16 października 2018

Węgry w Brukseli: wstrzymajcie dotacje dla organizacji proimigranckich

(Fot. Pixabay/GDJ)

Na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Luksemburgu we wtorek przedstawiciel rządu Viktora Orbana wezwał pozostałe państwa do zaprzestania finansowania organizacji pozarządowych, które podważają suwerenność Węgier – a także m.in. Izraela czy Egiptu – oraz przyczyniają się do nielegalnej migracji.

 

Węgry są w stanie wojny z finansistą George’m Sorosem i sponsorowanymi przez niego organizacjami pozarządowymi, wspierającymi migrację do Europy. Tak zwana ustawa „Stop Soros” przewiduje kary więzienia dla tych, którzy regularnie będą dostarczać fundusze takim organizacjom i pomagać nielegalnym imigrantom uzyskać status pobytu na Węgrzech.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Budapeszt wspiera walkę władz innych państw z organizacjami pozarządowymi, m.in. Izraela czy Egiptu. Zarówno Benjamin Netanjahu, jak i Abdel Fattah el-Sisi, ostro krytykują NGO-sy, kwestionujące ich politykę.

 

Netanjahu, który niedawno odwiedził Budapeszt, zabiegając o wsparcie węgierskie w ramach UE dla swojej polityki antypalestyńskiej, również wezwał UE do powstrzymania się od wspierania organizacji pozarządowych, które podważają suwerenność krajów sąsiadujących lub przyczyniają się do nielegalnej migracji.

 

We wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó podniósł kwestię finansowania NGO z funduszy europejskich. Nie podał jednak żadnych przykładów takich organizacji.

 

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini odpowiedziała, że ​​UE przeprowadziła skrupulatne kontrole tych organizacji i podkreśliła, iż ​​Bruksela nie zrezygnuje ze wsparcia dla nich.

 

Około 80 procent unijnych dotacji przeznaczonych dla organizacji pozarządowych jest zarządzanych przez same kraje UE. Każde państwo dostarcza szczegółowych informacji na temat finansowania i procedur składania wniosków na stronach internetowych instytucji zarządzających. O przyznaniu pozostałych 20 procent środków podatników europejskich decyduje Komisja lub inne organy UE.

 

W pierwszej kolejności na fundusze unijne mogą liczyć organizacje, zachęcające do integracji społecznej, deklarujące walkę o „równouprawnienie płci” (czytaj: promocję LGBT) i budowanie „równych szans” dla wszystkich, w każdej dziedzinie życia.

 

Organizacje pozarządowe mogą korzystać ze wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Fundusze te są zarządzane przez instytucje zarządzające w regionie lub kraju UE.

 

Program „Kreatywna Europa” wspiera inicjatywy związane z europejskim sektorem audiowizualnym, kulturalnym i kreatywnym. Program składa się z dwóch podprogramów: kultura i media.

 

Z tego funduszu środki trafiają na projekty dotyczące tłumaczeń literackich, sieci i platformy współpracy kulturalnej. O dofinansowanie unijne mogą starać się media, które promują działalność unijnych organów, programy szkoleniowe czy na produkcję określonych filmów. Program „Kreatywna Europa” jest zarządzany przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA).

 

O dotacje mogą starać się także organizacje, które promują uczestnictwo w życiu obywatelskim. Projekt „Europa dla Obywateli” ma dwa główne cele: propagandowy, dotyczący promocji integracji europejskiej i obywatelstwa europejskiego oraz zaangażowania społecznego w integrację. Program jest również zarządzany przez EACEA.

 

Wreszcie pieniądze europejskich podatników mogą trafić do NGO, które promują „planowanie rodziny” (czytaj: promocję antykoncepcji i środków wczesnoporonnych), szczepienia, tolerancję dla aberracji seksualnych, ekologiczne i zrównoważone rolnictwo, wszelkie inicjatywy dotyczące tzw. zrównoważonego rozwoju, w ramach programu „Horyzont 2020”. Środkami zarządza Agencja Wykonawcza ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME).

 

Organizacje pozarządowe mogą również składać wnioski dotyczące projektów w ramach „Inteligentnego transportu ekologicznego i zintegrowanego” oraz „Bezpiecznej, czystej i wydajnej energii”, dwóch innych elementów programu H2020, którymi zarządza Agencja Wykonawcza ds. Innowacji i Sieci (INEA).

 

Co istotne, dofinansowanie unijne otrzymują także organizacje pozarządowe, zajmujące się współpracą i rozwojem, niesieniem pomocy humanitarnej i działań w zakresie ochrony ludności za pośrednictwem departamentu Komisji zajmującego się pomocą humanitarną, migrantami i uchodźcami (ECHO).

 

Źródło: euractiv.com, ec.europa.eu.

AS

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 063 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram