takich ograniczeń i już od dawna eksperymentują z super-ludźmi. Jeżeli zdobędą na tym polu przewagę, katolicyzm biologicznie zniknie z powierzchni ziemi. Chcesz tego? Masz jakiś pomysł, żeby tego uniknąć?
Venatrix
Kiedy czytam o tym, jak jakiś naukowiec mówi o "ekscytującej perspektywie", to oczyma wyobraźni widzę wariata o przekrwionych, rozbieganych oczach i ze śliną kapiącą z ust. Wynaleziono sposób na wysadzenie w powietrze kontynentów? Cudownie! Skonstruowanie maszyn, które uczynią z ludzi niewolników? Wspaniale! Nieodwracalne okaleczanie dzieci? Fantastycznie!
Adam M.
Hurra! Wreszcie otwarta droga do stworzenia Ubersoldata czy innego Uber...coś tam. To co nie wyszło Adolfowi teraz wreszcie ma szansę powodzenia dzięki rozwojowi nauki w imię humanizmu i walki o lepsze jutro ludzkości.
beta
@trooper,@stormer: Tylko Bóg jest panem każdego życia i każdej śmierci. Choroba, jeśli nie jest wywołana przez świadome działanie człowieka, tez jest darem Boga. Może nawet cenniejszym darem niż zdrowie. Każde mieszanie w genach jest wymysłem szatana-masonów, którzy postawili "człowieka" i "naukę" w centrum swej satanistycznej religii! In vitro i morderstwa bezbronnych ludzi zwanych dla niepoznaki "zarodkami", nie mówiąc o eksperymentowaniu na nich, woła o pomstę do nieba! Nie maa zarodków - to są ludzie z duszą i ciałem, a wy pozwalacie, by w imię "nauki" po 12 dniach je mordować?! Zaraz pewnie przeczytam tu dyskusje o "miłosiernym" zabijaniu staruszków w domach opieki??? Tego dla siebie chcecie??? A może dla swoich dzieci czy matek???
piotr
Kolejnym kłamstwem jest "badanie przyczyn poronień" Organizm nie dopuszcza do rozwoju zarodków obciążonych wadami genetycznymi, a oni chcą badać "przyczyny poronień". Włączanie/wyłączanie genów- nad czym oecnie eksperymentują w UK to oczywiście wstęp do szerszego eskperymentowania.
gad
neohitleryzm w Anglii? Cóż ich łącza wiezy krwi, nieprawdaż?
piotr
@Stormer Pewnych eksperymentów nie powinno się wykonywać, że względu na ich konsekwencje, nawet jeśli ich efekt by dał wiele pozytywów. Dlaczego np. nie wykonuje się prace geoinżynieryjnych przy pomocy wybuchów jądrowych? Byłoby taniej i szybciej. Dlaczego zamiast eksperymentować na zarodkach nie wykorzystuje się np. interferencji RNA do zwalczania chorób?
piotr
@trooper Chciałbym, aby ludzie pozbyli się chorób, choćby przy pomocy terapii genetycznych. Tylko że obecnie ludzie posiadają już możliwość wyeliminowania pewnych schorzeń genetycznych z potomstwa poprzez dobór zdrowych genetycznie zygot. To co teraz się proponuje ma służyć nie uzdrawianiu chorych zygot, ale stworzenie człowieka z dodatkowymi cechami.
Reselka
Proponuję, żeby ta pani "doktor" zmieniła nazwisko na Niakan-Mengele. Przynajmniej będzie wiadomo, o co chodzi.
AnnaN
"wprowadzenie na życzenie zmian w genomie"? Dramat jakiś. Dlatego in vitro powinno być całkowicie zabronione. Bóg najlepiej wie co i dlaczego robi, wystarczy mu zaufać, a nie próbować być od Niego mądrzejszym. Jak można eksperymentować na embrionach? Kto ma PEWNOŚĆ, że dwie komórki po połączeniu nie mają duszy? Eksperymenty na ludziach już były w obozach koncentracyjnych i już wystarczy. Panie Boże pomóż!
trooper
@ Piotr Czy mam rozumieć, że nie chcesz aby można było zapobiec temu, by nie rodzili się ludzie z chorobami genetycznymi?
Stormer
A jak mają się rozwijać badania nad terapiami genowymi? Nie wszystko da się symulować maszynami.
piotr
Sytuacja podobna jest do tej w socjalizmie. Każdy dbał o swój biznes, ale wspólnego dobra społecznego nikt nie szanował. Teraz nie będzie się szanowało wspólnego bogactwa genetycznego ludzkości. Ludzie będą zamawiać sobie dzieci najmądrzejsze, najpiękniejsze, najmniej chorowite. Potem będzie jeszcze gorzej. Rodzice będą wybierać dzieciom różne nowe cechy. Czy się to spotka z ich wdzięcznością czy z nienawiścią? Czy pokoleniowa tożsamość pozostanie zachowana? Czy identyfikacja - jestem człowiekiem- pozostanie? Co z osobami które będą nienawidzić ludzkości za to, co uczyniła z ich ciałem? Albo osoby, które stwierdzą, że są lepsze od ludzi i postanowią pozostałych ludzi zniszczyć.
future
Zakazać in vitro w Polsce, bo może zdarzyć się tak, że bez wiedzy i zgody Polek "tęskniących za własnym dzieckiem" urodzi się nam armia małych hitlerów, stalinów, ufoludków, wymagających na dodatek miliona organów do wymiany co jakiś czas...
piotr
Modyfikacja DNA zarodka poprzez usuwanie jego wad genetycznych (pytanie kto decyduje co jest wadą, a co nie jest) i wstawianie najbardziej pożądanego DNA od innych ludzi niszczy różnorodność genetyczną człowieka. Jest to proces podobny do tego jak rozmnażanie się w małej grupie- taka populacja jest niestabilna. Różnorodność genetyczna zapewnia przetrwanie populacji. Aby stworzyć jakieś nowe cechy, trzeba będzie wszczepiać DNA zwierząt lub roślin do DNA człowieka. Stworzenie jakiegoś całkiem nowego DNA jest trudniejsze- jest to działka proteomiki, sposobu zwijania się białego itd. Sprawdzone rozwiązania występujące w naturze łatwiej jest zastosować. Czyli czeka nas era klonów i hybryd ludzko-zwierzęcych i być może ludzko-roślinnych. Czy warto rozwiązywać niektóre dramaty ludzkie za cenę dramatu ludzkości?
marosław
Gorzej jeszcze: to droga do realizacji społeczeństwa opisanego przez Aldousa Huxleya w "Nowym spaniałym świecie". Ludzie z góry zmodyfikowani tak, żeby ich kontrolować, ograniczyć ich aspiracje do wykonywania czynności, do której został zaprogramowani, itd. Co najważniejsze - jego bratem był Julian Huxley, angielski biolog, propagator eugeniki, pierwszy dyrektor generalny UNESCO. Aldous znał więc z pierwszej ręki wizje, marzenia światowej elity propagatorów eugeniki. Pod koniec życia powiedział, że wizja społeczeństwa, o której napisał w "Nowym wspaniałym świecie" odzwierciedla wizje społeczeństwa elit (zwolenników eugeniki w domyśle). I oto ta wizja z opóźnieniem, ale stopniowo zaczyna być realizowana. Tfu! Obym się mylił!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres kontakt@pch24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.