31 grudnia 2018

Ukraina: przykry incydent w czasie Bożego Narodzenia w lwowskim kościele

(źródło: wikimedia.org)

Lwowscy grekokatolicy nie wpuścili współbraci obrządku łacińskiego na pasterkę do kościoła pw. Matki Bożej Gromnicznej, dzisiaj podległego pod parafię Kościoła grekokatolickiego pod wezwaniem Ofiarowania Pańskiego. Podobna przykrość spotkała łacińskich katolików także w pierwszy i drugi dzień święta Bożego Narodzenia.

 

Informacja o nieświątecznym zachowaniu grekokatolików umieszczona została na stronie internetowej Archidiecezji Lwowskiej Kościoła Łacińskiego na Ukrainie w języku ukraińskim. Wersja polskojęzyczna tej strony pomija informację o tym, że przybyli na pasterkę łacińscy katolicy nie zostali wpuszczeni do kościoła. Grekokatolicy nie pozwolili im odprawiać uroczystej Mszy św. także w pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia. Warto podkreślić, że chrześcijanie obrządków wschodnich, a więc grekokatolicy i prawosławni, czas Bożego Narodzenia będą obchodzić dopiero 6 stycznia, a więc nie miała tutaj miejsca kolizja świąt dwóch obrządków.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Budowa kościoła pw. Matki Bożej Gromnicznej i klasztoru Karmelitanek Bosych we Lwowie rozpoczęła się jeszcze w XVII wieku. W czasie zaboru austriackiego budynek kościoła zamieniono na magazyn wojskowy ale w 1842 roku wrócił on do wiernych. W czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej (do 1945 roku) Kościół Matki Bożej Gromnicznej był kościołem seminaryjnym. Sowiecka okupacja Lwowa oznaczała koniec swobodnego działania parafii rzymskokatolickiej, a po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku sytuacja dla łacińskich katolików niewiele się zmieniła. Na początku XXI wieku świątynię przekazano grekokatolikom, mimo że w sąsiedztwie mają oni jeszcze trzy świątynie – jedną dosłownie tuż obok dawnego kościoła obrządku łacińskiego pw. Matki Bożej Gromnicznej – kościół pw. św. Kazimierza. Starania łacińskich katolików o zwrot świątyni dla celów religijnych obrządku łacińskiego do tej pory nie przyniosły efektów, podobnie jak w przypadku wielu innych kościołów rzymskokatolickich na Ukrainie.

 

W zaistniałej sytuacji metropolita lwowski (w latach 1991 – 2008) kardynał Marian Jaworski porozumiał się z grekokatolickim arcybiskupem Lwowa (w latach 2001 – 2011) Lubomyrem Huzarem o wspólnym korzystaniu z świątyni kościoła pw. Matki Bożej Gromnicznej. Sytuacja z niedawnych świąt Bożego Narodzenia po raz kolejny dowiodła, w jak trudnym położeniu we współczesnej Ukrainie są katolicy obrządku łacińskiego, którzy nie tylko nie mogą odzyskać swoich świątyń, ale narażeni są na złe traktowanie i mają ograniczane możliwości praktyk religijnych.

 

Źródło: strona internetowa Archidiecezji Lwowskiej Kościoła Łacińskiego na Ukrainie

PK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 164 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram