DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Wielka Brytania zezwoliła na modyfikacje ludzkiego genomu. Nadchodzi horror?

Wielka Brytania zezwoliła na modyfikacje ludzkiego genomu. Nadchodzi horror?
Fot. humansarefree.com

Wielka Brytania zezwoliła na prowadzenie badań nad modyfikacją ludzkiego genomu. Procedura będzie prowadzona w Londynie w Instytucie Francisa Cricka. Zmieniane będą pojedyncze geny dzieci poczętych w ramach procedury in vitro. Po 12 tygodniach embriony będą niszczone. Obrońcy życia protestują.

 

Brytyjscy naukowcy otrzymali zielone światło dla modyfikowania genomu ludzkich zarodków. Pierwsze genetycznie modyfikowane dzieci mogą powstać w ciągu kilku miesięcy. Agencja Ludzkiej Płodności i Embriologii (HFEA) wyraziła zgodę na wniosek Kathy Niakan, naukowca zajmującego się komórkami macierzystymi na Francis Crick Institute w Londynie na wykonanie zmian w genomach ludzkich embrionów.

 

Niakan otrzymała zgodę na poddawanie badaniom naukowym zarodków przez 14 dni. Nie ma jednak zgody na implantację takich zarodków. Badania mają na celu oznaczenie genów odgrywających najważniejszą rolę w okresie kilku dni po zapłodnieniu. – Jestem zachwycony że HFEA zgodziła się na badania zaproponowane przez doktor Niakan – powiedział Paul Nurse dyrektor Instytutu Francisa Cricka. – Są one istotne dla zrozumienia jak rozwija się zdrowy ludzki embrion oraz zwiększą naszą wiedzę o wskaźnikach skuteczności zapłodnienia pozaustrojowego poprzez przyglądnięcie się najwcześniejszym stadiom rozwoju człowieka – podkreśla.

 

Badania będą prowadzone na embrionach pozostałych po procedurze in vitro, a które nie zostały wszczepione kobietom. Będą polegać mają na obserwacji rozwoju zapłodnionej komórki jajowej. Dr Nikan będzie używać procedury modyfikacji genomu, używanej od trzech lat, zwanej Crisps-Cas9 służącej do włączania i wyłączania genów na początkowym etapie rozwoju człowieka. Naukowcy będą obserwować efekty tych zmian na rozwój dziecka. – Zgoda na badania dr. Nikan daje nam ekscytującą perspektywę zrozumienia jak komórki różnych typów różnicują się przed zagnieżdżeniem – prof. Robin Lovell-Badge, bezpośredni przełożony dr Nikan na Francis Crick Institute.

 

To pierwszy krok prowadzący do genetycznie modyfikowanych dzieci i w przyszłości może prowadzić do eugeniki oraz do wprowadzania na życzenie zmian w genomie– powiedział Dr David King, kierownik Human Genetics Alert. Twierdzi również, że rządowi doradcy do spraw naukowych chcą doprowadzić do stworzenia „projektantów dzieci”. – HFEA jako pierwsza na świecie wyraziła zgodę na ingerencję w ludzki genom za pomocą niepewnej i niebezpiecznej technologii. Został zignorowany sprzeciw ponad 100 naukowców z całego świata. Zgoda na stosowanie tej technologii tworzy możliwość wystąpienia dalekosiężnych skutków – powiedziała Anne Scanlan, z organizacji LIFE.

 

Zmiana w DNA ludzkiego embrionu będzie miała nieznane skutki w zakresie funkcjonowania całego ludzkiego ciała, mogą one być także przekazywane z pokolenia na pokolenie. W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii nawoływano do narodowej debaty odnośnie tego, czy w ogóle można prowadzić badania nad zmianami w kodzie genetycznym człowieka. Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych, jak dotąd, nie zezwala na takie praktyki, mimo ponawiających się wniosków ze strony naukowców.

 

Ta decyzja otwiera drogę do eugeniki w niewyobrażalnym do tej pory kształcie, nie wiadomo gdzie się ona zatrzyma – powiedziała Nola Lean z chrześcijańskiej organizacji Care. – Świętość i równość ludzkiego życia jest w niebezpieczeństwie, jak nigdy przedtem. Wygląda na to, że pędzimy do przodu forsując granice etyczne jedną po drugiej– stwierdziła.

 

– Pozwolenie na modyfikowanie ludzkich genów otwiera drogę do modyfikacji naszych potomków oraz do takiej eugeniki, jaka została zakazana przez wszystkie cywilizowane kraje po II wojnie światowej – powiedział dr Calum MacKellar, dyrektor badań naukowych Szkockiej Rady Bioetyki. – Jesteśmy na drodze prowadzącej społeczeństwo do akceptacji osób niepełnosprawnych, a procedury ingerujące w ludzki genom mogą spowodować, że takie osoby w ogóle nie będą miały szansy się urodzić – dodał.

 


Źródło: theguardian.com/ telegraph.co.uk

MR

 

 


DATA: 2016-02-02 13:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja bym z chęcią podał się zmianom w kodzie bo to że umieramy przed 70 to nie wina chemi tylko przeludnienia a te zmiany mogom przedurzć żcie o bardzo długo np Noe żył 800 lat a to ma sens bo wtedy teoretycznie było mniej ludzi
ponad 2 lata temu / Patryk
 
@Eva też miałaś kiedyś dwa tygodnie, gdyby Ciebie potraktowano w ten sam sposób to gdzie byś była teraz, co?
ponad 2 lata temu / AHAWA
 
@AHAWA tu nikt nie zostaje szczurem doswiadczalnym czy ty czytasz co pisze? Umiesz czytac? 2tyg EMBRIONY! Wiec porownywnie do Mengele nietrafione , chyba nie wiesz kim on byl
ponad 2 lata temu / Eva
 
@Eva a może chciałabyś zostać "szczurem" doświadczalnym?
ponad 2 lata temu / AHAWA
 
@Reselka bez spiny nie przezywaj tak od razu Mengele....chyba nie zdajesz sobie sprawy ile to wniesie do medycyny
ponad 2 lata temu / Eva
 
22 Po czym Pan Bóg rzekł: ?Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki?
ponad 2 lata temu / AHAWA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.